Podlé původní myšlenky ještě z Antiky by mělo být období konání olympijských her časem, kdy utichnou zbraně.

To ale zřejmě nevědí věční nepřátelé – Rusko a Gruzie. Proč taky? Vždyť ideou příměří v době her se už dlouho náš svět neřídí. Dneska se už během konání olympiády války nepřerušují...

Válka začala
Na jižním Kavkaze už delší čas zuřily boje. Nyní začala válka a Gruzie vyhlásila mobilizaci. Gruzínský prezident Michail Saakašvili obvinil Rusko, že proti jeho zemi podnikla rozsáhlou armádní operaci, a proto nařídil všeobecnou mobilizaci vojenských záloh. Reagoval tak na to, že ruská bojová letadla bombardovala gruzínské území směrem na jih od Jižní Osetie.

Osetinci evakuují
Podle agentury Interfax naopak gruzínské vojenské jednotky zabily několik příslušníků ruských mírových sil působících v oblasti.

Navzdory čtvrtečnímu příměří se obnovily boje mezi gruzínskou armádou a rebely z Jižní Osetie. Vyžádaly si už dvě desítky obětí. Osetinci začali houfně evakuovat ženy a děti do Vladikavkazu, metropole Severní Osetie.

Prezident Saakašvili vyzval v televizi Ruskou federaci k zastavení bombardování gruzínských měst a obcí. Prohlásil, že gruzínské síly už osvobodily větší část hlavního města separatistické Jižní Osetie Cchinvali. „Mobilizovali jsme tisíce záložníků. Prosím, abyste se nebáli útoků.“

Rusové se nedají
Ruský prezident Dmitrij Medveděv svolal narychlo bezpečnostní radu státu. V souvislosti s neoficiálním vyhlášením války premiér Vladimir Putin důrazně varoval, že ruská strana bude na gruzínskou agresi reagovat.

Předseda dolní komory parlamentu (Státní dumy) Boris Gryzlov prohlásil, že Rusko bude své krajany v Jižní Osetii chránit.

Rusko vyzvalo mezinárodní společenství, aby se pokusilo krveprolití zastavit.

Gruzínský premiér Lado Gurgenidze dnes na tiskové konferenci v Tbilisi prohlásil, že Gruzie bude ve vojenské operaci v separatistické Jižní Osetii pokračovat, dokud nebude dosaženo trvalého míru.

Reklama