shutterstock-515885956.jpg

Hormonální jógu vymyslela brazilská psycholožka a jógová terapeutka Dinah Rodriguesová. Sestavila systém cvičení na doporučení svého lékaře. Sestava nastoluje hormonální rovnováhu a pomáhá odstraňovat potíže spojené s nízkou hladinou hormonů u žen. Od roku 1993 pořádá workshopy, kde učí veřejnost a lektory sestavu, která stimuluje ženské orgány. Dnes je Dinah 93 let a je stále ve výborné kondici.

Tento druh jógy byste neměly cvičit samy doma, a i když najdete na YouTube hodně videí, které cviky podrobně ukazují, nějakou průpravou byste projít měly. Stačí třeba víkendový workshop. Ale ještě před tím se přesvědčte, že byly lektorky školené právě Dinah Rodriguesovou. Jedním z osvědčených je třeba Centrum hormonální jógy, které pořádá nejen workshopy, ale můžete chodit i na měsíční kurzy.

O co půjde?

Hormonální jóga je daná sestava cviků, kterou zvládne každá z nás. Jde hlavně o stimulaci ženských orgánů, které jsou stimulované nejen cviky, ale také dýcháním s nimi spojeným. Připravte se tedy na to, že budete vyluzovat zvuky podobné předporodnímu hekání. Dýchá se totiž nejen do plic, ale hlavně do oblasti břicha a pánevního dna. Tento druh jógy je ale dobrý třeba i pro zbavení se úzkostí či jiného vnitřního neklidu, ale také pro krásné vlasy či pleť.

Základní techniky

Asány
Asány jsou jógové pozice, které mohou být statické, nebo dynamické. Působí na svaly, vnitřní orgány, nervový systém a žlázy s vnitřní sekrecí. Statické pozice jsou doprovázeny intenzivním dýcháním (Bhastrikou) nebo dechem Udždžájí.

shutterstock-599270720.jpg

Pranájáma
V překladu znamená práci s ovládáním dechu a zahrnuje mnoho dechových technik. Naučit se je není úplně lehké. Jsme totiž zvyklé dýchat především do plic, což není jediný možný způsob.

shutterstock-276464039.jpgZdroj fotografií: Shutterstock

Bandhy
Jsou uzávěry nebo tělesné zámky. Ty se nám v průběhu let vytváří. Pomáhají zastavit proudění krve pomocí stažení nebo uvolnění svalů v určitých částech těla. Potom dochází k odplavení starých buněk a dochází ke zlepšení krevního oběhu.

Zkušenost naší čtenářky

„Hormonální jógu jsem cvičila asi tři roky, protože jsem nemohla otěhotnět. Celý život jsem měla problémy s hormony, neměla jsem menstruaci, a také mě trápilo to, že jsem neměla ani chuť na sex. O tomto druhu jógy mi řekla kamarádka, je to už před deseti lety a tehdy nebyla v Čechách tak rozšířená, jako je dnes. Jely jsme obě na setkání s Dinah Rodrigues do Vídně, kde jsme týden cvičily podle ní. Jí bylo tehdy 83 a byla ohebnější a vitálnější než my všechny dohromady. Proto jsem si řekla, že do toho zodpovědně půjdu. Po roce cvičení jsem začínala mít pravidelnou menstruaci a každý měsíc jsem cítila, že mám ovulaci. Trvalo ale ještě další dva roky, než jsem otěhotněla. Teď je mi čtyřicet, mám dvě děti a hormonální jógu už cvičím jen nárazově. I tak mám pocit, že mi pomáhá. Podle mě je to jediný způsob, jak se v dnešní době hormonálně uzdravit, ale zároveň to chce opravdu pravidelnost a trpělivost.“

Čtěte také:

Reklama