Jsem skeptik a jako takový žasnu, jak lidé mohou věřit někomu, kdo na základě pohybu hvězd říká, jak se mají chovat.

horoscope

Astrologie kdysi bývala vědou. Vědou, která zkoumala vesmír a vztahy kosmických těles. Dnes jsem svědkem toho, jak se změnila v pseudovědu. Na horoskopy nevěřím, ještě žádný mne nevykreslil tak, abych se poznal. Vždy se shoduje pár rysů, ale většina je zcela mimo. Horoskop se mi vždy více podobá, když mne člověk, který jej dělá, více zná. Když mne osoba tvořící horoskop nezná, je v něm vždy mnoho obecných frází a vět, které platí pro všechny.

Četli jste někdy o Barnumově efektu a Forerově pokusu? Ne? Tady se podívejte, nemá smysl, abych to kopíroval: Barnumův efekt

To, co mne fascinuje, je však víra lidí v to, že jim horoskop pomůže vyřešit svízelné životní zkušenosti. A dokonce jsou za to ochotni podporovat finančně šedou ekonomiku. Vím o několika lidech, kteří se horoskopy uživí, a přitom peníze, které utrží, nedaní.

A nejde o malé peníze, víra v nadpřirozeno je obrovským byznysem. Vždy mne fascinovalo, kolik lidí je za to, že jim někdo jiný řekne, to co chtějí slyšet, ochotno platit horentní sumy.

A teď k podstatě. Může mi někdo rozumně vysvětlit, jak by mohly planety, jejichž počet je proměnlivý, mít vliv na můj osud? Proč někteří lidé nevěří v sebe sama a raději vkládají naděje do rukou šarlatánů a popletů?

Já vlastně odpověď znám. Je to jednodušší říct: „Za to nemohu já, za to mohou mé konstelace.“

Je jednodušší být líný a říct si, že to, co žiji, je můj osud, a i když se budu snažit, nic s ním nenadělám.

Vím, mnohé z vás si řeknou, že je to pro ně jen taková legrace. Přečtu si horoskop, pobavím se a nikomu to neubližuje. Ale ruku na srdce. Opravdu ve vás z těch varování a rad nic nezůstane?

Tak jsem to řekl, tedy spíše napsal. Tohle je můj názor. Ale náš magazín je otevřený všem názorům a myšlenkám.


  • Co si o horoskopech myslíte vy?
  • Řídíte se jimi, věříte jim? Už vám horoskop pomohl? Nebo ublížil? Jak?
  • A taky co si myslíte o mém názoru.

U nás cenzura neexistuje.

Těším se na vaše příspěvky na:

redakce@zena-in.cz

Reklama