„V současnosti je největším problémem, že páry odsouvají těhotenství do vyššího věku. S vyšším věkem klesá počet ovulačních cyklů a klesá kvalita vajíček. Zároveň stoupá riziko vrozených vývojových vad a samovolných potratů,“ říká MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7 a dodává: „V případě, že se páru několik měsíců nedaří otěhotnět a neužívá žádné doplňky stravy podporující plodnost, je určitě vhodné s nimi začít. Nezbytným krokem je i úprava životního stylu,“

Co můžete udělat sami v pohodlí domova, aby šlo vše snadněji?

Neotálejte

Ještě nepřišel ten správný čas, ale do budoucna děti plánujete? Začněte s pomalou přípravou. Pro bezproblémové těhotenství je důležitá duševní pohoda a zdraví, proto je žádoucí udržovat se v dobré kondici a správně se stravovat již delší dobu před otěhotněním.

Zaměřte se na párovou kůru. Do těla dostaňte hlavně kyselinu listovou, což  je zásadní složka fungující při utváření nervové soustavy – míchy a mozku – a tedy jako prevence vrozených vývojových vad. V doplňcích stravy najdete aktivní metabolit této kyseliny, jehož výhodou je přímé využití tělem, a tedy dostatečné pokrytí příjmu také u žen s mutací MTHFR, které ho neumí štěpit.

Napumpujte do sebe inositoly

Inositoly by měly být hlavní složkou výživy před i v začátcích těhotenství, protože dokáží tělo na tak fyzicky náročný proces dobře připravit.

„Kombinace dvou inositolů myo-inositol a d-chiro-inositol pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus a podporuje ovulaci. Zároveň zlepšuje kvalitu vajíček i spermií,“ vysvětluje doktorka Gregorová.

Inositoly patří mezi skupinu vitamínů B a mají svou úlohu například při dozrávání spermií. Jejich terapeutického účinku je využíváno také u žen s diagnózou polycystických ovárií, kdy se vajíčka neuvolní při ovulaci, ale zůstanou uvězněna ve vaječníku ve formě cystiček. Jsou vhodné i pro pacienty s cukrovkou a metabolickým syndromem, a to díky schopnosti zlepšit metabolismus tuků.

Minerály a vitamíny
Podpořit plodnost u žen i mužů zároveň dokáží také účinné antioxidanty zinek, selen a vitamín E. „Selen podporuje spermatogenezi neboli správný vývoj mužských pohlavních buněk. Tento proces řídí správná hladina testosteronu, na kterou má pozitivní vliv zinek,“ uzavírá doktorka Gregorová.

Reklama