Žloutenka typu A je infekční virové onemocnění, kterým nejčastěji v České republice onemocní děti. Očkování proti ní nepatří do povinného očkovacího kalendáře, a proto o poskytnutí této nadstandardní ochrany rozhodují spolu s lékařem rodiče. Ti mohou v průběhu dubna a května na tomto očkování ušetřit přibližně 400 Kč. Pokud stihnou děti naočkovat v tomto období, poskytnou jim ochranu proti nemoci již před začátkem letních prázdnin.

zloutenka

Přibližně třetinu pacientů se žloutenkou typu A u nás tvoří děti. Podle statistik Státního zdravotního ústavu jí onemocnělo v letech 2009 i 2010 více než 300 dětí ve věku 1 - 9 let, přičemž celkem v tomto období onemocnělo 1104, resp. 862 osob. Nejčastěji k nákaze tímto typem žloutenky dojde pozřením viru v jídle či nápoji. K přenosu viru žloutenky typu A však stačí, aby se dítě dotklo úst rukama, ve kterých drželo virem kontaminovaný předmět.

„Virová hepatitida A se může šířit velmi rychle a právě děti představují skupinu, která je vůči tomuto onemocnění více vnímavá a nakazí se častěji. Až u poloviny dětských pacientů se přitom nemusí objevit charakteristické zežloutnutí kůže a nemoc může být mylně zaměňována například s chřipkou nebo jinou virózou. Diagnostikovat hepatitidu A může jen lékař,“ říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze.

zloutenkaViry se rychleji a snadněji šíří v kolektivech - právě v nich se děti často sdružují. Infekce se může šířit nejen ve škole či školce. Starší děti jezdí rády na výlety a tábory, kde dodržování hygieny a podmínky stravování nebývají vždy standardní. Umývárny i jídelna bývají obvykle sdíleny hned několika desítkami dětí, což představuje pro šíření infekčních nemocí, vč. žloutenky typu A, ideální prostředí.

Nakazit se žloutenkou typu A mohou ale děti i pod bedlivým dohledem rodičů. Výjimkou totiž nejsou ani případy, kdy se děti i dospělí vrátí se žloutenkou z dovolené. Nemalá část nakažených si tuto nemoc přiveze z oblíbených destinací, jako jsou Chorvatsko, Turecko nebo Slovensko.

Účinná ochrana - očkování

V České republice je na trhu vakcína Havrix Junior. Jedná se o jedinou u nás dostupnou vakcínu, která byla vyvinuta speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců po první dávce. Účinky očkování nastupují 2 - 3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let.

Jak ušetřit na očkování proti žloutence typu A až 400 Kč

1. Po domluvě s ošetřujícím lékařem si nechte vystavit lékařský předpis na očkování proti žloutence typu A (vakcína Havrix Junior).

2. Obě dávky vakcíny můžete koupit v lékárně, někdy i přímo u pediatra.

zloutenka3. Druhou dávku vakcíny lze po domluvě skladovat u pediatra. Jinak ji ponechte v chladničce při teplotě od +2 oC do +8 oC (např. ve spodních přihrádkách na zeleninu). Vakcína nesmí zmrznout.

Orientační běžná cena jedné dávky vakcíny je 930 Kč.
Orientační zlevněná cena jedné dávky vakcíny je 730 Kč.
Slevová akce na vakcínu Havrix Junior platí od 1. 4. do 31. 5. 2011.*

Více informací o žloutence a prevenci v podobě očkování naleznete na webových stránkách www.zloutenky.cz. Po dobu slevové akce se zde zájemci také mohou zapojit do soutěže a zkusit odhadnout počet nemocných žloutenkami v ČR.

Vakcína Havrix 720 Junior monodose je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vakcinační akce pro rok 2011 povolena MZ, č.j.: 67844/2010-8/OVZ. Před aplikací si prosím přečtěte příbalovou informaci.

Sleva 20 % je poskytnuta na vakcínu na úrovni výrobce a je platná v období od 1. 4. 2011 do 31. 5. 2011 nebo do vyprodání zásob.

Reklama