Padající brýle, to je pěkná otrava. Neustálé posouvání obrouček na správné místo určitě nepatří na čelní příčky zábavní hitparády. Na pohodě vám nepřidá ani opačný problém – příliš těsné brýle. A co teprve brýle, jejichž design by na vás vypadal, s odpuštěním, jako pěst na oko. Určitě budete souhlasit s tím, že když už člověk musí dioptrické brýle nosit, měly by mu perfektně sedět a náramně slušet. A docílit toho není zas tak těžké. Stačí, když si při výběru dáte pozor na pár maličkostí. Právě proto jsme vyzpovídali Kláru Seidlovou, spolumajitelku rodinné firmy OptikDoDomu. Společně jsme si posvítili na faktory, které rozhodují o tom, jestli si nové brýle s radostí užijete.

Dioptrické brýle si díky OptikDoDomu vyzkoušíte v klidu domova
Brýle si můžete zkoušet v klidu domova. OptikDoDomu vám přiveze bohatou kolekci slušivých brýlí, kamkoliv si řeknete. Nezávazně a úplně zadarmo.

Když jsem nedávno strávila pár hodin v čekárně u doktora, všimla jsem si, že hned několik lidí si posouvalo brýle zpět na nos, jakmile jen trochu víc pohnuli hlavou. Je to zvyk, rituál, nebo si vybrali špatnou velikost obrub?

Nejspíš si koupili příliš velké brýle. K tomu nejčastěji dojde, pokud si dioptrické brýle pořídíte bez pomoci očního optika. Typicky se to děje při nákupu brýlí v supermarketech nebo drogeriích.

Může člověk vůbec sám poznat, jakou velikost obrouček by si měl vybrat?
Určitě je lepší poradit se s odborníky. Ale pokud budete pamatovat na pár zásad, zvládnete to i sami. Tak předně brýle by neměly být širší než lícní kosti. Horní část obruby by měla končit maximálně v úrovni obočí, ale lepší je, když končí ještě o něco níž. No, a spodní část obruby se nemá dotýkat tváře. Pomůže vám také poučka, že oko by mělo být přibližně ve středu očnice. Pokud už máte nějaké brýle, které vám skvěle sedí, je výběr těch nových daleko snadnějších. Stačí se totiž podívat na velikost obrub vašich starých brýlí – najdete ji na vnitřní části stranice. A pak jednoduše chtějte stejnou velikost nových brýlí.

Měli bychom při výběru přihlížet také k počtu dioptrií?
To každopádně. Obzvlášť když máte vyšší minusové hodnoty. Jestliže potřebujete řekněme více než minus 3,5 dioptrie, je lepší vybrat si celorám nebo obrubu, která je na okrajích zakrytá rámem. Minusové čočky jsou totiž po okrajích tím silnější, čím vyšší dioptrie potřebujete. Pokud máte naopak vysoké plusové hodnoty, vybírejte z obrub, které mají co nejmenší očnici. Plusové čočky jsou nejsilnější uprostřed, a proto by ve velkých očnicích nepůsobily hezky a vytvořily by efekt velkých očí. Obecně platí, že u jakýchkoliv vyšších hodnot dioptrií je lepší použít ztenčené čočky.

Na co bychom měli myslet při výběru materiálu?
Hlavní je nezapomenout na případné alergie. Pokud máte alergii na kov, můžete bez obav sáhnout po titanových obroučkách nebo kovových obroučkách, které neobsahují nikl. Tomu se dnes vyhýbá už většina kovových brýlí, a proto lidé alergičtí na kov nejsou odkázání jen na plastové obroučky. Jestli trpíte alergií na změkčovadla, která se přidávají do plastů, určitě si vyberete z bohaté nabídky kovových obrub. Pokud máte to štěstí, že žádnými alergiemi netrpíte, jde spíš o to, jaký materiál máte raději. Svou roli může samozřejmě sehrát také hmotnost – plastové obroučky bývají lehčí než kovové. Ty toho ale naopak zase víc vydrží a nejsou tak náchylné na poškození.

Přejděme od materiálů a velikostí k designu. Jak si vybrat brýle, které nám budou nejen skvěle sedět, ale taky slušet?
To by bylo na delší povídání. Praktické rady nejen na toto téma postupně zveřejňujeme na našem Youtube kanálu. Když to vezmu stručně, na výsledném vzhledu se podílí hlavně 3 faktory – tvar vašeho obličeje, váš styl a také typologie osobnosti podle ročních období, která ovlivňuje to, jaké barvy obrouček vám budou slušet.

Dobře, tak se pusťme do prvního tématu. Jak při výběru nových brýlí zohlednit tvar našeho obličeje?
Rozlišujeme 4 základní tvary obličejů. Nejjednodušší to mají lidé s oválným tvarem. Těm totiž bude slušet prakticky cokoliv a při výběru brýlí půjde hlavně o to, jaký rys svého obličeje budou chtít zvýraznit. Kdybych ale přeci jen měla doporučit konkrétní typ, vsadila bych na podlouhlé a oblé brýle s nenápadnými detaily. Pokud má váš obličej trojúhelníkový tvar, budou vám slušet oválné nebo pravoúhlé tvary, protože zvýrazní horní část vašeho obličeje. Pro lidi se čtvercovým obličejem jsou vhodné oválné brýle, neboť zjemní hranaté rysy. Dobře můžou vypadat ale také v asymetrických obroučkách, které naruší geometrický tvar obličeje. No a konečně u kulatého tvaru obličeje je důležité docílit toho, aby se díky brýlím jeho tvar opticky trochu protáhl. Toho nejlépe docílíte pomocí geometrických tvarů obrub. A k ještě lepšímu vzhledu vám pomůžou výrazné barvy stranic.

Výraznější stranice brýlí rozzáří váš obličej
Výraznější stranice rozjasní váš obličej. Barevné sladění brýlí s vaším šatníkem můžete díky OptikDoDomu vyzkoušet přímo u vás doma. Módní poradce vám rády udělají kamarádky, děti nebo partner.

Když už jste nakousla téma barev, pojďme se podívat, podle čeho bychom si je měli vybírat.
Tady je nejdůležitější zjistit, k jakému patříte typu. Pomůže vám s tím spousta návodů a testů na internetu. Blíží se Vánoce, tak začněme se zimním typem. Vybírejte jasné, studené barvy. Mezi vaše idea´lni´ to´ny patří jedlova´ zelenˇ, sytě červena´, kra´lovska´ modra´, citronoveˇ zˇluta´, vi´nova´, bi´la´ ale i černá. Jarní typ by měl volit mezi světlými až středně tmavými barvami se žlutým podtónem. Nejvíce vám bude slušet merunˇkova´, zlato-be´zˇova´, hra´sˇkoveˇ zelena´, kora´lova´ nebo zlatohneˇda´. Pokud patříte k letnímu typu, hodí se k vám odstíny namíchané se šedou barvou. Zkuste třeba sˇedomodrou, vi´novou, smaragdoveˇ zelenou, staroru°zˇovou nebo fialkovou. Podzimní typ vypadá dobře v každé barvě, která má spodní žlutý podtón a také ve všech barvách podzimního listí. Slusˇiva´ pro vás bude oranžová, olivova´, khaki, rezaveˇ-hneˇda´, zˇluta´, be´zˇova´ nebo pi´skova´.

Zbývá nám vyřešit poslední oblast. Jak bychom při výběru dioptrických brýlí měli zohledňovat náš životní styl a osobnost?
To je hodně široké téma a důkladná odpověď by vydala na samostatný rozhovor. Když to hodně zkrátím, při výběru brýlí bychom si měli uvědomit hlavně to, kam je budeme nosit. Brýle do práce bývají většinou konzervativnější. Odvážnější modely nebo vyložené módní výstřelky si necháváme spíše pro volnočasové aktivity. Podobně můžeme uvažovat také nad tím, jestli chceme, aby si nových brýlí všimlo naše okolí, nebo budeme raději, když změna proběhne bez povšimnutí. Ale myslím, že to by byla škoda. Dioptrické brýle přeci už dávno nejsou jen nutné zlo, ale také módní doplněk, který vám může dodat ještě větší šmrnc.

To máte jistě pravdu. Na závěr by mě zajímalo, jestli se čtenáři našeho webu můžou obrátit na vaši společnost OptikDoDomu, když budou chtít poradit s výběrem nových brýlí.

Určitě. Mezi hlavní přednosti naší služby OptikDoDomu patří nejen opravdu velký výběr kvalitních a slušivých obrub, ale hlavně to, že naši kolekci si můžete vyzkoušet v klidu domova. Stačí si domluvit návštěvu OptikDoDomu a náš erudovaný spolupracovník vám přiveze desítky brýlí, kamkoliv si řeknete. Nezávazně a úplně zadarmo.

To zní skvěle. Děkuji za vaše užitečné rady…    
           

Reklama