dovolená

Existuje sorta lidí, kteří jezdí pouze na kolektivní dovolenou s přáteli. Když nikoho neseženou, raději zůstanou doma. Představa, že jsou necháni jen sobě napospas, je děsí.

Mám takovou kamarádku Janu. Je skoro 15 let vdaná, má dvě děti. Délka manželství však v jejich systému nehraje roli, jezdí takto, co mi paměť sahá. Svou kolektivnost dokonce vypracovali k takové dokonalosti, že obsahuje i víkendy. Neexistuje jediný víkend v roce, který by strávili jako rodina jen spolu. Jejího manžela Petra to totiž k smrti nebaví a Jana jeho styl přijala za svůj.

Víkendy s kolektivem

„Chceme jet na chalupu, nepojedeš s námi?“ volala mi Jana celá zoufalá, že nemůže sehnat nikoho do party. Jela jsem. Jednou, dvakrát, desetkrát… a přestalo mě to bavit. Jsem tak ráda sama, nebo jen se svou rodinou! Nemusím se přizpůsobovat něčímu programu a snažit se vyplnit očekávání okolí a být vděčná za přijetí v cizím domě… atd.

A tak k Janě na chalupu jezdím jednou za rok a mám dost. Když se stane, že Jana či Petr neseženou nikoho, kdo by s nimi strávil víkend, zkrátka zůstanou doma a domluví si různé akce či srazy v místě svého bydliště. S rodinou Vomáčkových do kina, s Novákovými zkusit golf a s Procházkovými a dětmi na výlet na hrad.

Rodinná prázdnota

Ještě vtipnější je to s jejich dovolenou. Sami, jen rodina, byli poprvé na dovolené loni. V Egyptě! Když se Jana vrátila, hlásila mi, že větší nudu v životě nezažila. Petr se s ní moc nebavil, starší dcera si tam našla kamarády a byla stále někde v tahu a jí zůstal na krku šestiletý Čenda. „Vůbec jsem nevěděla, co s ním mám čtrnáct dní na pláži dělat,“ vzdychala.

Byla totiž zvyklá, že díky známým je o program vždy nějak postaráno, a zjistila, že s vlastní rodinou si vlastně nemají co říct. To prázdno mezi nimi vyplňují známými a kamarády a maskují ho tak dokonale, že o něm sami ani nevědí, dokud nenastane konfrontační situace jako v Egyptě.

Bomba plán

Letos je v plánu Chorvatsko s celou partou sportovních natěšenců. Jedou Vomáčkovi, Novákovi i Procházkovi. Počítá se s cyklistikou, aerobikem a večer se bude pařit. Děti se zabaví mezi sebou a Jana s Petrem toho spolu moc nenamluví. Ale to nebude vadit, na mluvení tam budou jiní a oni si toho skoro ani nevšimnou.

 

Reklama