Inkontinence moči, čili ztráta schopnosti moč vědomě udržet, je jedním z nejčastějších zdravotních problémů vůbec. Celosvětově jí trpí 4 - 8 % populace, v České republice je to zhruba 500 000 pacientů. Ačkoli mezi lidmi panuje obecné přesvědčení, že se inkontinence týká pouze žen po menopauze nebo starších mužů, opak je pravdou. Únik moči dokáže pořádně potrápit také mladé ženy po porodu, mladé muže po urologických operacích nebo kohokoli po úrazech v oblasti pánve. Ti to většinou vůbec nečekají a netuší, jak na situaci zareagovat.

Nejčastějším typem bývá inkontinence stresová, ke které dochází při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku a zatnutí břišních svalů. Může ji tedy způsobit třeba smích, zakašlání, kýchnutí nebo fyzická námaha.

inkontinenceDruhým typem je pak inkontinence urgentní. Tak nazýváme případy, kdy močový měchýř nedokáže pojmout moč do své plné kapacity a dlouhodobě ji shromažďovat. Člověk s tímto problémem pociťuje náhlé a navíc i velice silné nucení se vymočit, které nemůže vydržet. Pokud tedy není na blízku toaleta, často dojde k nekontrolovatelnému úniku. Původcem většinou bývají infekce, patologické změny ve stěně močového měchýře nebo nedostatečná koordinace impulsů z mozku.

Těhotenství a inkontinence jdou ruku v ruce

Samovolný únik moči je až překvapivě častým průvodním jevem těhotenství a porodu. Čím víc dítě roste, tím víc samozřejmě tlačí i na svaly pánevního dna. Ty se tak extrémně napínají a výjimkou není ani jejich poškození. Jak ztrácí svou účinnost, může docházet právě k samovolným únikům moči. Dobrou zprávou je, že inkontinence, která se objeví v průběhu těhotenství nebo po porodu, často bývá jen přechodná a je možné se jí zcela zbavit. Chce to ale čas a snahu. Spoléhat se na samovolné vyřešení problému se rozhodně nevyplácí. Prvním krokem je vždy návštěva lékaře, ať už je to praktický lékař, gynekolog nebo urolog, který pacientce vše objasní a doporučí nejlepší řešení.

„Změny, které nastaly v průběhu porodu, u většiny žen postupně odezní. Někdy ale nevymizí a mohou vyústit v trvalou inkontinenci. Správné je proto sdělit svůj problém lékaři, nejen hledat řešení na internetu, jak bývá v dnešní době zvykem,“ upozorňuje MUDr. Lukáš Horčička, vedoucí lékař urogynekologické ambulance GONA.

Při lehké formě inkontinence je dobré zařadit do denního režimu cvičení a posilování svalů pánevního dna pomocí techniky Pelvicore. Pomoct může také redukce váhy, úprava pitného režimu nebo snížení denní dávky kofeinu. V dalších případech může být možností nasazení léků, případně operace.

Také svaly pánevního dna potřebují procvičit

Posilování svalů pánevního dna může v boji s inkontinencí velmi významně pomoct. Dnes je dokonce považováno za plnohodnotnou metodu konzervativní léčby, která navíc výborně funguje také jako prevence. Technika Pelvicore, určená právě pro pacienty s únikem moči, je v podstatě sled několika jednoduchých cviků, které je možné bez problémů provádět v pohodlí domova. Je ale třeba si uvědomit, že je to běh na delší trať a výsledky se určitě nedostaví za týden. Při pravidelném cvičení by mělo ke zlepšení dojít zhruba po 2 až 4 měsících, avšak fyzioterapeuti doporučují cvičit alespoň 6 měsíců. Pro zajištění správné funkce svalů pánevního dna je důležité provádět cviky pravidelně i po odeznění problémů. DVD s ukázkou techniky Pelvicore lze zdarma objednat na www.programprozeny.cz.

Díky kvalitním pomůckám se pacienti nemusí zavírat doma

Únik moči je velmi choulostivé téma, o kterém jen málokdo dokáže otevřeně mluvit. Inkontinence zasahuje do života při běžných činnostech a způsobuje nepohodlí v práci i doma. Negativní dopady může mít i na psychiku a partnerské soužití. Pacienti navíc mívají tendenci vyhýbat se dříve oblíbeným aktivitám, protože projevy inkontinence často přicházejí v nejméně vhodných chvílích.

Důležité je při úniku moči používat speciálně k tomuto účelu určené absorpční pomůcky, které pomáhají udržovat kvalitu života. Některé ženy dělají tu chybu, že sáhnou po klasických menstruačních vložkách. Jak ale potvrzuje MUDr. Horčička, bývá to velmi špatné řešení: „Použití menstruačních vložek při úniku moči je zcela nevhodné. Moč je řidší a opouští tělo v podstatně větším objemu. K zamezení průsaku na oděv je nutné použít materiály s rychlejší absorpcí. Bakterie obsažené v moči vytvářejí navíc při svém rozkladu silný zápach, jehož pohlcení vyžaduje použití zvláštních technologií.“

Z mnoha druhů inkontinenčních pomůcek je tedy více než vhodné zvolit takové, které brání protečení, zápachu i vlhkosti. Důležitou roli hraje také diskrétnost a pohodlí. V lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb je k dostání mnoho různých typů od slipových vložek až po natahovací kalhotky. Každý si tak může zvolit takový typ, který vyhovuje jeho problému i životnímu stylu.

Inkontinenční vložky TENA Lady poskytnou ženám s lehkou inkontinencí trojí ochranu proti protečení, zápachu a vlhkosti. Jsou tenké jako běžné slipové vložky, ale mnohem více absorbují. Jsou navrženy cíleně pro malý únik moči a díky rychlé absorpci zajistí dokonalý pocit sucha. Systém kontroly zápachu Fresh Odour Control zajišťuje naprostou diskrétnost. Nejmenšími vložkami v řadě produktů TENA Lady jsou vložky TENA Lady Mini Magic a TENA Lady Ultra Mini. Vložky pro lehký únik TENA Lady Slim Mini, TENA Lady Slim Mini Plus a TENA Lady Slim Normal  jsou díky nové technologii microProtex™ o 20% tenčí a přesto zajistí mimořádný pocit bezpečí a diskrétnosti. Vložky TENA Lady Slim jsou hrazené zdravotní pojišťovnou.

Více informací na www.tenacz.cz, o cvičení svalstva pánevního dna na www.programprozeny.cz.

Reklama