cina.jpg

Foto: Česká televize, StarDance

Kolikrát týdně trénujete?
V průměru to vychází na tři tréninky týdně. Snažíme se mít pět, ale to se nepovede vždycky kvůli různým jiným závazkům i energii.
 
A trénujete ráno nebo spíše večer?
Snažíme se dopoledne. Já jsem z divadla zvyklej na klasický zkoušky 10 až 14, tak se to snažíme tak držet. Ale dneska nás třeba zrovna čeká večerní zkouška.
 
Je něco, co vám nešlo se naučit?
Vždycky mi u ničeho nejde začátek. Zjistil jsem, že ve společenském tanci je tělo rozdělené na několik zón a každá jde jiným směrem nebo je natočená jiným směrem. A v průběhu tance se to ještě mění. Hlava míří někam, trup jinam, nohy jdou dalším směrem. To je pro mě pořád velice náročný.
 
Stal se vám na tréninku nějaký trapas?
To není ani trapas, to je opravdu trapný. Na jediný trénink ze všech jsem přišel včas. Jinak chodím pořád pozdě, což mě mrzí, ale nějak to neumím ovlivnit. Pozdě znamená třeba 15 až 20 minut.

Stardance-XI-znelka-20210829-R1A6297.jpg

Foto: Česká televize, StarDance

A co na to říká vaše taneční partnerka?
Mlčí! To je to nejhorší.
 
A jak se to stane? Špatný time management?
Pro mě je nejhorší odejít z domova. Když už jsem v nějakým běhu, ve městě nebo už mám něco před tím, tak nemám problém přijít někam včas. Ale odejít z domova je pro mě nejhorší a řeším to celý život.
 
Takže se zaseknete třeba na mobilu, v posteli, v kuchyni, ve sprše?
Jsou to drobnosti. Když počítáte s tím, že máte nějakou rezervu, tak začnete dělat ještě něco jinýho. Nebo se jenom tak po ránu někam zadíváte. Pak se sbírají minutky a minutky… A pak je z toho 15 minut.
 
Těšíte se na přímé přenosy?
Už teď jsem z toho nervózní. Ale myslím, že si člověk zvykne a může to být příjemnej adrenalin. Co mi přijde smutný je, že to trénujete, nějak se k tomu upínáte, a pak to během minuty a půl skončí, a vy musíte upnout energii na další tanec. Mám srovnatelnou zkušenost z Tvoje tvář má známý hlas, ačkoliv to nebyl přímý přenos, ale točilo se to na jeden pokus.

Cítíte už únavu?
Spíše hlavovou než fyzickou. Zatím mám pocit, že hlava už nemůže, že to nepobere. Pět, šest, otočka, sedm, osm… Už se v tom ztrácím a nedokážu vnímat. Myslím si, že fyzická únava ale brzy přijde.

Stardance-tk-Krepelka-20210915-R1A2608.jpg

Foto: Česká televize, StarDance

Máte už oblíbený tanec nebo naopak nějaký, který nemáte rád?
Musím zaklepat a doufám, že to tak bude vždy. Čím víc nějaký tanec ovládám, tím ho mám radši a líp se v něm cítím. Teď mě baví všechny, jakmile u nich překročím hranici toho, že vůbec nevím. Jakmile jsem si trochu jistej alespoň v nějakej moment. Hodně mě baví to vymýšlet. S Adriankou máme kreativní nápady, co bychom tancem chtěli říct nebo o čem by měl být, a snažíme se to aplikovat do té techniky.
 
Trénujete i doma?
Doma jsem hodně trénoval slowfox, protože ten je pro mě pořád těžko pochopitelnej. Tak ho trénuju, jak můžu.
 
Mluvil jste o StarDance před tím s někým z kolegů, kdo už v něm tančil? Dali vám nějaké rady?
Nejvíc s Maruškou Doležalovou, která si tady vytančila Marka. My jsme v blízkém kontaktu pořád. Když byla ve StarDance, tak jsem to s ní prožíval hodně intenzivně. Viděl jsem, že v těch závěrečných kolech je na lidech vidět totální únava a totální stres. Pak už je důležité to jen nějak přežít. Žádné zvláštní rady jsem ale od nikoho nedostal. Jenom, že je dobré hodně trénovat, úplně to neflákat a nějak si to užít.
 
A jaké si dáváte šance?
Já myslím, že jsme tady hodně silná skupinka. Takže těžko říct. Každej má podle mne, i když není třeba nejlepší tanečník, velký kouzlo osobnosti. Záleží, co diváci nakonec upřednostní. Já bych byl rád, abychom si zatančili tango, které je někde v půlce. Na to se těším a pak je mi to už jedno.
 
Mluvil jste do výběru písní?
Celkem jo. Oba jsme se snažili vybírat. Někde jsme museli dělat velký kompromis, protože záleží na mnoha faktorech. Ale myslím si, že tak za třetinou písní si stojím a těším se na ně.

Stardance-XI-znelka-20210829-R1A5891.jpg

Foto: Česká televize, StarDance

Zdroj: Autorský rozhovor s Janem Cinou

Reklama