Mobil má dnes skoro každý. Lékaři však varují - někteří jeho uživatelé jsou na něm chronicky závislí. Jak se taková závislost projevuje? Udělejte si malý test.

S dostupností nejrůznějších technických vymožeností rostou i možnosti diagnózy závislosti. Netřeba sytit organismus toxickými látkami nebo čekat na osobní bankrot u výherního automatu. Stačí se vrhnout do sítí internetu nebo mobil mánie.

V České republice je registrováno přes 12 milionů mobilních čísel. Z toho je patrné, že mít dva přístroje není žádná zvláštnost. Komunikace se urychlila a díky snadné dostupnosti se někteří lidé stali do jisté míry nesvobodnými. Bez mobilu se neobejdou. Výrobci telefonů a operátoři masírují veřejnost reklamou o sto šest a zejména mladí lidé si na základě toho tvoří názor o společenské úrovni druhých.

„U nás ve třídě mají mobil všichni,“ říká čtrnáctiletý Láďa (na snímku vlevo). „Nemít telefon je potupa, protože je jasné, že vám ho rodiče nemůžou koupit a jste chudí.“ Letošní osmák ještě doplňuje: „Prvního mobila jsem měl v páté třídě, ale to byla obyčejná plečka od Nokie. Minulý rok jsem naštěstí přemluvil rodiče a k narozeninám dostal MP3 mobil za dvanáct tisíc, takže mám skoro nejlepší telefon ve třídě.“

Nejen Láďa má ke svému mobilu osobní vztah a nedá bez něj ani ránu. Má ale jednu výhodu. Na rozdíl od pravého závisláka napíše za den jen pár SMS zpráv. Jak říká, používá telefon hlavně jako přijímač a nedělá mu problém ho na noc vypnout. I tak si ale bez malého zvonícího předmětu nedokáže svůj život představit.

V British Medical Journal vyšel před nějakou dobou zajímavý článek, z něhož citujeme:
Cigarety v rukou mnoha britských teenagerů začínají být pomalu nahrazovány mobilními telefony. Jedna závislost je tak nahrazována druhou – snad méně škodlivou.

Podle britských vědců poklesl na přelomu milénia počet dospívajících kuřáků – z 30 % populace teenagerů na 23 %. Současně byl zaznamenán raketový nárůst užívání mobilních telefonů. Jak tvrdí doktorka Anne Charltonová z University of Manchester výzkum ukazuje, že mnozí dospívající si nemohou dovolit současně kouřit i platit účet za mobilní telefon.

Souvislost vidí vědci i v obdobných rysech, které dříve přitahovaly mládež ke kouření – pocitu uplatnění své individuality a začlenění do společnosti, touhy postavit se autoritě a potřeby navazovat přátelské svazky. Marketingové akce na podporu prodeje mobilních telefonů tak vykazují obdobné rysy jako reklama na cigarety.


Není nijak vzácné potkat během dne člověka, který například v tramvaji celou cestu zaujatě mačká tlačítka klávesnice a okolí naprosto nevnímá. Jindy se můžete setkat v restauraci se slečnou, které pomalu stydne oběd na stole, protože neustále zvonící mobil jí nedovolí jídlo sníst.

Někteří lidé mají trauma, když v místě není signál a neustále pobíhají a hledají místo, kde se na displeji objeví alespoň jedna čárka. Vypnout telefon přes noc nebo při návštěvě divadla je nemyslitelné.

Nicméně moderní psychiatrie u nás kupodivu neeviduje prokázanou diagnózu závislosti na mobilním telefonu. Psychoterapeut Vladimír Pšenička z oddělení léčby závislostí psychiatrické léčebny v Jihlavě říká:

„O závislosti na mobilním telefonu se dá poměrně úspěšně diskutovat, protože chování některých jedinců vykazuje shodné znaky třeba s hráči výherních automatů. Velice podobná je problematika uživatelů internetu a hráčů počítačových her." 

+ Na světě je více než 2,5 miliardy mobilů.

+ Každý den přibude 1,2 milionu mobilních zákazníků. Mobilní signál pokrývá už 80 procent území na světě. Všechny země světa mají dnes mobilní síť.

+ Mobily prý mohou za to, že vymírají včely. Záření vysílačů mate včely tak, že netrefí do úlu.

Každý den se pošle přes sedm miliard esemesek, první z nich byla poslána v roce 1992.

+ Lidé dnes tráví mobilním telefonováním o 40 procent více času než v roce 2000.

+ Domácností pouze s mobilním telefonem je nejvíce ve Finsku a Česku (54 procent).

+ Podle švédských vědců používání mobilů po dobu delší než deset let zvyšuje čtyřikrát riziko nádorů ušního nervu.

A pokračuje: „Ve všech jmenovaných případech se jedná o neurotické stavy vycházející z pocitu nedostatečné komunikace. U takového člověka se dají předpokládat až stresové situace a frustrace, pokud mu například někdo nevolá nebo nepíše. Telefon neustále kontroluje, nebo má nutkání někomu zavolat sám. Někteří lidé začínají považovat svůj mobilní telefon za náhradu tradičního mezilidského kontaktu, protože pro ně symbolizuje kontakt, přátelství a pozornost. Nevím ale o žádném případu u nás, kdy by byl někdo se závislostí na mobilních telefonech diagnostikován.“

Projevuje se mobil mánie i u vás? Odpovězte si na pár otázek a z toho si lehce odvodíte, jak na tom jste:

Jste nervózní, když se nacházíte mimo dosah signálu operátora?
Máte divný pocit, když alespoň jednou za půl hodiny nepoužijete mobil?
Jsou ve vašem životě situace, kdy dobrovolně telefon vypínáte?
Dokážete se v klidu najíst, aniž byste zvedli zvonící telefon a záležitost vyřídili později?
Posuzujete druhé podle ceny a kvality jejich přístroje?
Jste vysazení na design a zvláštní funkce mobilního telefonu?
Co zažíváte, když se vám vybije mobil a část dne se vám nedá dovolat?


Související: Mobily a rakovina
                  Mobily: Co o vás říká vyzvánění?

Reklama