shutterstock-81781315.jpg
Foto: Shutterstock

Pro jízdu na kole platí určitá pravidla. Děti do deseti let se například mohou bez doprovodu osoby starší patnácti let vydat jen na chodníky, cyklostezky a cesty v obytných a pěších zónách.

Na jednom jízdním kole dále není dovoleno jezdit ve dvou. Výjimku tvoří dětské sedačky s pevnými opěrami pro nohy. Osoba starší patnácti let na ní může vozit dítě ve věku do sedmi let.  

„Nezapomínejte, že malí i dospělí cyklisté nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, psa nebo jiné zvíře, vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení, či ohrožovat ostatní účastníky provozu,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a doplňuje: „Dále musí mít při jízdě nohy na pedálech a za snížené viditelnosti používat přední světlo bílé barvy a zadní světlo červené barvy, které může svítit i přerušovaně.“

Povinností pro všechny cyklisty i koloběžkáře do osmnácti let je přilba. Tu je před koupí vždy třeba vyzkoušet. Čím je lehčí, tím je pohodlnější a nezatěžuje krční páteř.

Co se týče velikosti, uvádí se jako obvod hlavy v centimetrech, případně písmeny S až XXL. Výhodou je, že přilby mívají utahovací mechanismus, takže se dá upravit podle konkrétní hlavy. Dětem byste ovšem neměly kupovat větší přilbu s tím, že mu alespoň déle vydrží. Snižujete tak totiž ochranu hlavy.

Jak správně nasadit cyklistickou přilbu?

prilba.jpgFoto: dTest

Reklama