V Irsku jsem strávila dva a půl roku, celou dobu jsem bydlela ve městě Cork ve stejnojmenném hrabství. Irsko má zvláštní nezapomenutelnou atmosféru. Jakmile ho jednou navštívíte, zůstane vám v paměti po zbytek vašeho života.

To jsou slova mé sestry Dity, která už vám na našich stránkách vyprávěla o Kostarice a Vancouveru. Dnes si s ní zajedeme do Irska, kde taky nějaký čas bydlela. Jednou jsem se za ní vypravila na návštěvu a dodnes na Irsko vzpomínám. Je to nádherná země.

Ale nechme už vyprávět naši cestovatelku...


Počasí v Irsku je převážnou část roku (s výjimkou pár týdnů) deštivé a větrné. Během jedné hodiny zažijete jasnou slunečnou oblohu a hned poté průtrž mračen. Není to příliš příjemné, pokud jste na výletě na motorce nebo na pěší turistice. Během pěti minut jste mokrá až na kost, i když máte deštník, ten je vám totiž k ničemu, protože déšť prší ze všech stran. Po delší době žití v Irsku vám to může začít vadit. Ale vynahrazuje to neustále svěží vzduch a čisté životní prostředí.

Nejjednodušším způsobem, jak v Irsku cestovat, je pronájem auta. Ale pokud zůstanete pouze na jihu, jako my dnes v našem vyprávění, potom si vystačíte s místní vlakovou a autobusovou dopravou.

irsko

Noční Cork

Cork a Cobh

Začneme tedy ve městě Cork - irsky Corcaigh, které bylo postaveno na řece Lee a se svými 120 tisíci obyvateli je druhým největším městem v Irsku. V Corku navštivte Katedrálu St. Finbarre´s, Anglickou tržnici s rybím trhem, zazvoňte si na Shandonské zvony v 300 let staré věži kostela St. Anne. Večer navštivte některou z irských hospod a zavítejte také do Starého Dubu – Old Oak. Určitě v některé z hospůdek narazíte na hudebníky nebo kapelu, která vám zpříjmení večer hraním irské, bluesové nebo rockové hudby.

Naší další návštěvou je přístavní město Cobh. Zrenovanavé nádraží v Corku vám usnadní čekání na vlak do Cobhu. Cobh je dnes populární turistickou destinací a zastávkou výletních lodí. Katedrála St. Colman´s je dominantou města. V minulosti byl Cobh popsát jako „nejsmutnější místo v Irsku“.  Byl totiž poslední zastávkou Titaniku, který pak vyplul na svou osudnou plavbu přes oceán. V 19. století se Cobh stal přístavem emigrace, když odsud milióny Irů odplouvaly ze země kvůli velkému hladomoru za lepším životem do Severní Ameriky. Veškeré informace o nešťastném osudu lidí se dozvíte v místním muzeu.

Kinsale a Crosshaven

Následuje cesta autobusem do rybářské vesnice Kinsale. Je to ideální místo pro rekreaci, pokud rádi jachtaříte a hrajete golf. Jestli to pro vás není, nevadí, i vy si tu přijdete na své. Zajímavá je např. pevnost Charles Fort ze 17. století, kterou si můžete za poplatek prohlédnout, a odtud pak jít asi hodinovou procházkou po pobřeží až k nedalekým útesům. Tráva je tu tak zelená, že pochopíte, proč se Irsku říká „smaragdový ostrov“. Po útesech můžete slézt dolů k vodě, ale pozor na příliv, může vás nepříjemně překvapit a znesnadnit vám cestu zpět.

Vesnici Crosshaven jsrm si zvolila jako víkendové místo k odpočinku. Je tu plno malých písečných a kamenných pláží, skvělé místo pro letní pikniky. Můžete se i vykoupat, pokud jste otužilci. Ale pozor na žraloky. Jsou sice malí, ale zuby mají pořádné. Nám se podařilo jednoho najít v zajetí skály, největší odvážlivec z nás ho vysvobodil a hodil zpět do moře.

irsko

Hrad Blarney

Blarney a Killarney

Město Blarney je turistická atrakce hlavně díky kamennému hradu – Blarney Castle. Vydejte se na osm kilometrů dlouhou procházku z města Cork, vylezte na hrad a polibte kámen – the Blarney Stone. Podle staré legendy políbení kamene zaručí dotyčnému dar výmluvnosti. Kolem hradu se rozprostírá krásný velký park plný rozkvetlých rododendronů, azalek a dalších rostlin.

Dnešní poslední zmínkou je město Killarney. To už jsme v hrabství Kerry. My jsme sem většinou cestovali autobusem, v centru města jsme si pronajali kola a jeli jsme do narodního parku Killarney.

Park je velký kolem 103 km2, téměř čtvrtinu zabírají tři jezera – Lough Leane (nižší), Muckross Lake (střední) a Upper Lake (vyšší). Ty se potkávají na kouzelném místě zvaném „Setkání vod“, velmi oblíbené turisty. Procházka mezi vřesovišti a po kamenném mostě vás určitě nadchne. Také se tu můžete projet na loďce po jezeře. Tento výlet vám zabere celý den, a i tak budete stále přemýšlet, že jste neviděli vše, co jste si přáli. Park má mnoho nezapomenutelných zákoutí a určitě se sem budete chtít vrátit.

irsko

Zřícenina Mallow

Rady na závěr

To samozřejmě není všechno. Můžete navštívit také městečko Clonakilty, krásnou přírodu v Dingle, přístav Youghal nebo zříceninu Mallow. A pokud budete v Irsku déle, doporučuju navštívit také hrad Cashel a hlavní město Dublin.

Pár slov na závěr. Do Irska si určitě přibalte pláštěnku a nepromokavé boty. Ubytujte se v některém z B & B (Bed and Breakfast), zde si vychutnejte irskou snídani. V místní hospodě si objednejte tmavé pivo výrazné nasládlé chuti Guiness a nebo další dvě značky tmavého piva Murphy´s a Beamish, vyráběné přímo v Corku. Dejte si irskou kávu, ochutnejte jehněčí ragú, pečeného lososa, irskou whisky.. tu si určitě přivezte domů.

Navzdory špatnému počasí jsou Irové velmi veselí a přátelští lidé. Nad pintou piva v útulné malé hospůdce, za poslechu kytarového vystoupení, se tu budete cítit lépe než doma. Štastnou cestu.

FOTOGALERIE (27 snímků):

Reklama