skol

Markéta Hlavicová je spoluzakladatelka Asociace soukromých předškolních zařízení a v neposlední řadě také tři roky ředitelka soukromé Školičky Čertův vršek. Rozhodl jsem se využít její bohaté zkušenosti z tohoto oboru, abych zjistil, podle čeho mají rodiče předškoláků vybírat soukromou školku. A proč vůbec?

Většina státních školek má přes prázdniny zavřeno. „Obvykle platí, že jsou v regionu či městské části jedna nebo dvě školky otevřené i v červenci a srpnu, ale jejich kapacita pro děti ze všech ostatní školek většinou nestačí,“ říká Markéta Hlavicová...

Jaké jiné varianty mohou tedy rodiče využít?
Zejména ve větších městech dnes existuje poměrně velký počet soukromých jeslí, školek nebo mateřských center. Řada z nich přes léto nabízí různé varianty prázdninového programu pro děti ze státních školek. Rodiče ale musí počítat s tím, že za tuto službu zaplatí víc, než je stojí státní školka. Měli by také pozorně vybírat. Nabídka je sice velká, ale kvalita velmi rozdílná.

Podle čeho se tedy mohou rodiče při výběru orientovat?
Na první místo bych dala osobní doporučení. Pokud někdo ve vašem okolí navštěvuje soukromou školku, zeptejte se, jak jsou dítě i rodiče spokojeni. Na školku, do které chcete dítě dávat i jen po přechodnou dobu, se jděte podívat. Už první pohled hodně napoví. O tom, že ve školce má být čisto, místnosti mají být světlé a dostatečně prostorné a děti mají mít od dospělých oddělené a jejich věku přizpůsobené sociální zařízení, by snad ani nebylo třeba mluvit. Přesto to vždy není pravidlem. Vedení školky by se vám mělo věnovat, školkou vás provést, seznámit vás s denním programem. Určitě se ptejte na to, kolik dětí připadá na jednoho dospělého a jaké zkušenosti a vzdělání má personál. Zjistěte si, jak má daná školka řešené stravování dětí i to, jestli v případě těch nejmenších zajistí přebalení, nebo jak je řešené spaní. Pokud se obáváte, že vaše dítě nemusí lehce zvládnout pobyt v novém prostředí, zeptejte se na možnost „zkušebních“ návštěv.

skol

Zmínila jste mateřská centra. Jaký je rozdíl mezi mateřským centrem a školkou a co je lepší?
Oficiálně nemají zařízení provozovaná jako mateřská centra možnost poskytovat celodenní péči. Dítě zde může strávit maximálně čtyři hodiny denně. Ani podmínky z pohledu hygieny a péče nejsou zdaleka tak přísné a kontrolované. To ovšem neznamená, že řada mateřských center neposkytuje kvalitní péči. Pokud tedy rodičům stačí půldenní pobyt, platí pro výběr stejná pravidla jako v předchozí odpovědi.

Problémem je, že se některá mateřská centra prezentují jako školky s celodenním provozem, často ale pro něj nejsou uzpůsobena. Proto by vám provozovatel soukromé školky měl být schopen na požádání předložit povolení k provozu zařízení poskytující celodenní péči, které vydává hygiena. Další problém může nastat, pokud je provozovatelem občanské sdružení, ani v takovém případě nespadá pod kontrolu hygieniků. To už je ale na odbornější debatu.

Pobyt dítěte v soukromém zařízení stojí víc než ve státní školce. V jaké výši se pohybují ceny?
Ve většině soukromých školek nestojí pobyt dítěte víc než ve školce státní - i v ní „stojí“ měsíc zhruba 13.000 korun, většinu ale pokryjí dotace od obce, kraje či státu. V případě kvalitní soukromé školky je tedy třeba počítat minimálně s touto měsíční částkou. Rozhodně ale neplatí pravidlo, že cena vždy odpovídá kvalitě. Na druhou stranu u příliš levné školky bych měla trochu obavy. Ve školce necháváte to nejcennější, co doma máte. Proto je důležité zjistit si co nejvíce informací, poptat se v okolí a hlavně se nebát na cokoliv zeptat.

Důležité informace

  • Kvalitní soukromá školka by měla stát okolo 13.000 korun měsíčně.
  • Je třeba zajímat se o hygienu v soukromé školce.
  • Mateřské centrum smí poskytovat péči jen asi na 4 hodiny denně.
  • Ve školce by měly být světlé místnosti.
  • Školka má mít oddělené sociální zařízení pro děti, uzpůsobené jejich věku.
  • Zajímejte se o kvalifikaci pracovníků školky.

Článek vznikl ve spolupráci se Školkou Čertův vršek: www.skolka-jesle.cz

Reklama