Není snad nikdo, kdo by neznal slovensko-českého zpěváka Miroslava Žbirku. Před sametovou revolucí se stal českým i slovenským zlatým slavíkem, jeho veleúspěšnou kariéru zbrzdila až revoluce, kdy se na naší hudební scéně objevila konkurence v podobě desítek zahraničních kapel. Nyní se znovu dostává do popředí zájmu naší hudební scény. Co o sobě říká?

k

V prosinci vyšlo po několika letech nové CD Empatia. Co byste o něm řekl?
Na albu je 14 písní, k jedenácti jsem složil hudbu a zhruba k polovině napsal text. Jinak se autorsky podílel Janko Lehotský, textař Kamil Peteraj, Jožo Urban a také jsem si pro radost natočil cover verzi písničky I Need You od skupiny The Kinks. Z alba už můžete znát duet s Magdalenou Šalamounovou Tento song nebo skladbu Strom. Magdalena se mnou také zpívá v titulní skladbě Empatia.

Vzpomenete si na první píseň, kterou jste složil?
Na úplně první si asi nevzpomenu, ale vím, že první moje skladba, která se stala obecně známou, je písnička Zažni.

Kolik jste jich složil a kterou máte nejraději?
Musím se přiznat, že to nemám spočítané. A určitě je jich víc, které mám rád, třeba Balada o polných vtákoch. Nejvíc prožívám ty nové, které jsem zrovna složil a natočil. Tedy momentálně písničky z Empatie.

Zpíváte raději slovensky, nebo anglicky?
Většinou zpívám samozřejmě slovensky, ale v angličtině například vyšla tři alba v Německu a Švýcarsku.

Četla jsem, že vaši starší bratři jsou také muzikanti, jak je to s nimi dnes? Čím se živí? Muzikou?
Nejstarší Jason už bohužel nežije a Tony, který je skvělý zpěvák, nikdy neměl potřebu ukazovat to na pódiu. Takže z celé rodiny jsem já jediný, kdo přenesl to naše domácí muzicírování na veřejné koncerty a natočená alba.

Učil jste se hrát na kytaru sám, nebo jste navštěvoval hudební hodiny? A jak to bylo se zpěvem?
Na kytaru mě naučili právě starší bratři, ale pak jsem samozřejmě absolvoval klasickou kytaru. Na zpěv jsem nějaký čas chodil ke skvělému Františku Tugendliebovi, který mi takzvaně otevřel hlas a k jeho hlasovým cvičením se vracím dodnes.

Neměl jste za totality problém s původem z imperialistické Británie?
Z dnešního pohledu se jeví naše problémy nepochopitelné, ale každému, kdo v té době žil, je jasné, že existovaly. Například vycestovat do kapitalistického zahraničí byl nadlidský úkol.

Jaký jste manžel a otec?
To je otázka spíš pro moji ženu a děti, ale řekněme, že se snažím být „empatický“.

Pomáháte doma ženě?
Určitě, když mám čas, najdou se práce, které mi jsou svěřeny. :o)

Naučil jste své děti anglicky?
Děti anglicky umí, i když nevím, jestli je to až tak moje zásluha. Chodili do Britské rady na angličtinu a také se hodně naučily v Londýně, kam pravidelně jezdíme.

Kde vás mohou diváci v nejbližší době vidět a slyšet?
To je docela aktuální otázka, protože ve středu 10. 3. hrajeme akustický koncert v pražské Hybernii, který je předzvěstí pokračování podzimního akustického turné. Další koncerty budou v dubnu a květnu, většinou v divadelních sálech. A v létě naopak budeme hrát na několika velkých festivalech.

Posloucháte písničky Miroslava Žbirky?

Reklama