Uteklo hodně vody, uběhlo hodně let , dělala průvodkyní na hradě . Na krásném romantickém hradě TRENČÍN jako vysokoškolačka, jsem si vždy až dokonce září, kdy začínal semestr přividelávala korunky, krásné zlaťáky. Bylo to moc hezké období. Mladá ,krásná průvodkyně.

Hrad TRENČÍN pochází ze 13 století. Má přenádherné dolní nádvoří se studnou lásky, kaplí, kasárna a svatební síní. Dnes je toto místo využívané pro svatby, natáčení televizních programů. Bylo nás12 průvodců . Každý den byl rozdělen tak, že 5 průvodců bylo na dolním nádvoří, 5 průvodců bylo na středním nádvoří a jen 2 průvodci byli na horním hradě., To proto, že o prohlídku horního hradů byl velmi malý zájem. Bylo to jen pro opravdové zájemce, fyzicky odolné lidi, kteří vyšlapali kopec s převýšením snad 600 metrů, po kamenité strmé cestě.

Horní hrad je pohádka. Je tam velmi krásný Barbořin palác, palác Zikmunda Lucemburského, Páffyho palác, a hradní věž. V té určitě straší.. Kdo zná historii , tak ví, jaké strašné a zákulisní a mocenské boje byli mezi panovníkama . Úkladné vraždy , o uchopení moci´, lstí, nenávist, lži, boje. V Pálffyho paláci jsme měli my ,jako průvodci udělanou provizorní kancelář.

Tento palác , je opředen spoustou pověstí . Nebyl však k dispozici pro veřejnost, K paláci vedla těžce přístupová cesta s padacím mostem, za mostem těžká vrata s přenádherným kováním ze 17 století, točité kamenné úzké schodiště, a za ním druhé dveře ještě hezčí a pak dvě průvodcovské místnosti. Po každé když jsem seděla v místnosti tohoto paláce, jsem neměla dobrý pocit. Nejen proto , že jsem věděla z historie ke kolika bratrovraždám zde došlo, ale taky celý palác je opředen, podivnou atmosférou. Snad prokletí rodů Pálffyovců.

Když jsem jednou ke konci léta seděla v místnosti pro průvodce, chystala jsem se už pomalu domu, uslyšela jsem kroky po padajícím mostě. Ach ne???? celá vystrašená jsem se podívala s gotického okna a nikoho nevidím, No co ,pro případ nouze jsme měli malé vysílačky , ale to by mně bylo k ničemu. Po schodech slyším kroky. Pak najednou ťukání na dveře . Ale duchové přece neťukají. V podvědomí si říkám, co se má stát se stane. Za dveřmi slyším volání.

"Můžete mne odmenknout ? Jsem,profesor z národopisného muzea." Jo, to se mi ulevilo. Dveře jsem otevřela a tak jsem si s sním ještě hodně dlouho povídala o velké dynastii rodů Palfyovců, o historii hradů, o osudech panoovníků. Do dnešního dne palác není přístupný. Veškeré stavební úpravy zde skončily neúspěšně. A tak si myslím zda to není taky nějakým prokletím , dávných panovníků. Nedávno jsem se v místních novinách dočetla, že se pořádají noční výprav na hrad. No nic proti tomu, ale kdo zná trochu historii, tak ví že už i ve dne je docela silný citový a emotivní zážitek. Já i když mám velkou odvahu, exkurzi na noční hrad by jsem určitě tě nepodnikla. Straší tam totiž.

Tana M

Text nebyl redakcí upraven.

A co nebo kdo straší u vás?

redakce@zena-in.cz

Reklama