5f292f8d03ec9obrazek.png
Městečko o necelých třech tisících obyvatelích se rozkládá velice malebně při úpatí kopce sopečného původu, na němž majestátně ční středověký hrad. Velkým lákadlem a přirozeným výchozím turistickým bodem regionu je samotná pevnost, která posledních dvě stě let patří Lichtenštejnům. To ale rozhodně není všechno: v okolí Riegersburgu najdete trasy pro pěší turistiku nebo výlety na kole, skvělé koupání, minizoo a řadu nezapomenutelných gurmánských zážitků. Vyhlášené je místní víno, ovocné octy, sýry i čokoláda. Nudit se tu určitě nebudete, ani když přijedete na týden.

Hurá na hrad!
5f292fc95c83aobrazek.png

Samozřejmě nelze pominout srdce regionu – samotný majestátní hrad o sedmi branách a sto osmi místnostech. Lze k němu vystoupat po staré cestě začínající dole v městečku u místního kostela. Pro ty, kdo nemohou nebo nechtějí absolvovat výstup do kopce, je tu šikmý prosklený výtah, pendlující mezi spodním parkovištěm a vstupem do hradu. Sportovci pak mohou využít třetí cestu – zajištěnou lezeckou trasu. Zdejší via ferrata střední náročnosti nese název Leopold-Klettersteig. Ústí přímo k hradní restauraci, kde se horolezci rádi osvěží místní vyhlášenou bezinkovou šťávou.

Hrad v soukromém vlastnictví nevládnoucí větve lichtenštejnského rodu je ve velmi dobrém stavu a jeho hlavní prostory jsou přístupné veřejnosti. Individuální nebo skupinové prohlídky se konají od jara do podzimu. Na Riegersburgu jsou k vidění nadherné původní reprezentační sály, rozsáhlá výstava o čarodějnických procesech a také expozice zbraní, mapující období od pozdního středověku až do současnosti.

Hurá do podhradí!
 5f292fa2dde4cobrazek.png
Spousta zábavy čeká na celou rodinu také za hradními branami. V těsném sousedství hradu najdete zoo dravých ptáků a sov, kde od dubna do října probíhají dvakrát denně přehlídky letů a ukázky sokolnictví. Zdejší sokolnické exhibice patří mezi nejlepší v Evropě a zcela určitě stojí za návštěvu. V místní stanici chovají poměrně malé množství ptáků – kolem třiceti – aby bylo možné zajistit jim ideální podmínky k životu. Místní dravci a sovy mají opravdu štěstí, protože na rozdíl od ptáků v mnoha jiných zoologických zahradách a stanicích mohou každý den celých pět hodin volně létat.
 
V krásných letních dnech pak nikdo neodolá místnímu koupališti v přírodním biotopu s průzračně čistou vodou. Kromě oblázkové pláže a rozlehlých travnatých ploch potěší zejména dětské návštěvníky hřiště, tobogán, brouzdaliště s vodotrysky, vodní trampolína a lezecké stěny. Najdete tu také slušnou restauraci a půjčovnu elektrokol.
 
Ráj pro výletníky
 
5f292fb0d5e6eobrazek.png
Riegersburg leží v půvabné krajině, která přímo vyzývá k pěší turistice nebo výletům na horském kole. Od místního infocentra vyrážejí hned tři trasy o délce od tří do dvanácti kilometrů. Nejkratší tříkilometrová červená trasa je velmi příjemný nenáročný okruh kolem městečka. Okružní cesta úplně postačí k načerpání místní jedinečné atmosféry a zároveň ji zvládnou samostatně ujít i malé děti. Vede přes dětské hřiště, takže malí turisté můžou proložit chůzi trochou uvolněné zábavy.

Druhá velmi příjemná okružní trasa, dlouhá deset kilometrů, vede z Riegersburgu kolem místního koupaliště k vyhlášené rodinné firmě Gölles. Vyrábí se zde prvotřídní balsamikové a ovocné octy a také jedinečné ovocné pálenky. Po cestě je také tradiční štýrská restaurace Wippl’s Hofbergstubn, na jejíž dokonalé terase s výhledem na vinice a sady můžete ochutnat gurmány velmi oceňovanou štýrskou kuchyni.

Za čokoládou i zvířaty

Velice atraktivní turistická trasa, dlouhá dvanáct kilometrů, vede k místní vyhlášené čokoládovně Zotter. Pravděpodobně i vidina poměrně obyčejné čokolády může být pro malé návštěvníky dostatečnou motivací ke zdolávání kilometrů. V čokoládovně Zotter ale vyrábějí čokoládu té nejvyšší kvality a jedině s certifikací Fair Trade. Zakládají si na výhradně ruční výrobě bez forem, při níž se používá pouze hrnec, naběračka a válec. Tuhle královnu čokolád můžete ochutnat při fascinující degustační čokoládové show, která ohromí nejen děti. Návštěvu ale nezapomeňte dopředu včas rezervovat na stránkách čokoládovny, protože zájem je od jara do podzimu velký.
5f292fbe8be8aobrazek.png
Součástí rodinné firmy Zotter je také restaurace Essbar, která vaří v bio kvalitě. Bio je dokonce i hot dog nabízený v místním stánku s rychlým občerstvením. Maso pochází výhradně z místní rodinné farmy nebo také „jedlé zoo“, jak jí tu říkají. Někteří obyvatelé zoo tu ale nejsou chováni pro pozdější konzumaci, ale pro radost: děti si zde mohou pohladit oslíky, poníky, lamy, klokany a trochu překvapivě také černé krysy. Techničtěji ladění návštěvníci zase ocení prohlídku místní solární elektrárny, zcela pokrývající energetickou spotřebu malé zoo. Panely se tu podle potřeby otáčejí za sluncem po vzoru slunečnic. Čokoládová farma Zotter je prostě místo, kde je svět ve zcela dokonalém pořádku a harmonii. A to určitě stojí za návštěvu.

Reklama