lupenka

K řadě civilizačních potíží patří onemocnění s nepříjemnými kožními projevy. Jedním z nejvíce obtěžujících kožních onemocnění je bezesporu lupénka. Její výzkum byl dlouho ve stínu boje proti obávaným a zhoubným chorobám, protože se na ni neumírá… Problémy pacientů připomene Světový den lupénky, který připadá na dnešek, tedy 29. října 2009.

Kožní projevy lupénky jsou různé, od občasných plošných výsevů až po trvalá ložiska. Často postihuje vlasovou část hlavy, nehty i klouby. Na její průběh působí řada provokujících faktorů. K nim patří infekční záněty a virózy, oslabení imunity, hormonální poruchy, úrazy a rovněž dosud značně podceňované psychické stresy, duševní otřesy a dlouhodobé působení nezdravé životosprávy, zejména výživy.

Jimi je často odstartován počátek onemocnění, jež se projevuje zánětlivým zrudnutím pokožky, jejím praskáním, poruchami v činnosti mazových žláz a obvykle i úporným svěděním. Zároveň se několikanásobně zrychlí výměna buněk kožního povrchu z jednoho měsíce na několik dnů. Imunitní systém reaguje poněkud zmateně, a tím situaci dále komplikuje.

O tom, jak spolu souvisí stav pokožky a stres, nám více poví privátní dermatolog MUDr. Jaroslav Dragon z ambulance v Ústí nad Labem.

Jak odpovídá pokožka na stres?
Stres má vliv na celý organismus, včetně kůže. Obecně se dá říci, že v kůži vlivem stresu dochází k ovlivnění kožních cévek. Díky změnám prokrvení dochází k poruchám výživy kůže. Jsou ovlivněny i potní žlázy, dochází nadměrnému pocení a následkem toho ke ztrátám vody v kůži. Je ovlivněna i tvorba mazu v mazových žlázkách. Tudíž dochází k porušení hydrolipidové rovnováhy v kůži. Proto dochází k celkovému oslabení ochranné funkce kůže proti negativním vnějším vlivům a ke zhoršování stávajících kožních chorob.

Jaké dermatologické potíže může stres vyvolávat?
Stres může na kůži jednak zhoršovat stávající kožní onemocnění, i může zpomalovat a prodlužovat dobu jejich hojení, ale také díky stresem vyvolané poruše rovnováhy hydrolipidového systému v kůži může zvýšit riziko vzniku nových kožních onemocnění na základě snadnějšího průniku patogenů (látek způsobující onemocnění) z vnějšího prostředí (uplatňují se tak vlivy mechanické, fyzikální, chemické i biologické). Mezi typické příklady patří lupénka, atopický ekzém, akné a padání vlasů.

Do jaké míry je lupénka ovlivněna psychikou?
Toto onemocnění je geneticky podmíněné, tzn. dědičné. Po svých předcích pacient zdědí predispozici choroby a k jejímu vypuknutí popř. zhoršení přispívají provokační faktory, buď zevní, nebo vnitřní. Duševní stres se řadí ve statistice interních provokací lupenky na druhé místo po infekčních chorobách. Nástup erupce nebo zhoršení stavu je v případě stresu pomalejší, trvá více týdnů. Pokud je psychická zátěž náhlá (úmrtí v rodině, úrazový šok, náhlé neštěstí apod.), pak jsou psoriatické projevy časnější. Naopak, vleklé duševní traumatizace, např. v rodině, na pracovišti, problémy s úřady, se sousedy, nezaměstnanost, pracovní vyčerpanost, nespavost, vleklost či nevyléčitelnost těžké choroby apod. pomalu ale jistě stupňují tendenci k novým projevům lupénky a podporují chronicitu. Dokonce psoriáza sama často podporuje psychickou rozladěnost, takže vzniká bludný kruh. Podobné to je i s atopickým ekzémem. 

Jak bychom o pokožku měli pečovat v době nadměrné psychické zátěže?
Určitě nejvíc pokožce i celému tělu pomůže vyvarovat se stresu, naučit se odpočívat a relaxovat. V případě nadměrné psychické zátěže je třeba se preventivně bránit vysoušení a dráždění kůže. Kůži zvláčňovat, promašťovat, hydratovat a zklidňovat pomocí vhodných, šetrných, nedráždivých kosmetických přípravků. V případě lupénky léčit toto onemocnění pod dohledem kožního lékaře.         

Pomůže správná péče a zdravý životní styl

Vzhledem k tomu, že pleť s projevy lupénky je velice citlivá a podrážděná, není vhodné ji ošetřovat běžnými kosmetickými přípravky s obsahem alergizujících chemických přísad. Na trhu je dnes k dostání množství speciálních přípravků právě pro pacienty s lupénkou. S těmi kvalitními můžete stav pokožky zlepšit během několika dnů. „Důležité je, aby lékař potvrdil, že se skutečně jedná o lupénku. Doba léčby je pochopitelně individuální a závisí na míře postižení kůže. Slušné výsledky lze dosáhnout už po deseti dnech, výraznější už po osmi týdnech používání,“ řekl na nedávné návštěvě v Praze australský lékař Dr. Michael Tirant , který zkoumal možnosti, jak osobám s lupénkou ulevit a zlepšit kvalitu jejich života. Na základě svých výzkumů dokonce vyvinul novou účinnou metodu proti lupénce.

Neméně důležitá jsou i další preventivní opatření, spočívající v omezení duševního vypětí, stresu, v dietním režimu a ochraně před nachlazením.

Setkala jste se někdy s lupénkou? Trápí něco vaši pokožku? A jak o ni pečujete?