I když lidová pranostika říká, že v dubnu budeme ještě za kamny, přesto si myslím, že jarní čas lze využít i jinak než návštěvou kina (kde často navíc není vůbec teplo, neboť tam pracuje vzduchotechnika). Na druhou stranu bychom si ovšem neměly nechat ujít některé filmové novinky...

Na co nás tedy v dubnu a květnu lákají kina?

Captain America: Návrat prvního Avengera

Pokud jste, dámy, viděly film Avengers a líbil se vám, pak si nenechte ujít další počin z dílny společnosti Marvel Studios, jenž má za sebou snový úspěch s právě již zmíněným Avengers, jenž v roce uvedení (2011) za první víkend zaznamenal zatím nejvyšší premiérové tržby v historii filmu vůbec!

Dobře si vedl také jejich Thor: Temný svět a Iron Man 3. Superhrdinové nás zkrátka asi nepřestanou bavit. A o svůj díl popularity se teď hlásí právě Captain America. A samozřejmě nesmí chybět krásná (a osvědčená) žena Scarlett Johansson.

  • Tip: Vezměte do kina své puberťáky. A pro jednou jim dovolte i popcorn, neboť k tomuto druhu zábavy prostě kukuřice patří. :-)

Vášeň mezi řádky

Naopak na romantiku Vášeň mezi řádky si klidně zajděte sama. „Svůj největší příběh Charles Dickens nenapsal, ale prožil,“ uvádí dílo distributor, a jelikož hlavní postavu ztvárnil Ralph Fiennes, nemáme o jeho úspěšnosti (aspoň u nás žen) sebemenší pochyby.

Jeho plachý milionář v jinak lehce podprůměrném filmu Krásná pokojská s Jennifer Lopez nebo tajemný raněný v oscarovém snímku Anglický pacient Juliette Binoche jsou prostě nezapomenutelní, že?

Zajímavostí je, že charismatický chlápek, kterého si pamatujeme i jako největšího záporáka z příběhů o Harry Potterovi, se ujal také režie. Nutno podotknout, že to není poprvé a že se mu jeho první kousek příliš nevydařil. Ale kdo by se vzdával po prvním neúspěchu, že?

Vášeň mezi řádky, Bontonfilm, a. s.

Láska ukrytá mezi řádky...

A jaké je to vlastně režírovat sebe samotného? „Musel jsem se na sebe dívat, sedět se svým střihačem a vybírat záběr po záběru,“ říká Fiennes. „Vytvořit postavu na plátně, to je nekonečné, úžasné puzzle mnoha střípků. Jako režisér se na všechny díváte a snažíte se zachytit, kdy se z nich stává jednolitá vlna. Jak se to podaří, to vlastně nevím.“

  • Film má velkolepou dobovou výpravu, díky které získal nominaci na Oscara za kostýmy.

Charles Dickens je ve filmu vykreslený jako hektický muž - má manželku, deset dětí a k tomu ještě milenku (smích). Navzdory tomu dodržuje přísný pracovní režim a věnuje se psaní každý den. A nejen psaní. Platí za novináře, herce, divadelního režiséra, společenského aktivistu a lva salonů. V té době jistě musel čas běžet pomaleji...

Divergence

Kombinace „Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Romantický“ film je to, o co tu v poslední době běží, respektive co se těší velkému zájmu a popularitě (viz Hunger Games, Hra o trůny aj.).

  • Snímek má premiéru v České republice 1. května 2014 a o jeho nasazení do českých kin se údajně zasadili přímo fanoušci celého příběhu a knižní předlohy, kteří za uvedení filmu do kin aktivně bojovali.

Jak lze asi tušit, děj popisuje postapokalyptickou civilizaci (jak oblíbené!) a hlavní hrdinkou je silná žena, která svádí boj s nelítostným systémem (proto ta připomínka Hunger Games).

Znáte svět Divergence?

Společnost ve zpustošeném městě je rozdělena do pěti frakcí, vyznávajících jednu z lidských cností (Neohroženost, Oddanost, Sečtělost, Upřímnost a Mírumilovnost). Hlavní hrdinka Tris podstoupí v 16 letech povinný „rozřazovací“ rituál, jenž určuje, které z daných frakcí má zasvětit svůj život. Začlenění je definitivní a ruší i rodinné vazby, neboť údajně „Frakce je víc než krev“. Zkouška však ukáže, že její myšlení není šablonovité, a tak její odlišnost ohrožuje fungování celé společnosti... Kostky jsou vrženy.

Hlavní zápornou postavu hraje Kate Winslett, takže se jistě můžeme těšit na zajímavý výkon. Snad se nemýlím, když budu tvrdit, že tato zajímavá herečka snad ještě nehrála v žádném filmu, který by dostal nálepku špatný.

A nebyl to jistě ten správný filmový hit, kdyby neměl svou píseň. Tu v tomto případě složila Ellie Goulding - čerstvá držitelka ceny Brit Awards 2014 pro nejlepší britskou zpěvačku.

Beating Heart

Reklama