62a842727a430obrazek.jpgFoto se souhlasem autora: zámek Litomyšl, archiv ČMP

Po stopách koňských kopyt

Vydejme se na vyjížďku po stopách koňských kopyt do míst, která jsou s těmito elegantními zvířaty tradičně spjata a ve kterých zvonění podkov uslyšíte i dnes. Rájem koní a jejich milovníků jsou východní Čechy, aby také ne, pochází odtud původní nejstarší české plemeno, starokladrubští koně a koně zde mají i své muzeum. Tak hurá do sedel, vyrážíme na výlet! Vypravte se za historií i současností těchto ušlechtilých zvířat! Chlumec nad Cidlinou, Ostrov, Kolesa, Kladruby nad Labem i Pardubice – zde všude se setkáte s historií i současností chovu koní. Začněte na zámku v Chlumci a zamiřte přes obec Štít a Kolesa do světoznámých Kladrub nad Labem. Přes Semín a Břehy dojedete do Lázní Bohdaneč. Cestu můžete zakončit v Pardubicích nebo se vydat přes Hrádek a Dobřenice zpět do Chlumce. Celá trasa měří 82 kilometrů, ale nečeká vás náročný terén.

62a8419055998obrazek.jpgFoto se souhlasem autora: Hřebčín Kladruby nad Laben, Tomáš Kubelka

Za rytířem Toulavcem

Na trase, která vás z moderního historického města Litomyšl zavede do přírodní rezervace Toulovcovy maštale, objevíte jedinečné architektonické skvosty či přírodní krásy. Těšit se můžete na renesanční zámek na seznamu UNESCO, nevšední muzejní expozice i pískovcová skalní města. Nádherné výhledy si užijete z Andělské vyhlídky v kostele Nalezení svatého Kříže v Litomyšli nebo Toulovcovy rozhledny u Jarošova. Okruh z Litomyšle do Litomyšle měří 37 kilometrů.

62a8421bbf959obrazek.jpgFoto se souhlasem: Toulcovy maštale, archiv DSVČ

Z Dolní Moravy do Stříbrnic

Cyklotrasa z Dolní Moravy do Stříbrnic vás odmění krásnými výhledy na pohoří Králického Sněžníku i Jeseníků. Z parkoviště Na konečné v Dolní Moravě se můžete vydat na kole až k horní stanici lanové dráhy Sněžník. Pokud se chcete vyhnout výraznému převýšení na začátku trasy, použijte lanovku. Cestou se zastavte na Stezce v oblacích nebo rozhledně Stříbrná Twiggy na vrchu Štvanice. Od rozhledny se vypravte po trailu směr Stříbrnice k dolní stanici lanové dráhy. Zpět na Štvanici se dostanete lanovkou či přes Strakovy školky. Trasa měří 29 kilometrů a čeká vás na ní střídavé stoupání a klesání.

Tip: sbírejte razítka a zapojte se do Cyklopecek

Cestou na kole můžete i soutěžit! Sbírejte razítka a vyhrajte některou z cen v rámci soutěže Cyklopecky. Vyhrát můžete horské kolo nebo například pobyt na východočeském Karlštejně.

Zdroj informací: tiskové materiály, Wikipedia, https://www.cyklopecky.info/