Foto: Shutterstock
Jestliže máte správně vybavenou a správně uloženou (suché, chladné, čisté místo) domácí lékárničku, usnadní vám to balení léků na cestu. Univerzální návod na to, jak si lékárničku zabalit ovšem neexistuje, protože každá destinace vyžaduje jiné léky a jiné léky také využije rodina s dětmi, samotný pár či člověk s chronickým onemocněním. Můžete se ale řídit několika základními radami. PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory například radí vybavit lékárničku ještě v České republice. Prvním důvodem je to, že vám zde lékárník může pomoci s výběrem vhodných přípravků a druhý je ten, že příbalový leták obsahující dávkování a další informace bude ve vašem rodném jazyce a nedojde tak k nevhodnému použití vlivem jazykové bariéry.
Obecně by si pak lidé neměli zapomenout zabalit léky na bolest, nevolnost, teplotu, ale i nachlazení (vlivem klimatizovaného prostoru), léky na alergie a své vlastní léky, které dlouhodobě užívají.
V případě chronického onemocnění je dobré se nejprve poradit s odborníkem o tom, zda je pro vás v současné době cestování vhodné. Dále si nechte předepsat dostatečné množství léků, ale předem si zjistěte, zda do dané země můžete se svými léky vůbec přicestovat a případně s jakým množstvím (některé země mají v tomto ohledu svá omezení).
Tyto důležité léky v letadle neodbavujte a nechejte si je v příručním zavazadle, pro případ, že by došlo ke ztrátě odbaveného zavazadla. Dále je dobré mít léky v jejich originálním obalu a s příbalovým letákem. Některé speciální léky navíc vyžadují potvrzení o nutnosti užívání, které vám vystaví lékař.
Jak tedy jednotlivé léky uchovávat?
Je důležité si uvědomit, že do chladničky se dávají pouze ty medikamenty, které do ní skutečně patří. To, že uchovávání léků v chladničce prodlužuje jejich životnost, je mýtus.
Většina léků se tedy uchovává buď při teplotě pokojové (15-25 °C) nebo v chladničce (2-8 °C).
Při teplotě do 25 °C se uchovává většina:
- tobolek
- tablet
- čípků
- mastí
- krémů
- roztoků, emulzí i suspenzí
Vystavení vyšší teplotě by mohlo způsobit jejich roztátí, ztekucení či urychlení rozkladu účinné látky.
Při teplotě chladničkové se uchovávají:
- lidské hormony (inzulín, růstový hormon, …)
- očkovací látky
- a další
Zdroj info: lekarnici, lekarnickekapky, cestovni-nemoci, cestolino
Čtěte také:
- Noční pocení jako otravný doprovod horka. Příčinou může být úzkost, porucha štítné žlázy či úplná banalita
- Chronický stres blokuje početí. Pomohou speciální jógové pozice i bylinky
Nový komentář
Komentáře
Hele já jsem taky vždy ráda na vše připravená, a proto bych poprosila jestli mi někdo poradíte, kde se nejvíc vyplatí sjednávám cestovní pojištění? U které pojišťovny mě to tedy hlavně zajímá.