Většina lidí se namaže opalovacím krémem, když se kupříkladu chystá strávit den na pláži. Jenže to rozhodně není jediná situace, kdy je potřeba se mazat. Ochrana je na místě i v případě, kdy trávíme většinu dne uvnitř. Opalovací krém by měl být na jaře a v létě samozřejmostí, takže byste ho měli v ideálním případě používat jako prevenci každý den. Tedy pokud zrovna neležíte doma s chřipkou. Ale existuje několik překvapivých míst, kam by vás možná nenapadlo se namazat.

649ea5a16a483obrazek.png
Foto: Shutterstock

Letadlo
Asi nikdy není člověk blíž slunečním paprskům, než když cestuje letadlem. Takže zvláště pasažéři, kteří mají místo u okna, jsou více vystaveni UV záření. Podle magazínu Health je sice stále více oken vyrobeno tak, aby blokovala UVB paprsky, ale neznamená to, že nemohou propouštět část paprsků UVA. Ostatně podle studie zveřejněné v odborném magazínu JAMA Dermatology je u pilotů a dalších členů letové posádky více případů rakoviny kůže než u jiných profesí.

Místo u okna
Místa u okna bývají v kancelářích oblíbená. Když na nich sedíte, máte dostatek denního světla, v přestávkách můžete pozorovat ruch ulice a také hned víte, když dojde ke změně počasí. Nic ale není zcela perfektní a týká se to i pracovních míst u oken. Sklo sice blokuje UVB paprsky, ale podle organizace zabývající se rakovinou kůže Skin Cancer Foundation může propouštět více než 50 % UVA paprsků, které mohou vést k předčasnému stárnutí pokožky a také přispívat k některým formám rakoviny kůže. 

Gelová manikúra
Gelová manikúra je velmi trendy způsobem úpravy nehtů, ale k její tvorbě se využívají lampy vyzařující intenzivní UVA světlo. To proniká hluboko do kůže a opět v ní může potenciálně provádět změny a zvyšovat riziko předčasného stárnutí kůže a rozvoje rakoviny. Americká akademie dermatologie proto doporučuje před manikúrou ruce namazat opalovacím krémem nebo lze pod lampu nosit neprůhledné rukavice s odstřiženými konečky prstů.

649ea6cad8ebdobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pozor i na tenké oblečení
V létě saháme po lehkých a vzdušných materiálech, jenže pokud je přes látku třeba jen částečně vidět, znamená to, že propouští i sluneční paprsky. Proto vám třeba v případě lehoučkých letních šatů nestačí, když  namažete místa, která šaty nekryjí. Aplikace opalovacího krému by měla proběhnout i na částech těla, která jsou pod oblečením.

Kromě míst, kam se lidé mnohdy zapomínají namazat, existují také místa na těle, která při mazání často opomíjíme. Jde například o uši, chodila, podpaží (v případě, že se opalujete s rukama u hlavy) nebo oční víčka.

Zdroje: JAMA Dermatology, American Academy of Dermatology, Wederm, Health, Stylecaster, Skin Cancer Foundation

Čtěte také:

Reklama