Kubu, exotický ostrov pod nadvládou autoritářského vůdce, vloni navštívilo více než 2,35 milionu zahraničních turistů. To znamená meziroční nárůst o 9,3 procenta! Co je důvodem nárůstu zájmu turistů?

„Hlavním důvodem nárůstu je nejen krásné moře, ale i to, že turisté chtějí vidět Kubu ještě za vlády či života Fidela Castra,“ tvrdí Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří. Kubu podle něj vloni navštívilo také přibližně 10 tisíc českých turistů, z toho 7 500 zájezdy přímými charterovými lety z České republiky. Ostrov se tak zařadil po bok Thajska a Spojených arabských emirátů mezi nejpopulárnější exotické destinace vyhledávané Čechy.

Hlavní sezona zájezdů z České republiky na Kubu začíná za několik měsíců, v tuto chvíli je tak na ostrově maximálně několik set českých turistů.

„Potenciál Kuby však není ještě zdaleka vyčerpaný,“ dodává Okamura, „může za to především embargo USA vůči Kubě, které velice znesnadňuje cesty amerických turistů na tento ostrov.“ Kvůli embargu totiž neexistuje žádný přímý let mezi USA a Kubou, přitom právě turisté z blízkého USA jsou absolutně největším potenciálem pro kubánský turistický ruch. V případě zrušení embarga tak může stoupnout počet zahraničních turistů na Kubu i několikanásobně. 
 
Byli jste někdy na Kubě? Přijde vám Kuba s Castrem lákavější destinací než bez Castra? Podpořili byste svou návštěvou ostrova (a hlavně útratou) komunistický režim?