Zato nenáviděla mejdlíčka a rybí tuk, který má také spojen s chutěmi z dětství. Pro vylepšení chuti přidává příhodu se žvýkačkou, z níž uměla bubliny velikosti obličeje.

Příjemnou středu vám všem. Tohle téma lze pojmout hodně zeširoka. Já ho trošku ,,osekám.“  :) V době mého dětství letěly různé dobrůtky. Tedy jak pro koho. Mejdlíčka, na kterých ujížděla moje kamarádka, jsem z duše nenáviděla. Byla mi odporná skoro jako rybí tuk, kterým mne matka po lžičkách denně týrala. Třásla jsem se odporem, žaludek se mi zvedal a jednoho dne se obrátil úplně. Tím skončilo moje trápení s odporným smradlavým olejem, který nenávidím doteď. Brrrr, otřesu se ještě teď.

Ale byly pamlsky, které jsem přímo zbožňovala. Takové gumové hady za 0,60 Kčs jsem pocívala s obrovskou chutí. Zrovna tak Eskyma / 0,50 Kčs/ se stávala nedílnou součástí mé školní svačinky. Byla jsem pěkné číslo. Od taťky jsem dostávala denně 2 Kčs na školní mlíčko a pečivo....

A já nezbednice jsem o velké přestávce vybavena taškou a zásobena drobnými od podobně postižených spolužáků, letěla po školní zahradě. Hbitě přeskočila plot a už jsem byla v místním krámku, kde jsem peníze od rodičů směňovala za různé dobroty. Nejvíce bylo Eskym, poté oni zmiňovaní gumoví hadi, dále mejdlíčka, lipa, žvýkačky značky Pedro, z kterých se dělaly nádherné bubliny. Prostě tahle dobrodružná denní výprava za pamlsky se stala rituální. Když jsem onemocněla, žezlo přebral další výtečník, který se nepozorovaně vyplížil za školní budovy a šup do krámku!

Se žvýkačkami jsem si také zažila. O vyučování se žvýkat nesmělo a my mívali plnou pusu, nejméně 2ks Peder. To proto, aby bubliny byly co největší. Při hodině češtiny byla morálka volnější, neboť pedagog byl značně benevolentní. Takže bubliny jsme vyfukovali opravdu obřích rozměrů. Jednou se mi povedl úplný balon.

Byla jsem patřičně pyšná. To mi ovšem rychle přešlo. Učitel si mne pozval k tabuli a já s bublinou, která mezitím praskla, přilepenou na celém obličeji, mastila na stupínek. Všichni se váleli smíchy, i učitel. Jen mně došel humor. Nešla dolů. Takže namísto určování souvětí jsem si v umývárně odstraňovala nechtěnou ozdobu.

Žvýkačky mám ráda dodnes, stejně jako Eskymo a gumové medvídky./ Hadi jsou leda na pouti a já dávám přednost Haribu/. Nevím, jestli je to dědičné :), ale mé děti ujíždí na tom samém, co já.

Mohla bych psát dál o mastných smažených brambůrcích, tlustých tyčinkách, křupkách, rudých malinových bonbonech, po kterých byl jazyk rudý a odřený, ale předám slovo dalším... ekleinovka

Milá ekleinovko, Pedro bylo na bubliny super a kdo měl žvýkačku s Donaldem, byl king

Text nebyl redakčně upraven

  • Máte také nějaké chuťové prazážitky z dětství, milé ženy-in?
  • Na jakou cukrovinku nejraději vzpomínáte? Vyrábí se dodnes? Jak vám chutná? Pamatujete si, kolik stála?
  • Dokážete si vzpomenout na nějakou podivnost, které by se dnes děti smály?
  • Co jste nejraději mlsala jako malá. Změnily se vám chutě? Jíte ráda, co jste dříve nesnášela, nebo naopak
  • Máte nějakou příhodu?
  • Co mlsají teď vaše děti? Zajímají se o to, co bylo ve vašem dětství k dostání a kolik to stálo?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama