Výběr dětských bot neodkládejte – je totiž velmi důležité vybrat správné boty již pro první krůčky dítěte. Vyvarujeme se tak poškození a deformit nohou, které byly v důsledku špatně zvolené obuvi, zjištěny až u 67 % prvňáků.

Do specializovaného obchodu s dětskou obuví bychom měli zamířit hned, jakmile dítě začne dělat první krůčky. Je důležité, aby se učilo chodit v botách, které mu perfektně padnou a které ho nikde netlačí, protože jen tak se vyhneme poškozením, které může velmi rychle způsobit nesprávně vybraná bota.

Boty pro první krůčky se nazývají capáčky a již od těch nejmenších velikostí je seženeme v každé lepší prodejně specializované na dětskou obuv.

Kde koupit dětské boty

botyDětské boty bychom neměli nikdy kupovat přes internet – je důležité, aby si je dítě předem ozkoušelo, ideálně za asistence vyškoleného personálu, který by měl dítěti nožku pokaždé přeměřit speciálním měřidlem. Velkým problémem při zkoušení bot totiž je, že děti často v botě krčí prsty, takže nám pouhé změření pomocí pohmatu, kam až noha v botě dosahuje, většinou nestačí. Boty by také dítě rozhodně nikdy nemělo dědit. Je důležité, aby si botku prošláplo samo a nedědilo tak s botou i např. špatné držení těla či plochou nohu po starším sourozenci. Boty také nekupujeme v tržnicích, second handech, bazarech ani v obchodech s mixem levného zboží. Jedinou správnou variantou je tedy vyrazit na nákup spolu s dítětem, a to do specializované prodejny s dětskou obuví, kde se dá nožka dítěte kvalifikovaně přeměřit.

Jak správně vybrat dětské boty

Nejdůležitější je, jak jsme již zmínili, při každém nákupu nohu dítěte změřit, abychom měli jistotu, že námi zvolené číslo, je to pravé. V případě dětských bot je pravidlem, že bota by měla být o nějakých 14 mm větší. Jedná se o tzv. nadměrek, který je nutný z důvodu předpokládaného růstu dětské nožičky. Kromě toho slouží také jako rezerva, která je nutná při pohybu nožky v botě, který vzniká při chůzi.

Délka nohy se měří od oblouku paty ke konci nejdelšího prstu. Kromě délky je velmi důležitá také šířka boty, která musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Šířka je pak na obuvi označována velkými písmeny E, F, G, H, přičemž E je bota pro velmi štíhlou nohu a H pro velmi širokou.

Rozměry nohou se měří ve stoje a je nutné vždy přeměřit obě nohy. Stejně tak bychom poté měli vyzkoušet obě boty a nechat dítě se v nich projít, abychom viděli, zda mu nesklouzávají z nohy.

Jaké boty jsou vhodné

botyDětské boty bychom měli řešit zejména z hlediska materiálu, tvaru, ohebnosti a střihu. Nejvhodnějším materiálem je přírodní useň, která je prodyšná, měkká a zároveň absorbuje vlhkost. Možnou variantou jsou botky kožené, případně později i textilní, ale nikdy bychom neměli dítěti kupovat boty z umělých materiálů, které nedýchají a nejsou tzv. tvárné.

Tip: pokud si nejste výběrem obuvi pro děti jistí, ověřte si, zda je opatřena některým z oficiálně uznávaných certifikátů, dokazujících, že se jedná o zdravotně nezávadnou obuv. V případě české i zahraniční obuvi je to např. certifikace Žirafa, kterou zavedla Česká obuvnická a kožedělná asociace, ve snaze pomoci rodičům rozpoznat kvalitní obuv pro jejich děti.

Dětské boty by měly mít kulatou špičku, nikdy ne špičatou, to způsobuje deformity palce, který je v takovéto botě tlačen směrem k ostatním prstům. V případě dětské obuvi platí, že čím rovnější je vnitřní strana boty, tím lépe. Je tak zachován prostor a dost místa pro všechny prsty. Bota by tedy měla být spíše širší, ale zase ne moc, aby v ní nožka neklouzala.

Důležitá je i ohebnost boty, a to zejména v místě, kde se bota při chůzi ohýbá. Obecně platí, že čím je silnější podešev, tím je bota tužší, tedy méně ohebná. Tuhá a nepoddajná bota způsobuje únavu, nepohodlí a opět může narušovat zdravý vývoj nohou.

boty

Podpatek by měl být co nejnižší a zároveň dostatečně široký, aby velkou plochou zajistil stabilitu dítěte. Nikdy nenechte dítě nosit boty na vysokém a úzkém podpatku.

V botě by měla být noha dostatečně fixována, což nám zajistí střih obuvi s pevnou patou, která drží nohu pevně proti opatku a zajistí ji tak proti posunu. Nejvhodnější jsou boty šněrovací, případně s pevnou sponou či na suchý zip. Pokud vybíráme botky pro nejmenší, měli bychom volit vždy kotníčkové, a to včetně sandálků s pevnou patou, které nožku udrží ve správné pozici.

boty

Jaké máte zkušenosti s výběrem bot vy? Nakupujete přes internet nebo v kamenných prodejnách? Doporučte nám nějaký obchod ve vaší lokalitě v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:

Reklama