Hezký den!
Na dnešním tématu si opravdu „pochutnám". Podotýkám, že jsem nikdy nekouřila, a proto k protikuřácké tematice se mohu vyjadřovat celý svůj kantorský život. V rodině - svým dětem - jsem tedy byla osobním příkladem a na I.stupni ZŠ byli i mými žáky (na málotřídce to ani jinak nešlo).
Protikuřáckou tematikou bylo nenásilně „prolezlé" mé působení ve všech předmětech, např. v matematice jsme počítali, co by za cenu cigaret bylo možné pořídit, malovali jsme protikuřácká leporela jako příběhy, v přírodovědě jsem využívala výstřižků a obrázků z novin... Zeměpisné učivo jsem prokládala osobními poznatky z cestování po republice.
Jednou mi žáček nahrál na smeč: Vy jste, paní učitelko, všude byla. Jak jste si na to dlouho šetřila?To proto, že jsem nikdy nekouřila, penízky mi zůstaly! Moje agitace měla i vliv v rodinách dětí, rodiče mi pak v legraci říkali, že si nesmějí zapálit ani doma na dvoře, aby jim to děti nevyčetly. Říkají prý, že mají o maminku starost. Paní učitelka říkala, že...
Manžel kouřil na schůzích, a když přišel z hospody i jen po jednom pivu - smrděl jak tchoř! My, v malém bytě s 2 dětmi... svlékal se celý už na chodbě a stejně byl cítit i po mytí. To jistě děti odradilo a nekouří ani jeden. Manžel také přestal. RÁZEM! Ne snad, že by najednou prohlédl, ale jednou při  rušnější snídani s vnoučaty se mu udělalo chvilku tak zle, nemohl promluvit, že prý na moment jakoby nebyl. Přitom jsem tam byla i já otočená k lince a vůbec si nikdo ničeho nevšiml. Tento malý výpadek ale stačil k tomu, aby si cigáro už nikdy nezapálil. Říkal mi, že by mu bylo líto, kdyby si naše vnoučata nemohl užít. Dokonce svou zásobu cigaret postupně rozdal jako prezent. Jsem moc ráda, je to už řada let a obdivuji ho, že s tím přestal.
                                                                                                                                            
Samík 97


Milý Samíku 97,
nic ve zlém, ale v tak protikuřácky naladěné domácnosti si to kouření stejně nemohl vůbec užít.To nic ale nemění na tom, že obdivuji lidi (zvláště se to daří mužům), kteří dokáží přestat ze dne na den.

Reklama