Svět patří štíhlým… Alespoň můžete mít občas takový pocit. Není to tak docela pravda, přesto není na škodu trochu své tělo tvarovat a v případě potřeby upravit také váhu. S jarem přicházejí nové impulzy a často i chuť něco se sebou v tomto smyslu provést. Cítíte-li podobné pnutí, mohly by vám přijít vhod naše tipy na sportovní aktivity, při kterých spálíte vysoké množství kalorií.

Hubnutí je komplexní záležitost, jen samotný pohyb nestačí. Zásadní roli hraje i strava, stejně jako dostatek spánku a celkové naladění člověka. Každý z nás je navíc originál, proto vám nemusí fungovat to, co zabírá jinému. V každém případě je dobré vnímat své tělo a snažit se individuálně zoptimalizovat cestu za štíhlejší postavou. Nezapomínejte, že žádný extrém není dobrý. Nepřehánějte to ani se cvičením, ani se striktně zdravým stravováním.

Plavání

  • spálené kalorie za hodinu: 500 až 800

6230662b00a89obrazek.png
Foto: Shutterstock

Největším zdravotním přínosem plavání je jeho šetrnost k tělu; každý je ve vodě lehký, proto nedochází k nepřiměřenému zatěžování kloubů v důsledku těžkých dopadů na zem jako u řady jiných sportů. Plavec navíc používá většinu svalů, a kromě kondičky se viditelně zlepšují i pevnost těla a jeho křivky. Jde o aerobní a velmi efektivní aktivitu, vhodnou téměř pro každého.

Věk, obezita nebo případná zranění mohou vyžadovat výběr sportu, který na vaše tělo nebude vyvíjet vysoký tlak. Plavání je jednou z velmi vhodných alternativ.

Cyklistika

  • spálené kalorie za hodinu: 670 až 1000

62306678583f0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Cyklistika je vhodná pro každého, bez ohledu na věk nebo úroveň kondice. Pomáhá spalovat tuky, zlepšuje zdraví a dostane vás do správné formy za relativně sympatickou dobu. Posiluje především hlavní svalové skupiny na nohou: kvadricepsy, hýžďové svaly, hamstringy a lýtka.

Bonusem cyklistiky je také to, že může jít o velmi příjemný zážitek. Pokud vyrazíte do přírody, potěšíte nejen své tělo. Příjemně zrelaxuje i vaše psychika, která při hubnutí také hraje velmi důležitou roli.

Sprint

  • spálené kalorie za hodinu: 900 až 1500

623066cc35f71obrazek.png
Foto: Shutterstock

Sprint není úplně pro každého, navíc vyžaduje už určitou běžeckou či sportovní zkušenost. Pokud ale chcete efektivně zhubnout a nejste úplní sportovní začátečníci, sprint je skvělou volbou. Jde o poměrně náročnou aktivitu, která ztěžuje dýchání a následně zvyšuje množství kyslíku v krvi – to pomáhá tělu detoxikovat.

Sprint obecně výrazně posiluje svaly, tvaruje tělo, zrychluje metabolismus, zvyšuje tělesnou teplotu a tepovou frekvenci a celkově posiluje kardiovaskulární systém. Jde o aktivitu, která vám pomůže zhubnout v relativně krátkém čase.

Bojová umění

  • spálené kalorie za hodinu: 700 až 1100

623067569227eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Bez ohledu na to, zda trénujete karate, box, judo, taekwondo nebo jiné bojové umění, nemůžete udělat chybu. Jakákoli činnost, při které se rychle a různými způsoby pohybujete, vám pomůže efektivně zpevnit postavu, ať jste začátečník zkušený bojovník. Nemusíte se tuto dovednost hned učit s úmyslem bojovat nebo zápasit. Tělocvičny jsou plné lidí, kteří praktikují bojové sporty bez úmyslu vstoupit do ringu. Jde o skvělý ventil a účinný způsob, jak spálit vysoké množství kalorií za relativně krátkou dobu.

Bojové sporty obecně trénují vaši vytrvalost, hbitost, práci nohou, rychlost reflexů a schopnost vyhodnotit situaci. Kromě toho spálíte značné množství kalorií, což je zásadní také pro redukci břišního tuku, který trápí řadu z nás.

Fotbal

  • spálené kalorie za hodinu: 600 až 900

62306789a119fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jde sice o tradičně mužský sport, zahrát si ho ale mohou i ženy; dnes existuje řada ženských fotbalových týmů. Fotbal je účinná hubnoucí aktivita, která s tělem pracuje různými způsoby. Efektivně buduje svalovou hmotu a spaluje vysoké množství kalorií tím, že využívá pomalá i rychlá svalová vlákna. Přirozeně zrychluje metabolismus a tvaruje celé tělo.

Fotbal je týmová hra vyžadující spolupráci a taktiku. Patříte-li ke společenským typům, může být právě tato volba pro vás zajímavá jak z fyzického, tak z psychického hlediska. A ať už jste v útoku nebo v obraně, běh a rychlé změny směru vám efektivně pomohou zpevnit postavu a shodit nadbytečná kila.

Raketové sporty

  • spálené kalorie za hodinu: 390 až 780

623067c6ed497obrazek.png
Foto: Shutterstock

Raketové sporty patří mezi energické aktivity vyžadující neustálý pohyb nohou a soustředění na míček. Ať už si zvolíte tenis, který se obvykle hraje na venkovním hřišti, anebo squash či raketbal probíhající v uzavřené místnosti, kde se míček může odrazit od kterékoli ze čtyř stěn, stropu či podlahy, jde o skvělou fyzickou aktivitu a velkou zábavu.

Máte-li špatná kolena nebo kotníky, zvolte raději jinou aktivitu. Právě na tyto tělesné partie bývají raketové sporty náročné, protože vyžadují značnou pohyblivost včetně nejrůznějších kleků a vybočení.  

Parkour

  • spálené kalorie za hodinu: 600 až 800

62306868ac92bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Parkour není tuctový sport a nehodí se zdaleka pro každého; je to náročná fyzická i psychická výzva. Pokud parkouru ale propadnete, získáte nejen pevné a pružné tělo, ale i odolnější psychiku. Tento sport vás naučí řadu pohybových vzorů, z nichž každý je velice náročný na svaly především středu těla.

Trénink parkouru zahrnuje nejrůznější překážkové dráhy, běh, lezení, houpání, skoky a kotouly s cílem správně vyhodnotit situaci a dostat se přes náročnou trasu z bodu A do bodu B. Pohyby prováděné při parkouru jsou náročné, zvyšující fyzickou i duševní odolnost.

Čtěte také:

Zdroje: blog.playo.cogodigit.com/healthvirtua.org

Reklama