Vydejme se společně do jedné z nejkrásnějších oblastí České republiky, na Křivoklátsko. Zde, uprostřed hlubokých lesů se nahází i Zámek tří císařů - Zbiroh. Je otevřen po celý rok, ale právě v tomto období poutá pozornost největší.

Zámek Zbiroh

Jedná se o první šlechtický hrad v Čechách, je zmiňován v církevních kronikách již od konce 12. století. Původně hrad byl postaven na nejtvrdší buližníkové skále, v průběhu staletí byl přestavěn do současné podoby novorenesančního zámku. Mezi vlastníky patřili například král Přemysl Otakar II., císařové Karel IV., Zikmund a Rudolf II., proto Zámek tří císařů.

zbiroh

Zbiroh - zámek tří císařů

Hradní studna, vyhloubená do této horniny, je se svými 163 m nejhlubší v Evropě. Skalní suk posloužil jako jakýsi podstavec pro mohutnou věž tyčící se nad celým objektem. Tato věž se pyšní tím, že je vůbec první samostatnou hradní hláskou v Čechách.

vez

hradní (zámecká) věž

Zámek Zbiroh je obklopen 60hektarovým anglickým parkem. Uchvátné jsou i jeho interiéry... Nalezneme zde velké množství sálů a salonků, jejichž součástí je velký novorenesanční sál Alfonse Muchy, který zde bydlel se svou rodinou letech 1912 až 1928 a ve velkém sálu zámku namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.

mucha

Alfons Mucha ve Velkém sále

sal

Velký Muchův sál v současnosti

K zajímavým objektům zámku patří také gotická hradní kaple či zámecké vinné sklepy. Součástí zámku je i středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle.

Výstava - Leonardo da Vinci

Od minulého týdne je zámek Zbiroh zároveň jednou z nejstřeženějších budov na našem území.
V jeho renesančních prostorách je vystaven obraz slavného renesančního malíře Leonarda da Vinciho. Plátno objevil v prosinci 2008 zcela náhodně středověký historik Nicola Barbatelli v jihoitalském městečku Acerenza ve sbírkách jedné aristokratické rodiny, když zde pátral po rytířském řádu templářů. Zčásti se vedou dohady, zda jde o mistrův vlastní autoportrét, či se jedná o podobiznu, k níž seděl da Vinci modelem a kterou vytvořil jeho žák.

tidva

vpravo Jaroslav Pácha ze zámku Zbiroh, vlevo objevitel obrazu, historik umění Nicola Barbatelli

leonardo

Leonardo da Vinci / autoportrét, nebo podobizna?

Obraz označovaný v Itálii za národní kulturní památku je za hranicemi teprve podruhé. Na zbirožském zámku je umístěn za neprůstřelným sklem, hlídán různými čidly a kamerovým systémem. Kromě obrazu jsou na zámku k vidění i přibližně tři desítky předmětů z italských a českých sbírek z 12. až 14. století, symbolizující letošní 700. výročí od rozpuštění templářského řádu.

Unikátní výstava na zámku Zbiroh je přístupná veřejnosti od pátku 13. ledna až do 18. března 2012 denně od 8.00 do 20.00 hodin.
Dovnitř může vstoupit jen zhruba dvacítka lidí najednou

základní informace

  • pro skupinové rezervace je vyhrazen čas 8.00 - 10.20.
  • Vstupenky pro individuální návštěvníky na prohlídky od 10.30 do 20.00 lze zakoupit v síti TICKETSTREAM.
  • Je možné si zarezervovat časovou vstupenku přes internet. 

vstupné

  • 290 Kč
  • 180 Kč pro studenty a důchodce
  • 120 Kč děti do 15 let
  • rodinné vstupné 700 Kč).
  • Cena přednostní vstupenky, kterou bude možné zakoupit pouze přímo na místě je 580 Kč

Bližší informace na 371 784 598, 602 527 632 nebo info@zbiroh.com, www.zbiroh.com

 

Zámek Zbiroh je otevřen celoročně a rozhodně stojí za to ho navštívit.
Stejně jako se podívat na Křivoklátsko, jedno z nejúchvatnějších míst naší republiky.

mapa

minimpapa

použitý zdroj: www.rozhlas.cz a www.kudyznudy.cz, www.zbiroh.com

Čtěte také: