Jsou in-liny vaším koníčkem? Chcete zažít dobrodružství s přáteli nebo si užít rodinný výlet v klidné přírodě? In-line a cyklostezky Orlických hor a Podorlicka dokáží splnit všechna vaše přání. Přinášíme vám tipy na ty nejlepší stezky v této oblasti.

In-line stezky se rozbíhají z Ústí nad Orlicí na všechny světové strany. Všechny nabízí kvalitní asfaltový povrch, minimální převýšení a jsou pravidelně udržovány. Na každé cestě vás bude provázet krásná příroda i bohaté kulturní a historické památky.

Údolím Tiché Orlice aneb královský in-line

Jedna z nejdelších a nejkrásnějších in-line stezek u nás vede údolím Tiché Orlice. Pokud jste zkušený a sportovní bruslař a neodradí vás ne zcela komfortní průjezdy městy, můžete si dát na bruslích celou délku 2 x 30 km již ze Žamberka přes Letohrad, Ústí nad Orlicí až do Chocně a zpět. „Cyklostezky údolím Tiché Orlice patří mezi nejoblíbenější v ČR. Mě jako aktivní bruslařku nejvíce těší jejich délka, kvalitní a udržovaný povrch a nádherná příroda. Jedete údolím řeky s meandry zarostlými kvetoucími netýkavkami. Na písečných „plážích“ a jezech si můžete odpočinout z horkých bruslí. Děti ty zastávky milují, stejně jako odpočívadla s prolézačkami a bufety přímo na trase. Na dostatečně širokou stezku se všichni vejdeme, bruslaři i cyklisti. Je potřeba přejet několik málo obtížnějších míst jako je přejezd železnice pod Lanšperkem, ale na tu délku jsou to opravdu drobnosti. Potkáváte usměvavé lidi, zamáváte vodákům, prostě pohoda, relax, sport, všechno dohromady,“ říká orlická cyklo&in-line královna Renata Šedová.

Výchozím bodem této cyklostezky mohou být její hraniční body, tedy Ústí nad Orlicí, Letohrad, Černovír, případně Žamberk. Právě v Žamberku najdete perfektně vybavenou in-line a cyklo půjčovnu, která nabízí k zapůjčení i lehké koloběžky. Půjčovnu dětských bruslí HEPA school pak najdete v Ústí nad Orlicí. HEPA pořádá i dětské kurzy bruslení a příměstské tábory s in-line tematikou. Největší sportovní zázemí, které se nachází přímo na cyklostezce, pak skýtá Sporthotel Tichá Orlice v Ústí nad Orlicí.

Jak již název napovídá, Sporthotel Tichá Orlice není jen obyčejnou půjčovnou, ale i ideálním ubytováním pro zákazníky s vysokými sportovními nároky. Nachází se zde fitness a wellness centrum, v těsné blízkosti pak aquapark, nový zastřešený skatepark a bowlingové centrum. Vyšlápnout si můžete také na Stříbrnou krasavici – rozhlednu na Andrlově chlumu v Ústí nad Orlicí. Pokud vyhledáváte netradiční ubytování, potěší vás místní zajímavost, ubytování v zámcích a tvrzích. V Tvrzi Orlice Letohrad se budete cítit jako za starých časů a v hotelu na zámku v Letohradě si zase můžete užít romantickou atmosféru. Navštívit můžete také řemeslné muzeum v Novém dvoře v Letohradu. Další možnost ubytování je v již zmiňovaném Žamberku. V areálu pod Černým lesem se nacházejí jak chatky, tak útulný penzion s rozsáhlým sportovním areálem, dětským hřištěm a aquaparkem, a to všechno téměř bez bariér s dostupností pro všechny klienty.

Pokud kromě in-line preferujete i vodáctví, není nic lepšího, než ubytování ve Vodáckém tábořišti Cakle, kde se zároveň nachází půjčovna kol a lodí s přepravní službou, ale také horolezecká stěna pod širým nebem s půjčovnou a instruktory i pro úplné začátečníky.

Cyklo & in-line stezka z Ústí nad Orlicí do Chocně

Druhou nejdelší trasou údolím Tiché Orlice je stezka mezi Ústím nad Orlicí a obcí Choceň. Tato deset kilometrů dlouhá trasa začínající v Ústeckých Kerharticích disponuje novým, kvalitním povrchem. I proto je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé bruslaře. Stezka je vedena přes Brandýs nad Orlicí, lázeňské městečko pod horami, kterým se dá na bruslích pohodlně projet a zároveň si prohlédnout zdejší unikátní přírodní bludiště symbolizující Ráj srdce Jana Amose Komenského a další brandýské památky. Nachází se zde i pověstná cukrárna, která nese název města a kde můžete při výletech načerpat energii.

Odpočívadla, včetně prolézaček pro děti, jsou na trase samozřejmostí. Stezka je jednou z nejbezpečnějších stezek v Česku. Rizikovější úseky jsou zde značené, jeden je dokonce osvětlený.

Pokud byste se v Chocni rozhodli ubytovat, je pro vás, pro bruslaře, jednou z nejlepších variant Penzion Mítkov u Chocně, kde si zároveň pochutnáte na místních grilovaných specialitách.

Cyklostezka údolím Divoké Orlice

Tato nově prodloužená cyklo a in-line stezka o délce 12 kilometrů vede v údolí Divoké Orlice, z Lípy nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí a dále do Doudleb. Ani zde nepřijdete o kulturní podívanou. Cestou můžete navštívit zámek v Častolovicích s nádherným parkem a zvěřincem. Dále zámek v Kostelci nad Orlicí nebo zámek v Potštejně s Bubákovem pro děti a luxusním hotelem přímo na zámku. Cyklisté si mohou užít celou cyklotrasu z Třebechovic pod Orebem přes Kostelec n. O. až do Potštejna a ti zdatnější mohou pokračovat do Litic nebo až do Žamberka. Pojedou kouzelným údolím řeky s meandry, skalami a zříceninami hradů Potštejn a Litice.

Další informace a zajímavosti

Když se vám již nebude chtít šlapat, můžete využít některý z pravidelných cyklobusů (jezdí dle pravidelných jízdních řádů v květnu až září - v sobotu, neděli a o svátcích) nebo si přivolat speciální radiobus. Protože cyklo & in-line království nabízí zážitky na „kolečkách“ všech velikostí, nezapomeňte vyzkoušet ta střední – koloběžky.  Nadšené z nich budou děti i dospělí. K zapůjčení jsou například v půjčovně pana Luboše Maryšky v Žamberku.

Pro vyznavače adrenalinu jsou kromě klasických in-linových stezek k dispozici i mnohé skateparky. Právě nový skatepark v Ústí nad Orlicí se řadí mezi nejlepší. U nás v České republice je vůbec tím největším a je kvalitně vybaven. Další pak naleznete v obci Letohrad či Žamberku.

  • Kompletní turistickou nabídku destinace Orlické hory a Podorlicko naleznete na oficiálním webu www.mojeorlickehory.cz
Reklama