Hodně učitelů poznala za svůj život čtenářka kůzle. A ráda vzpomíná na dva kantory ideály z gymnázia.

Tak to jste se měla, milé kůzle, že jste potkala hned dva takové skvělé učitele. Děkuju za příspěvek.


Kantor ideál

Mrazivé zamračené ráno milé žínky. Do školy jsem chodila dlouhých 17 let a za tu dobu jsem potkala spoustu učitelů i učitelek. Někteří byli fajn, někteří méně a některé lépe ani nepoznat.

Možná by stála za zmínku i jedna paní učitelka z mateřské školy, která ty nehodné, které nechtěly po obědě spát a nedaly jí pokoj bila 50 cm pravítkem přes zadek. Ovšem na to člověk moc rád nevzpomíná. Tenkrát se to smělo, dneska už by měla na krku žalobu.

Ze základní školy si vzpomínám snad jen na 2 učitelky. Jedna nás měla na zeměpis, v 5. třídě jsme se jí celá třída bály a v 8. už jí všichni milovali. Byla spravedlivá, uměla naučit, jen nesnášela lemply. Kdo s ní chtěl vyjít po dobrém, musel se látku prostě naučit. V opačném případě pouštěla hromy blesky a házela po nešťastníkovi jeho žákajdou.

Ta druhá byla naší třídní - Magdalena Hyská. Nervózní, ukníkaná, protivná, učila nás ruštinu. Všichni jsme z ní měli legraci, nevysloužila si žádný respekt, nikdo jí neposlouchal, nikdo jí neměl rád. Říkalo se jí Čabajka, protože prý kdysi nějakému žákovi zabavila svačinu s čabajkou a snědla mu jí. Ani já jí nic dobrého tenkrát nepřála, dokonce jsem po ní házela křídou. Skončilo to třídní důtkou. Když si na ní dneska vzpomenu, je mi jí spíš líto.

Na gymnáziu jsem měla na kantory ideály štěstí, potkala jsem tam hned 2. Jeden byl náš třídní v posledním ročníku - Zdenek Brůžek. Měl nás na češtinu, uměl o ní krásně a poutavě vyprávět, jako pohádku. Byl spravedlivý a na jeho hodiny jsem se vždy těšila. Když kamarádka falšovala omluvný list, nedělal z toho žádnou aféru, vše si s ní jednoduše vyříkal a bylo to. Druhý byl náš matikář. Přiznám se, že s matematikou jsem na základce dost bojovala. Znáte to - mamina nade mnou stála: „Tak Kačenko jak to je, 2+3 je 5 a 3+2?“ ... nic, ani lentilky nepomáhaly.

Ovšem pan učitel Laun dokázal, že jsem matematiku milovala a světe div se i chápala. Uměl nás rozesmát i pokárat. Vyžadoval psaní nahlas, kdy člověk u tabule musel nahlas říkat co dělá. Jednou se stalo, že v nějaké písemce našel tahák. Vrátil ho té dotyčné s komentářem: „Něco sis tam v tom sešitě nechala. Neměl jsem to srdce to vyhodit, když sis s tím dala takovou práci.“ Víckrát už se to potom nestalo.

Jindy spolužačka stála u tabule a přemýšlela zda v příkladu použít mocniny či odmocniny. Chvíli ji v tom nechal koupat a potom jí začal vyprávět pohádku o oslovi, který na louce našel 2 hromádky šťavnaté travičky a chudák netušil, z které si vzít a jak tam tak stál a rozhodoval se, nakonec chcípnul hlady.

Z matematiky tenkrát maturovala dobře polovina třídy a že jsme byly jen samé holky. Oba kantoři už jsou po smrti, bohužel, ale přála bych je nejen svým dětem. Byli jako kouzelní dědečci z pohádky, pohladili dobrým slovem, nekřičeli, naučili a měli respekt všech ve třídě.

Jen tenkrát to byla trochu jiná doba. Většina dnešních dětí je někde úplně jinde, nic je nebaví, pro nic se neumí nadchnout, učitelé jsou pitomí, ztráta času sedět ve škole a něco se učit, když můžu brouzdat po internetu. Za nás by si nikdo netroufl vzít na učitele zbraň ať už byl jaký chtěl.

Na závěr snad jen popřát všem kantorům trpělivost. Třeba ty další generace budou ke vzdělání přistupovat s větším nadšením než ta současná. Já vím, a teď tu o Šípkové Růžence ....

kůzle

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Kantor ideál.

  • Poznali jste v životě nějakého úžasného učitele?
  • Jaký by podle vás měl být ideální kantor?
  • Co by měl umět?
  • Mělo by být podle vás ve školství víc mužů?
  • Vzpomínáte na nějaký zajímavý film nebo scény z filmů o učitelích?

Na vaše příspěvky se budu těšit a jako obvykle jedna z vás za něj dostane pěkný dárek, knížku Pohádky, legendy a bajky severoamerických Indiánů (Gustav A. Konitzky). Pište dnes do 14.30 hodin na známou adresu redakce@zena-in.cz, heslo je KANTOR IDEÁL. Předem děkuju!

kniha

Reklama