Módnost neřešte, spíše střih a materiál
Přetopené kanceláře, a naopak chlad a vítr venku. Podzim a zima nejsou vůbec snadná období na oblékání. Stylistka Petra Kasalová radí vrstvit a myslet na materiály a jejich kvalitu, která je zásadní. Rozhodně se jedná o vyšší investici, ale ta se v průběhu let vyplatí. Oblečení vám vydrží déle. Kvalitní materiály lépe drží teplo, ale zároveň se v nich člověk tolik nepotí, protože materiály dýchají. Přírodní vlákna jsou méně náchylná ke žmolkování, po správné údržbě se materiál nedeformuje a, přiznejme si, vypadá již na první pohled lépe.
Jedinou cestou, jak kvalitu oblečení odhalit, je studovat cedulky. Připravte se na to, že v obchodních řetězcích kvalitní materiály budete muset hodně hledat, ale dobrá zpráva je, že je najdete. Nejhůře nám to šlo s vlněnými kabáty, kde se často jednalo o malé procentu přírodního materiálu, a naopak převažovaly ty umělé. U svetrů jsme šly najisto. Kašmír v řetězcích najdete. Mohér taky. Bio bavlna je k dostání docela snadno.
Tip: Dejte si pozor na slovíčko blended, které znamená, že se jedná pouze o příměs. Svetr může kašmír obsahovat, ale klidně pouze v maličkém množství do 10 %.
Foto: Marta Kratochvílová
Malé opáčko z materiálů
Vlna je přírodní textilní materiál získávaný ze srsti zvířat, nejčastěji ovcí, ale také koz, lam, velbloudů nebo králíků (např. angorských). Díky svým vlastnostem je vlna jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších textilních materiálů používaných pro výrobu oděvů, přikrývek a dalších textilií.
- Merino vlna: Jemná a měkká vlna získaná z ovcí merino, oblíbená pro spodní prádlo a sportovní oblečení.
- Kašmír: Jemná a luxusní vlna z podsady kašmírských koz.
- Mohér: Vlákna angorských koz s hedvábným leskem.
- Angora: Jemná vlna z angorských králíků.
- Ovčí vlna: Nejrozšířenější typ vlny s mnoha variantami dle plemene ovcí.
Jak o ně pečovat?
Vlna vyžaduje jemné zacházení. Doporučuje se praní v chladné vodě, ideálně na programu pro vlnu. Použijte speciální prací prostředky. Sušte na rovné ploše, aby se zabránilo deformaci.
Vlna je ekologicky šetrný materiál, protože je biologicky rozložitelná a obnovitelná. Její kvalita a využití závisí na typu vláken a jejich zpracování.
Praxe je víc než teorie
Všechny vybrané modely mají nějaký prvek z přírodního materiálu.
Foto: Marta Kratochvílová
Oranžový svetr je z kašmíru a rozzářil celý outfit. Zbytek je už tlumenější. Šedé široký džíny vynosíte po celý rok. Mají vysoký řasený pas a umí skrýt i menší bříško. Chlupatá bundička je současným horkým trendem. Není třeba se jim úplně vyhýbat, spíš si jejich nákup pořádně rozmyslet a zvažte, jestli se investice vyplatí a budete umět daný kousek umět zapojit do vašeho šatníku a dostatečně ho vynosíte. Oděvy jsme našly v C&A.
Foto: Marta Kratochvílová
Základ tohoto outfitu jsou rozšířené tmavě modré džíny a bílé basic tričko. Na tom doporučujeme také nešetřit, stane se základem mnoha vašich modelů... Kalhoty a triko jsou doplněny kvalitním vlněným sakem, které můžete nosit od podzimu až do brzkého jara. Vrstvení je totiž velmi praktické. Kostka a vzor kohoutí stopa jsou trendové evergreeny a rozhodně se vyplatí ho mít ve svém šatníku. Výběr neuspěchejte, sako vám musí dobře sedět v těle i ramenou. Délka rukávů jde upravit u švadleny. Taková investice se vám ale vyplatí. Vydrží vám roky. Tento outfit jsme sestavily v Marks&Spencer.
Foto: Marta Kratochvílová
Modrý rozepínací kardigan je opět z vlny. Je velmi univerzální a hodí se rozepnutý přes šaty, k džínům, ale i k vlněným kalhotám s pukem. Na fotografii je krásně vidět, jak umí doplňky hezky pozvednout outfit. Vše jsme vybraly v Peek&Cloppenburg.
Pokud si chcete vyzkoušet nákup se stylistkou Petrou Kasalovou, můžete, a dokonce i zadarmo. Členové klubu Centra Černý Most si mohou rezervovat její služby. Podmínkou pro využití služby je minimální útrata 2 000 Kč během nákupů se stylistkou v Centru Černý Most.
Zdroj informací: autorský článek
Nový komentář