Hezký den všem ženám-in,

Sama děti zatím nemám, i když je s manželem moc chceme, jak jsem nedávno psala.

Přesto ale už teď vím, že na MD půjdu já, protože moje práce mě nijak zvlášť nenaplňuje a nebaví. Dříve chtěl zůstat na mateřské manžel, ale přeci jen vydělává více peněz než já.

Znám ale jeden případ muže na mateřské dovolené. Je to můj bratr, kterému hrozilo propuštění z práce pro osobní konflikty s nadřízeným. Raději šel tedy na mateřskou. Do té doby nebyl nijak zběhlý v domácích prácích, tím méně ve vaření a tak. Když nastupoval na mateřskou, byl malému asi rok. Musím uznat, že se staral perfektně. Ačkoliv nezvládal pořádně úklid, to stejně nikdy nebylo prioritou ani jeho ženy, nebo vařila pro dítě spíše jeho tchýně, přesto bylo dítko vždy nakrmené, přebalené, vykoupané……Prostě se všechno časem naučil.

Jednou se stalo, že jsme přišli nečekaně na návštěvu a bratr seděl v obýváku u žehlícího prkna s plínami a přitom byl úplně zažraný do nějakého děsně akčního filmu. Ale pořád u toho žehlil. Pohled to byl opravdu srandovní. Jen ty plíny nebyly nějak extra rovné.

Po dvou letech přibyl do rodiny druhý chlapeček. S tím už ale zůstala na mateřské švagrová. Bratr nechtěl další mateřskou ani za nic, prý se potřeboval odreagovat prací. Do dneška má lepší vztah s prvorozeným klučíkem, podnikají spolu spoustu lumpáren a klukovin, malý se snaží tatínkovi pomáhat při různých opravách atd., je prostě vidět, že se mají moc rádi.
Druhý chlapec je velmi fixovaný na maminku a s tatínkem už tak krásný vztah nemá, ale i to se časem jistě změní.

Myslím si, že mnoho mužů je schopných mateřskou zvládnout bez ztráty kytičky, ale je také mnoho mužů, kteří by sobě i dítěti spíše ublížili. Záleží vždy na praktičnosti toho muže, na jeho touze po kariéře, na jeho povaze atd. Vždy je důležité, aby se manželé či partneři dohodli. Aby si ještě před příchodem dítěte ujasnili, kdo co bude dělat, kdo co odmítá dělat. Předejde se tím mnoha rozčarováním.

Často se s manželem o dítěti bavíme a já si myslím, že jsem v něm našla toho praktického muže, kterého se nebudu bát nechat s dítětem samotného. Ostatně má průpravu z mládí, jeho nejmladší sestřička je o 14 let mladší, takže manžel ví, co péče o dítě obnáší.

 

 

 

slonbidlo


 
Milá Soňa,

prístup Vášho brata sa mi páči. Tiež si myslím, že všetko sa dá, keď sa chce... "Prkno na žehlení" a muž? Prečo nie? Je to milé! V Prahe som niekoľkokrát narazila na taxikára, ktorý mal záľubu v pletení. Vždy keď odpočíval na stanovisku, plietol. A jeho výtvory boli skutočne pekné :-) 

Krásny deň :-) 

 

Reklama