„Hrady a zámky mě vždy přitahovaly jakousi zvláštní a tajemnou silou. Znovu a znovu žasnu nad jejich krásou, vznešeností, majestátností, velikostí, výjimečností a malebností“ - nádherné vyznání čtenářky Boženečky... Více již v článku.

Přeji krásný,i když studený den-holt je apríl,tak se není čemu divit.
Tak jako milovníci zimních sportů netrpělivě očekávají zahájení zimní lyžařské sezóny,tak to já,velká milovnice historie se zase vždycky moc a moc těším,až nastane turistická sezóna a všechny nádherné hrady a zámky otevřou své bytelné brány pro nedočkavé a historiechtivé návštěvníky.Tím nejkrásnějším a nejkouzelnějším obdobím je právě jaro.Vše kolem je čerstvé,zelené,v květu.I studené hrady a zámky „ožijí“ a majestátně se z výšky dívají na krásnou přírodu a davy zvědavých turistů.

Hrady a zámky mě vždy přitahovaly jakousi zvláštní a tajemnou silou.Znovu a znovu žasnu nad jejich krásou,vznešeností,majestátností,velikostí,výjimečností a malebností.Přímo z nich vyzařuje takové krásné kouzlo a touha vyprávět:“Stojím tady už 600 let,mnoho jsem zažil,mnohé prožil,pojď,budu ti vyprávět....

Pocházím z Moravy a tudíž nedám dopustit na skvosty jako je třeba hrad Pernštejn.Právem je nazýván králem moravských hradů,hradem z pohádky.Pochází ze 13.století a téměř vůbec se na něm nepodepsal zub času.

Miluji hrad Buchlov,který se majestátně tyčí na velikém kopci Chřibů už od 13.století.Je plný strhující historie,nabitý dějinami,vybaven úžasným a zajímavým interiérem.I když ho navštěvuji každým rokem,vždy mě jeho minulost osloví a něčím novým překvapí.Kousíček od královského hradu Buchlov stojí malebný zámeček Buchlovice z 18.století.Je lemován nádhernou a členitou zahradou.Zvlášť na jaře,kdy se zahrada zaskví v celé své kráse,není příjemnější a romantičtější procházky.

Významný a rovněž nádherný je „Jasněnkovský“ hrad Bouzov.Skvělým a naprosto jedinečným zážitkem jsou večerní prohlídky hradu.Úchvatná a nezapomenutelná atmosféra vás zcela pohltí a vy si připadáte,jako byste tam doopravdy byli a žili.Nádherné a zajímavé jsou i Hukvaldy a hrad Helfštejn,který střeží několik pevných a nedobytných bran.Mám moc ráda i pověsti,bez kterých se žádný hrad neobejde.Ať už o nevídaném pokladu,zazděné jeptišce,bílé paní a nejroztodivnějších strašidlech.

Z moravských zámků je mému srdci nejbližší novogotický a úžasně romantický zámek Lednice s překrásným a rozlehlým parkem.I zámek Valtice,který je jenom kousíček od zámku lednického,je krásný a zajímavý.Obdivuhodný je také renesanční zámek ve Velkých Losinách,který neblaze proslul svou krvavou historií,kdy tu probíhaly masové čarodějnické procesy.Za návštěvu stojí také barokní zámek Kroměříž,který se může směle chlubit nádhernými a dechberoucími zahradami.

Všechny milovníky historie a úchvatných staveb srdečně zvu sem k nám na Moravu,kde se mohou pokochat krásnými stavbami a únavu pak spláchnout vynikajícím moravským vínečkem.
Já se letos chystám navštívit a poznat hrady a zámky v Čechách,tak pevně doufám,že mě nezklamou a já si dovezu domů krásné,bohaté a zajímavé zážitky.
S pozdravem Boženečka.

 

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše))
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte typ na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků, dejte typy i na objekty méně známé.

Pište na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká ))

 

taft

 

Reklama