swim.jpgFoto: Shutterstock

Máte zrovna volný den a rády byste ho strávily u vody? I v Česku najdete zajímavá místa na koupání. Sbalte plavky a vyrazte na koupačku k některému z českých lomů, jezer nebo na přírodní koupaliště. Pokud nemáte auto, na většinu míst se pohodlně dostanete hromadnou dopravou, ať už vlakem nebo meziměstskými autobusy FlixBus a RegioJet.

Hitem posledních let jsou biotopy: Zkuste ten v Brně nebo Praze

Areál přírodního koupacího biotopu najdete v městské části Brno-jih. V areálu koupaliště najdete bazén o celkové ploše 2750 m2. S bazénem je propojeno i brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 0,4 m, které je vybaveno nerezovými hracími prvky – klouzačka, houpačka a hříbek. K odpočinku, relaxaci nebo opalování slouží dostatečný prostor travnatých ploch. Pro sportovní vyžití můžete využít beachvolejbalové hřiště, zázemí areálu zahrnuje i provozní budovu, WC a stánek s občerstvením. Samozřejmostí jsou čtyři venkovní dvojsprchy a převlékací kabiny.

Jak se tam dostat? Do Brna se dostanete všemi možnými dopravními prostředky (vlakem, autobusem, autem), záleží, odkud vyrážíte. Brněnský biotop se nachází na zastávce Komárov, z hlavního nádraží v Brně tam dojedete přímým autobusem číslo 48, X, 40, 50, 67 za necelých 10 minut.

Vstupné: 120 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 60 Kč děti do 15 let, 250 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + max 3 děti)

Další oblíbený biotop je například v pražském Radotíně. V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čistící) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety. Celý areál je zatravněn s umělou závlahou. Biotop je situován jen pár metrů od Berounky, kolem které vede také cyklostezka, po které můžete vyrazit buď pěšky nebo na kole až do centra Prahy.

Vstupné: 120 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 70 Kč děti do 12 let, 320 Kč rodinné vstupné (2+2)

Jak se tam dostat? Do Radotína se dostanete vlakem směrem na Beroun z hlavního nádraží v Praze i Smíchovského nádraží, cesta trvá čtvrt hodinky.

biotop-003-c-Rostislav-Zapletal-1200x675-c.jpgFoto: biotopradotin.cz

Lesní koupaliště nebo přehrada Bedřichov kousek od Liberce

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení. Mezi oficiální koupací plochy se i přes úpravy koupaliště v Lidových sadech však nezařadilo. Jde o rekreační vodní plochu s bezplatným přístupem a koupání je zde povoleno na vlastní nebezpečí.   

Jak se tam dostat? Koupaliště se nachází v liberecké městské části Ruprechtice, kam se dostanete městským autobusem číslo 18 ze zastávky Fügnerova.

Další možností ke koupání je přehrada Bedřichov, která se nachází 3 km severně od Bedřichova a 13 km od Liberce. Jedná se dokonce o nejvýše položenou přehradu v Čechách, leží v nadmořské výšce 775 m. V letním období poskytuje možnost klidného koupání. Na koupališti ani přehradě se vstupné samozřejmě neplatí.

Jak se tam dostat? Do Bedřichova se dostanete také autobusem číslo 18 z liberecké Fügnerovy, vystoupíte v Bedřichově a do cíle dojdete pěšky.

prehrada-Bedrichov.jpgFoto: wikimedia.org / Honza Groh

Sever Čech: Jezero Matylda nebo světový unikát – Kamencové jezero

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Most. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. V lovné sezoně jsou zalesněné západní břehy Matyldy cílem rybářů z širokého okolí. Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů jako je windsurfing nebo vodní lyžování. Nachází se zde také půjčovna vodních skútru.  

Vstupné: Zdarma, za 90 Kč si můžete půjčit paddleboard nebo šlapadlo    

Jak se tam dostat? K jezeru se dostanete městským autobusem číslo 22 se zastávkou na konečné stanici v Souši, který jede přímo z mosteckého nádraží, kam vás dovezou jak vlaky, tak dálkové autobusy.   

Kamencové jezero je celosvětový unikát a rekreační areál nacházející se v Chomutově. Každé léto láká návštěvníky nejen z blízkého okolí, ale také z celé České republiky. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak trávit volný čas. Na Kamencovém jezeře naleznete stolní tenis, volejbalové a nohejbalové hřiště, plážový volejbal, půjčovnu loděk a šlapadel a paddleboardy. Je zde i oddělená nudistická pláž a v blízkosti také Zoopark Chomutov a letní kino, pěkně tak můžete spojit návštěvu zoologické s koupáním. Kamencové jezero se kromě unikátního složení vody od roku 2018 chlubí další raritou – největším plovoucím molem u nás, které měří téměř 100 metrů a bočními rameny vytvoří několik bazénů. Nechybí ani rekreační část mola s dětským bazénkem.

Vstupné: 50 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 40 Kč děti do 15 let

Jak se tam dostat? Do Chomutova se dostanete dálkovými autobusy či vlakem. Z nádraží vám pak cesta zabere dvoukilometrovou procházku.

Kamencove-jezero.jpg

Foto: wikimedia.org / Petr Kinšt

Reklama