Právě v těchto dnech by měla vrcholit zima. 10. leden bývá - podle dlouhodobých pozorování v pražském Klementinu - nejchladnějším dnem celého roku s průměrnou teplotou 2 stupně pod nulou. Letos jsme si ale v tenhle den užívali krásných 11, někde dokonce až 15 stupňů! Kamarádce rozkvetla na zahradě broskvoň a kdekdo pochrchlává a smrká. Jak by ne, teplíčko svědčí i těm potvorám mrňavým, bakteriím a virům.

 

Ovšem nebojte se, zima se nikam neztratila, jen se jaksi přesunula o dům dál. Naše sněhová nadílka spadla v subtropickém Izraeli a úřady v oblasti Galilejské vrchoviny a Golanských výšin slíbily, že bude-li sněžení pokračovat, zprovozní sjezdovky. A to jsme se vždycky smáli tomu, jak jsou české zasněžené betlémy mile naivní. Cha! Neobvyklá bílá barva zdobí i Kalifornii, a vidět v televizi záběry místních usedlíků, kterak zametají sníh mezi palmami, je poněkud... absurdní.

 

Máme se z teplé zimy radovat (ušetříme za topení!), a nebo si spíš dělat starosti? A je to vůbec normální?

Ze zpráv několika státních i mezinárodních agentur, které byly zveřejněny začátkem ledna, vyplývá, že trend celosvětového oteplování pokračoval v roce 2006 rychlým tempem. Britský Meteorologický úřad a Světová meteorologická organizace sídlící v Ženevě považují minulý rok za šestý nejteplejší v historii měření, vědci z NASA jej zařadili dokonce na páté místo. Všechny zprávy se však shodují v tom, že se teploty na celém světě pohybovaly vysoko nad normálem.

 

Anglie vloni dosáhla průměrné teploty 10,8 stupňů, což je nejvyšší hodnota od roku 1659, kdy se teplota začala pravidelně sledovat. Spojené státy mají za sebou třetí nejteplejší rok od roku 1880. Spalující léto navíc na celém světě přispělo k rekordnímu počtu požárů. Vědci z Goddardova institutu při NASA předpovídají, že rok 2007 bude pravděpodobně ještě teplejší než ten minulý.

 

I v minulosti se globální klima přirozeně oteplovalo a zase ochlazovalo. Víme například o teplotním vrcholu zhruba na přelomu prvního tisíciletí a také o „malé době ledové" v 15. až 18. století. Oteplování za posledních 50 let ale podle klimatologů dohání přirozená maxima za posledních 11 tisíc let - to nahrává té části odborníků, která dává oteplování do přímé souvislosti s činností člověka.  Pro úplnost je ale třeba dodat, že to rozhodně nejsou všichni. Nezanedbatelná část vědců tvrdí, že člověk je pořád ještě moc malý pán" na to, aby dokázal ovlivnit celoplanetární klima, a že by k těmto změnám došlo tak jako tak.

 

Jedním si můžeme být (skoro) jistí - celosvětové potopy se nejspíš ještě nedožijeme. Ani koupě lyží nebo snowboardu nemusí být vyloženě zbytečná investice (přinejhorším nám ještě zůstanou Alpy a Dolomity). Investice do vleků a zimních středisek si už ale zaslouží velmi, velmi důkladnou úvahu...

 

 

Bláznivé počasí, jeho výstřelky a extrémy jsou i naším dnešním tématem. 

Jak vám „tento způsob zimy“ vyhovuje?

Jeví se vám poněkud nešťastným“, nebo jste s ním spokojená?

Chystáte se na hory, nebo jste zájezd odvolala? Nebo snad míříte do ciziny, do trochu vyšších kopců?

Jaké nejextrémnější počasí jste zažila? Vedro, mráz, vichřice, povodně...
Bála jste se někdy kvůli počasí o život?

Dáváte přednost teplíčku, nebo milujete ladovskou“ zimu?

Vybrala byste si k životu raději Sibiř nebo spíš tropy?

Bojíte se globálního oteplování? Myslíte si, že jsou varování vědců reálná?

 Na vaše názory a vyprávění se těším na redakce@zena-in.cz.