sd

V hlavním filipínském městě Manilla se podle agentury Reuters narodila siamská dvojčata. Holčičky mají jedno tělo a sdílejí většinu vnitřních orgánů. O jejich šanci na přežití rozhodne vyšetření srdce.

Kardioložka Eden Latosaová potvrdila, že ultrazvuk ukázal dvě srdce, která však leží ve společném osrdečníku. Levé se zdá pracovat s problémy, ale relativně normálně. Pravé však vykazuje značné abnormality. Další vnitřní orgány, například játra, ledviny nebo trávicí soustavu, mají děvčátka společné. Oba lékaři vyloučili možnost chirurgického odstranění jedné z hlaviček. „Budoucí vývoj záleží na stavu jejich srdcí. Pokud mají pouze jedno funkční srdce, nepřežijí,“ prohlásili.

Matka porodila císařským řezem a až do porodu ona ani lékaři o žádném problému nevěděli. Vyšetření ultrazvukem prý nic neobvyklého neodhalilo.

Siamská dvojčata - chyba v embryonálním vývoji

Pokud se v prvních dnech vývoje embryo rozdělí na dvě části, narodí se jednovaječná dvojčata. Ve vzácných případech je však rozdělení neúplné. Podle alternativní teorie se embryo sice zcela rozdělí, ale obě části následně opět splynou. Obě embrya vzniklá rozdělením totiž nevnímají svého „souseda“ v děloze jako cizí organismus.

Přesná oblast a rozsah spojení rozhoduje o tom, jakou část těla mají siamská dvojčata společnou. Někdy jde jen o relativně malý kontakt a oba jedince není obtížné chirurgicky oddělit. Jindy dvojčata sdílejí některé vnitřní orgány a operace je mnohem obtížnější, případně zcela vyloučená.

V některých případech je jedno z dvojčat výrazně méně vyvinuto a jeho životní funkce jsou zcela závislé na druhém, případně je natolik zakrnělé, že je nelze považovat za samostatného jedince. Lékaři pak hovoří o asymetrickém nebo parazitickém dvojčeti.

Reklama