profimedia-0702170665.jpg

Foto: Profimedia

Nizozemská společnost Dutch Docklands spolupracuje s vládou Malediv na vytvoření plovoucího města. Půjde o revoluční řešení problémů s bydlením a zároveň bude respektovat ekologii regionu.

Dutch Docklands, Maledivy a architektonická firma Waterstudio plánují postavit velkolepé město, které bude hýřit všemi barvami. V krásné laguně, 10 minut lodí od Male, hlavního města Malediv, bude plout bydlení pro 20 000 lidí. V těchto z velké části chráněných vodách bude spočívat pružná plovoucí spojená konstrukce. Tvar městské sítě bude napodobovat strukturu korálů.

profimedia-0703139835.jpg

Foto: Profimedia

Domy, restaurace, obchody a školy budou mít nábřeží podél klikatých kanálů. Ceny domů se budou pohybovat od 250 000 USD (5,8 milionů korun). Vláda a projektanti doufají, že cena bude dostupná i pro místní občany. Stavba byla zahájena a první obyvatelé by měli dorazit v roce 2024.

Kromě krásného města nabízí projekt naději na budoucí rozvoj plovoucích měst, které mohou pomoci zmírnit přelidnění a vyřešit problém záplav při stoupající hladině moře. Bývalý prezident Malediv Mohamed Nasheed v prohlášení uvedl: „Naše adaptace na změnu klimatu nesmí ničit přírodu, ale pracovat s ní jako maledivské plovoucí město. Na Maledivách nemůžeme zastavit vlny, ale můžeme s nimi splynout.“

Zdroje: Maldives Floating City, Waterstudio, Goverment of Maldives

Reklama