Navštívili jsme zimní Kypr a ochutnali místní speciality. Po prohlídce nejvychvalovanějších atrakcí ostrova jsme usoudili, že v zimě na Kypr jede jen člověk, co má jiný důvod k návštěvě než opékání se u moře…

Na Řecku mám rád víno, olivy, tzatziki, grilované mořské potvory, procházky olivovými háji za svítání a pět lidí a psa na jedné motorce. Nemám rád horko a davy turistů okolo přelidněných pláží. Možná i právě proto, jsem se svou ženou vyrazil 17. února na řeckou stranu Kypru, do druhého největšího města na ostrově, Limassolu.

Kypr

Zatímco zde začala druhá vlna mrazivé zimy, o 2 500 km jihovýchodně, ve středozemním moři, mezi Egyptem, Izraelem a Tureckem, na ostrově Kypr, drkotali Kypřané zuby při krutých 20 stupních Celsia ve stínu.

Na válení na pláži to sice nebylo, ale v křesílku na slunci v závětří se člověk i zpotil. Koncem února Kypr působí ospale. Více než polovina v létě přeplněných restaurací je zavřena. Zbylé soupeří o přízeň hrstky turistů převážně z Německa a Velké Británie. Překvapivě ani ne cenami jídel a pití (ty jsou na „řecké“ poměry dost vysoké), ale obrazovkami se sportovními kanály. Tak jsem se třeba dověděl, že teď zrovna probíhá mistrovství světa v kriketu.

Ale dost tlachání. Pokud jste na Kypru nebyli ani v létě, tak vězte, že není součástí Řecka, ale jedná se o Kyperskou republiku. Ta je součástí Evropské Unie, a tak tam můžete vycestovat na občanku. Pokud vás zajímají demografické podrobnosti, najdete je ZDE: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kypr

Během čtyř dní, které jsme na Kypru strávili, jsme navštívili archeologická naleziště v Pissouri.

Kypr

Pláž, kde se údajně zrodila bohyně lásky Afrodité

Kypr

Pohoří Trodoos, kde se v zimě lyžuje…

Kypr

I mořské jeskyně poblíž turistického centra Ayia Napa.

Kypr

Co říct závěrem. Kdybych na Kypr nemířil za jiným cílem než za maratonským během, pak bych jej asi jako zimní destinaci pro dovolenou nevolil. Památky jsou sice otevřené, ale ono jich tam zase tolik zajímavých není. Teplo přes den je slušné, pokud zrovna neprší a nefouká silný vítr, ale večer a v noci je zima pod deset stupňů. Moře je studené, na koupání to je jen pro otužilce a romanticky založené osoby, co si pobyt u moře bez koupele představit nedokážou. A celý ostrov je na můj vkus předražený...

A když si v létě představím ty davy lidí:

Ať žije GRÓNSKO!!!