tr1.jpg

Piana Rotaliana je jednou z nejstarších produkční oblastí v alpské oblasti a je nazývána „nejkrásnější zahrada vinic v Evropě“, kterou obdivoval a popsal Johann Wolfgang Goethe na stránkách své „Italské cesty“. Aluviální půdy napájené řekou Adige a jejími přítoky a přirozená bariéra hor, která brání pronikání nejchladnějších proudů, vytvořily ideální podmínky pro pěstování révy, která dává červenému vínu výrazný osobitý a nezaměnitelný charakter – Teroldego Rotaliano D.O.C. K jeho rubínově červené barvě se váže i legenda: vypráví o drakovi, který terorizoval obyvatelstvo, a když ho vznešený hrabě Firmian lstí zabil, z kapek jeho krve, které dopadly na zem, vyrostla vinná réva Teroldego. Tyto příběhy vám nyní může vyprávět nová cyklistická trasa, která vede po nejpoutavějších místech oblasti Piana Rotaliana – Königsberg a protíná vinice, řeky a malebné stráně.

62725a92a7b84obrazek.jpg

Trasa Giro del Vino 50 měří 50 km a provede vás krásnou krajinou, kolem mnoha vinařství a architektonických skvostů, které budete objevovat, za doprovodu klidného toku řeky Adiže. Po cestě se můžete zastavit ve více než 50 vinných sklepech. Protože se jedná o okružní trasu, můžete začít šlapat v kterémkoli bodě. Technicky není příliš náročná, i když je místy strmá a úzká. Pro tuto trasu se doporučují kola Gravel, Trekking nebo elektrokola ve verzi MTB nebo Touring. Tato trasa je dostupná přímo z cyklostezky v údolí Adige, ale také vlakem: železniční stanice Trento je vzdálená jen několik kilometrů a regionální vlaky zastavují v Mezzocoroně i Lavisu, zatímco všechny vesnice v oblasti jsou spojeny místní železnicí Trento-Malé, která na požádání zajišťuje přepravu kol.

tr2.jpg

Wine trekking ve vinicích lagarini

Vinice, které stoupají výš než 700 metrů nad mořem zajišťují kvalitní produkci a prestižní newyorský časopis Wine Enthusiast jmenoval Trentino „Vinným regionem roku 2020“. Spojením vína a přírody vzniká nezapomenutelný zážitek, když po procházce následuje návštěva vinařství a sklenka vína ve společnosti vinaře, který ho vyrobil.  Vallagarina je největší vinařskou oblastí v Trentinu. Uprostřed barokních vesnic, kukuřičných polí, kopců a teras je skutečnou pokladnicí původní vinné révy a kvalitních vín – Trentodoc a vynikající místní červená vína jako Marzemino, Enantio a Foja Tonda. Opravdovou lahůdkou je túra do Borgo dei Posseri v obci Ala v nadmořské výšce 625 metrů. Vyráží se z vinařství vybaveni mapou a košíkem s místními produkty a občerstvením na cestu.

tr3.jpg

V Trentinu jsou nejvýše položené vinice v Evropě a většina z nich se nachází v údolí Valle di Cembra. Právě zde se zrodil Müller Thurgau, „horal“ odrůd Trentina, král aperitivů a lehké letní kuchyně. Caneve, tedy sklepy, vinařů jsou často vestavěny do fasád vesnických domů: zde se můžete ponořit do průřezu autentického, pracovitého života, který je příkladem vášně předávané z generace na generaci. Jejich poznávání můžete začít v obci Verla di Giovo a navštívit Vilu Corniole rodiny Nardin – podnik vedený ženami a nabízející vynikající vína známá po celém světě. Trasa pokračuje směrem do Cembry, srdce údolí. Zde není nouze o příležitosti k návštěvě některých z nejoceňovanějších vinařství Trentina. Například Cembra Vini di Montagna je nejvýše položeným vinařským družstvem v Trentinu. V historické čtvrti města Carraia pak můžete navštívit vinařství Nicolodi Alfio, který kromě Müller Thurgau věnuje spoustu energie znovu začlenění historických a zapomenutých vinic v údolí, jako je Lagarino.

tr4.jpg

Hrozny Nosiola, jsou považovány za hlavní bílou odrůdu vinné révy v Trentinu. Překlad slova „nocciola – lískový oříšek“ není náhodou, přesně taková je totiž její vůně a lehce mandlová chuť. Smyslná a jemnější je Nosiola z Valle dei Laghi, které se daří na slunci a která těží z chladu Ora del Garda, větru, který zde vane od odpoledne do večera. Podnebí oblasti a blízkost krásných jezer poskytují ideální podmínky pro sušení hroznů v ovocných sklepech, kde se vyrábí Vino Santo Trentino, jedno z nejvyhledávanějších dezertních vín v Itálii. Jaro je nejlepším obdobím, kdy můžete obdivovat krajinu v údolí Valle dei Laghi. Při sestupu do údolí narazíme na jeden z nejromantičtějších koutů Trentina, jezero Toblino. Zde doporučujeme zastavit se v Cantina di Toblino, družstvu, které sklízí většinu hroznů Nosiola v údolí.

tr5.jpg

Více se dozvíte zde.
627259fac135fobrazek.jpg