chlJe levá opravdu tak „levá“? (jako od cizího)

Chudák levačka je brána jako nějaký outsider a přitom má mnohem více citu.

Pravačka je sice šikovnější, co se týče manipulace s předměty, ale v jiných oblastech už to sní podle studií tak slavné není. Můžete si to klidně zkusit sami.

Jednoduchým testem zjistíte, že levačka výrazně lépe reaguje na tlak a také má mnohem lepší orientaci v prostoru.

Když například zkusíte ohmatávat  a určovat plastová písmenka, dojdete k závěru, že obě ruce budou mít stejné výsledky jen do chvíle, než vám někdo písmenka pootočí. Pak je pravačka rázem v háji.

Takže pánové, jestli to má být opravdu, ale opravdu jako od cizího, musíte si tu svou slavnou levačku přesedět až úplně do mrtva!

Levé a pravé zapínání. Proč?

Proč mají pánové zapínaní knoflíků z jiné strany než dámy? Tak tohle vás bude zajímat!

Jak jsem se dočetla, je to prý buď proto, aby vojáci tasící při boji zbraň nezavadili o lem kabátu, nebo, a to je ještě zajímavější vysvětlení, zatímco muži si dříve zapínali oděv sami, což je pravačkou pohodlnější (stále macešsky hovoříme jen o pravoruké části populace), nás ženy přece oblékaly služky, a tak bylo zapínání přizpůsobeno pro jejich pohodlnější práci.

Hezké, že? Druhá verze se mi líbí víc.

Schody

schUž vás někdy při prohlídce starého hradu napadlo, jak to, že všechny schody se zásadně točí na jednu stranu? I tady je důvod vychytaný!

Představte si, že jste obránce hradu, který byl právě napaden, a vy se řítíte ze schodů proti útočníkovi a tasíte. Samozřejmě zbraň máte na pravou ruku.

A teď si představte, že by schody byly opačně točené. Po pravé ruce máte zábradlí, takže první, co uděláte, je, že meč narvete mezi šprušle místo do útočníka, zatímco on je výrazně ve výhodě. Aha?

Rovněž tak přístupové cesty k hradům jsou pravotočivé. Jak prosté.

Jedinou výjimku prý tvoří u nás hrad Kašperk.

Vír v umyvadle

Čím to je, že se při pohledu na odtékající vodu v umyvadle vír točí pokaždé doleva? Může za to prý takzvaná Coriolisova síla. Planety sluneční soustavy se při pohledu z jejich severního pólu otáčejí proti směru hodinových ručiček (vyjma Uranu a Venuše).

Tento směr rotace vytváří pak na povrchu planet zvláštní efekty, kterými, vedle jiných, je právě onen vír v umyvadle.

Ale pozor, na jižní polokouli je to přesně obráceně. Dokážete si to představit?

A teď k těm poklopcům!

poklVětšina mužů prý pro umístění svého „přítele“ volí levou stranu. Ovšem ne všichni to tak mají.

Proto se dříve každý dobrý krejčí před tím, než střihl pánovi kalhoty, diskrétně poptal: „Na které straně ráčíte ponášet, pane?“  Potom na té straně, která byla jaksi z pohledu pána tou obvykle vyboulenější,  ušil kalhoty nepatrně širší.

Navíc, s ohledem na zapínání kalhot, je prý mnohem pohodlnější lovit pravou rukou v levé nohavici.

No, my tohle neřešíme, ale asi na tom něco bude.

Silnice

Původně se jezdilo všude vlevo. Když se na to podíváme logicky, je to skutečně možná přirozenější, což mi potvrdí jistě každý, kdo kdy řídil například v Anglii, i když zvyknout si je zprvu opravdu nářez. Nakonec jim ale musíme dát  za pravdu.

Vpravo se začalo poprvé jezdit v roce 1794 ve Francii, ale nikde se to moc neujalo. Další pokus přišel za první republiky, ale ani tehdy se k tomu nikdo moc neměl. Teprve Hitler prakticky za den, konkrétně 1. května 1939, dokázal přesunout provoz napravo. Nikdo si nedovolil odporovat a prý se nekonal ani žádný zmatek. Prý!

Věřili byste, že na celé Zemi se jezdí vpravo jen ze 44 %? Stále se tedy víc jezdí vlevo.

Leváci umírali častěji

rytLeváci to vůbec dřív neměli snadné. Když pomineme výrazný handicap, který levorucí lidé několik století dozadu nesli na svých bedrech z pohledu společnosti, nemůžeme opomenout, že například při boji kopím nebo mečem bylo běžné, že štít byl držen v levé ruce jako ochrana srdce a kopí či meč v pravé.

Takový levák tedy přistupoval k protivníkovi s obrovskou nevýhodou. Není proto divu, že byl častěji smrtelně raněn.

Převažující praváci pak navíc zavedli model, podle kterého nesla pravá ruka nadřazený mužský princip a levá podřadný ženský. (Tohle vážně musel vymyslet jen pravoruký blb.)

Dodnes je v zemích blízkého východu a Asie brána levá ruka za ruku nečistou. Pravou rukou se jí a levou se utírá zadek.

Co tak asi dělá takový „pravověrný“ šejk, když si zláme pravačku, to tedy netuším. A což teprve záchodovou levačku!

Viník mozek!

Tato nejsložitější a nejneprobádanější část našeho těla je rovněž, jak víme, rozdělena na dvě zrcadlově obrácené části. Každý člověk ovšem používá jednu z nich více.

To, jestli někdo upřednostňuje dovednosti levé, nebo pravé mozkové hemisféry nemá ovšem pražádný vliv na to, jestli je pravák, nebo levák. Má to ale vliv na jeho nadání a chování.

Jste pravomyslící, nebo levomyslící?

 • Jste zaměření spíše na logické myšlení, na jazyky a exaktní vědy?
 • Jde vám lépe matematika? Myslíte analyticky?
 • Dáváte přednost klasické hudbě a více vás baví reálné příběhy?
 • Děláte věci zásadně systematicky?
 • Lépe se vám přemýšlí v sedě?
 • Máte raději psy?

Pak se u vás prosazuje více levá mozková hemisféra.

NEBO

 • Jedete přes pocity?
 • Máte bohatou fantazii, představivost, cit pro umění, abstraktní myšlení, vládnete slovem a jste dobří ve slohu
 • Pouštíte si spíše současnou hudbu?
 • Dáváte přednost tajemnu a sci-fi literatuře?
 • Máte bohaté a barevné sny, které si pamatujete?
 • Máte lepší imaginaci a prostorovou představivost?
 • Jednáte spontánně a myslíte filozoficky?
 • Snadno znervózníte?
 • Lépe se vám přemýšlí vleže a máte raději kočky?

Pak jste z těch, kterým vládne pravá mozková hemisféra.

Není tak dokonalý

Náš mozek je sice zajímavý a stále je předmětem zkoumání, ale není tak dokonalý, jak si myslíme, nebo jsme se ještě nenaučili s ním zacházet tak, jak by to dovolovaly jeho možnosti.

Například je schopen v jednom okamžiku takříkajíc stahovat data vždy jen jednou svou polovinou. NIKDY OBĚMA!

Může za to jeho část zvaná corpus callosum, která slouží jako jakýsi most mezi oběma polovinami.

Pomocí tří set milionů malinkatých vláken neustále přepíná mezi levou a pravou, podle toho, na jaký úkol se ta která hodí lépe. Ne vždy je to ale právě nejefektivnější metoda. Zvláště u jednoduchých a jakoby neutrálních úkonů.

Například když stojíte na semaforu a rozsvítí se zelená, svedou obě vaše hemisféry doslova lítý boj o to, která zareaguje. Zpravidla vyhraje ta levá.

A nakonec ještě malý kvíz: V jednom experimentu dostaly dvě skupiny lidí stejný úkol. Měly si z předložených obrázků během několika vteřin co nejvíce zapamatovat. Ve skupině byli Evropané a Arabové.

Víte, proč byl výsledek takový, že zatímco Evropané pochytili drtivou většinou obrázky, které zahlédli v levém horním rohu, zatímco jejich arabští kolegové jmenovali obrázky přesně z opačného konce?

Reklama