Šulin, Mudrc, Drátěnka a Volej. Už jen jména čtyř svérázných chlapíků byla zárukou, že při včerejší premiéře drsné komedie Práskni do bot v režii Jana Hřebejka v Divadle Na Jezerce bude veselo.

A přesně to se stalo. Komedie o hledání štěstí čtyř obkladačů kachlíků, „lámala“ diváky smíchy v pase a při závěrečném mohutném aplausu si lidé neotřelé vtípky opakovali a glosovali, který u nich vyhrál. Ve hře známého autora Owena McCaffertyho ze Severního Irska a za doprovodu písní Karla Hály řemeslníci dlaždičkují veřejné záchodky a umývárnu na fotbalovém stadionu a samozřejmě všichni mluví jako dlaždiči.

sulin

V hlavní roli příběhu, odehrávajícího se v nejradostnější den pracovního týdne, v pátek, exceloval Jan Hrušínský v roli Šulina. Mudrce neméně výborně ztvárnil Radek Holub, občas nabroušeného Drátěnku Martin Sitta a všem sekundoval „mladej“ Volej - Václav Liška. Kromě drsného jazyka, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků, dokázal být příběh ale i vážný, poučný a dojemný. Každý z nich totiž pod svou „drsnou“ maskou skrýval nenaplněné touhy, nespokojenost se sebou samým a svým životem.

„Jako každá dobrá hra je tato komedie o mnoha věcech. Pro mě je o hledání lidské důstojnosti a štěstí, pochopitelně skrze ponižující a trapné, nešťastné situace,“ uvedl režisér Jan Hřebejk. A dodal, že po všech titulech, které na Jezerce dělal, hledal další, jenž by podobným způsobem spojoval humor s tragickým podtextem. „V případě této hry jsem jej našel.“

Na premiéru se přišli podívat oblíbení herci, kteří Na Jezerce hrají, v čele se Simonou Stašovou, Jiřím Macháčkem, a Lenkou Vlasákovou. Nechyběl scénárista Petr Jarchovský a režisér Arnošt Goldflam.

pitka

Jan Hřebejk v Divadle Na Jezerce režíruje už popáté - Musíme si pomáhat, Kumšt, Na dotek a Manželské vraždění.

Reklama