Včasné odhalení nemoci je jedním z důležitých předpokladů její úspěšné léčby. Řada z nás však váhá a snaží se okamžik, kdy vezme za kliku lékařské ordinace, co nejdéle odkládat. Jakých vyšetření se bojíme nejčastěji a proč?

Odpověď je jednoduchá – zpravidla nás nejvíce děsí taková, u nichž se buďto bojíme případné bolesti, která je s vyšetřením spojena, nebo tam, kde bychom měli s lékařem řešit nějaký citlivý intimní problém. Velké obavy budí i taková vyšetření, kde se podvědomě obáváme možných špatných zpráv, které se ale nakonec vůbec nemusejí naplnit. Vyplývá to alespoň ze zjištění TH kliniky v Praze, která si udělala průzkum mezi svými pacienty, a zde je přehled nejčastějších “strašáků” českých pacientů.

doktor

Zubař

Je to v jistém smyslu klasika, a proto jistě nikoho nepřekvapí, že v žebříčku lékařských vyšetření, na která se nejčastěji bojíme chodit, stojí nejvýše zubař. Představa posezení v lékařském křesle, neřku-li intenzivní zvuk zubařské vrtačky, dokáže vyděsit stejně spolehlivě dítko školou povinné, jako drsně vypadajícího muže. Přitom péče, kterou Češi věnují péči o svůj chrup, rok od roku roste a zvyšuje se také počet lidí, kteří pravidelně navštěvují dentální hygienu. Každý z nás navíc může pravidelnou péčí přispět k tomu, aby se půlroční prohlídky u svého zubního lékaře nemusel vůbec obávat.

Mamograf

Od 45. roku by se ženy měly pravidelně dostavovat na preventivní screeningové vyšetření prsu na mamografu. Na toto důležité vyšetření, které dokáže zachytit zhoubné útvary v prsu už o velikosti několika milimetrů, však chodí přibližně jen 50 % žen. Přitom rozhodně nejde o to, že by mamografický screening byl bolestivý nebo nepříjemný. Co ženy od tohoto vyšetření odrazuje, není ani tak bolestivost nebo nepříjemnost vyšetření, jako spíše obava z výsledku, především z možných špatných zpráv.  Přitom ale včasné odhalení nádoru je zásadní pro šanci na úplné vyléčení. Prevenci by však ženy rozhodně neměly podceňovat, protože rakovina prsu patří již po několik let k nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice.

Vyšetření na předčasnou ejakulaci či spermiogram

I muži mají vyšetření, která jim dokážou nahnat hrůzu, protože se velmi dotýkají té části těla, kterou považují za svou největší chloubu. Jedním z nich je třeba vyšetření spermiogramu, ke kterému se pánové většinou uchylují ve chvíli, kdy se jim s partnerkou opakovaně nedaří počít vytouženého potomka. Toto vyšetření není bolestivé, spíše ho provázejí nepříjemné pocity ostychu, kombinované s obavou ze špatného výsledku a snížení  mužského sebevědomí. Dalším vyšetřením, které může některé pány neoprávněně děsit, je to při diagnostice předčasné ejakulace, ačkoli ani zde se muži vůbec nemají čeho obávat. „Obvykle kolují hrůzostrašné historky o tom, co všechno muže čeká v urologické ordinaci a nejen při vyšetření na předčasnou ejakulaci. Mohu všechny uklidnit, že tomu tak opravdu není. Pokud muž s předčasnou ejakulací navštíví lékaře, projde běžným fyzikálním vyšetření, které nebolí. Maximálně ho čeká třeba odběr krve, při podezření na zánět v oblasti močopohlavní pak ultrazvukové vyšetření, které rovněž nebolí,“ uvádí urolog, MUDr. Libor Zámečník z TH kliniky. Více se o předčasné ejakulaci můžete dozvědět na stránkách www.nejennachvili.cz.

Endoskopické  metody

Existují však vyšetření, která mohou být doprovázena určitým nepohodlím či nepříjemnými pocity. Mezi takové patří endoskopické metody (např. gastroskopie, koloskopie, bronchoskopie). I při endoskopických vyšetřeních by však pacienti neměli v žádném případě pociťovat bolest, a proto jsou tato vyšetření velmi často prováděna v místním znecitlivění či dokonce krátkodobé, lehké celkové anestézii. Vzhledem k tomu, že se opět jedná  o vyšetření, která mohou odhalit i závažnou chorobu ve velmi časném, a tedy vyléčitelném stádiu, neměli by se jim pacienti rozhodně vyhýbat z důvodu neopodstatněného strachu.

Zdroj: tisková zpráva

Reklama