Když se v lese otřete o smůlu, většinou to nebývá důvod k radosti. Lepkavá hmota se totiž dost těžko odstraňuje nejen z těla, ale i z oblečení. Na smůlu ovšem není třeba jen nadávat, má totiž řadu hojivých vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch.

5e4a55ed26dd6pryskyrice.jpg

„S mastí mám velmi dobré zkušenosti, má skvělé vlastnosti a pomáhá u ran, často hnisavých, které se špatně hojí. Psala mi paní, že její známé diabetičce mast vyřešila nehojící se ranky po kanyle od insulinové pumpy. Do té doby jí nic nezabíralo. Je taky skvělá u zánětů nehtových valů, takzvané panaricie. Pomáhá i u mykóz, hlavně na nohách a dá se použít i jako doplňková léčba u mykóz nehtů,“ uvádí Alena Hamplová.

Tím ovšem možnosti použití nekončí a lékařka ve výčtu pokračuje: „U respiračních infekcích ulevuje u kašle, když jí namažeme hrudník. U rýmy a zánětu vedlejších dutin nosních je dobré ji namazat na obličej nad dutiny a pod nos.“ Mastí zle ošetřovat také bodnutí hmyzem, otoky, kožní vyrážky, bolestivé klouby a svaly.

Kromě vyzdvihnutí benefitů se Alena Hamplová podělila i o recept na mast ze smůly, takže hurá do lesa a můžete si ji připravit i doma. Základní ingrediencí je pryskyřice, lidově smůla, ze smrku.

Pryskyřice je v podstatě způsob, jakým si strom léčí své rány a léčivé schopnosti má i na člověka. Je třeba vyzdvihnout její antimikrobiální, dezinfekční, analgetické a antimykotické účinky. Sběr pryskyřice je možný v jakémkoli období, ale Alena Hamplová doporučuje spíše zimu, kdy má tuhou konzistenci. Stačí ji pomocí nože odřezávat do sáčku nebo kelímku.

shutterstock-1510298954.jpg

Na výrobu masti budete potřebovat:

  • 500 ml olivového oleje
  • půl hrnečku smrkové pryskyřice
  • půl hrnečku smrkového jehličí (lze vynechat)
  • 75 g včelího vosku

Postup:
Ve vodné lázni rozehřejte olivový olej (nesmí vařit, jinak by mohly po přidání pryskyřice vyšlehnout plameny, je totiž hořlavá). Vmíchejte pryskyřici, jehličí a včelí vosk. Zahřívejte asi 30 minut a následně nechte louhovat do druhého dne. Druhý den opět 30 minut zahřívejte. Tekutinu přeceďte přes cedník a plátýnko. Naplňte připravené nádobky a uchovávejte při pokojové teplotě.

Recept na mastičku je od Aleny Hamplové z Čarovné lékárny kolem nás

Mějte na paměti, že pryskyřice se ze všeho špatně odstraňuje a s obyčejnou vodou si nevystačíte. Pracujte s ní opatrně a k odstranění použijte líh nebo olej.

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama