Mít vlastní obytnou loď na moři už není jen výsadou bohatých cizinců. Už více než dvanáct tisíc Čechů kotví se svou lodí v některém ze světových přímořských letovisek. A to zdaleka není konečné číslo. Rok od roku totiž počet majitelů jachet stoupá.

Vlastnictví lodě se stalo pro určitou skupinu Čechů doslova společenskou nezbytností. Podobně jako vila, drahé auto, značkové hodinky a oblečení. Za posledních pět let však ceny lodí podobně jako pronájmy míst v přístavech klesly na víc než polovinu, a tak už vlastnictví lodi dávno není spjato jen s movitým majetkem.

Jachtu dnes pořídíte už od 500 tisíc korun, roční kotevné v přístavišti vás vyjde přibližně na 800 dolarů. Odborníci navíc očekávají, že ceny lodí spadnou do pěti let na cenu průměrného automobilu, a počet majitelů lodí tak značně vzroste. Záliba smetánky brázdit moře na vlastní lodi tak přejde do středních sociálních vrstev, tak jak tomu podobně bylo kdysi s automobily.

Patříte k těm vyvoleným, kteří tráví léto na moři na vlastní lodi? Toužíte po jachtě, nebo dáváte přednost jinému typu dovolené? Považujete plavbu na moři za romantické dobrodružství?

Reklama