Zpočátku máte pocit, že na vás něco leze. Horečka, bolesti hlavy, nevolnost. Jenže právě tak se projevuje i zákeřný meningokok. A tady se hraje o čas. Onemocnění totiž můžete podlehnout během 24 až 48 hodin. Nejen na to upozorňuje Světový den meningitid, který je právě dnes. A také paní Andrea Brzobohatá (44), která toto onemocnění prodělala. Vzalo jí několik let života a obě nohy.

Andrea zrovna neprožívala nejlepší období života. Po pětiletém vztahu ji opustil přítel, s nímž měla malého syna. Zůstala sama se dvěma dětmi, na mateřské. A vůbec netušila, jak to zvládne. Tehdy roční Adámek byl hodně živé dítě, takže toho moc nenaspala. Chtěla všechno stihnout, přivydělávala si. Když ji přátelé konečně vytáhli na výlet do Krkonoš, cítila, že na ni něco leze.

Až přátelé zavolali záchranku

Andrea Brzobohatá„Zůstala jsem v posteli a přátelé vzali Adámka na túru. Jenže mně bylo pořád hůř. Po těle se mi začaly dělat fialové skvrny. Kamarádům lékařům se mi dovolat nepodařilo, tak jsem čekala. Bohužel jsem tehdy vůbec netušila, co nějaký meningokok je. Pomalu jsem začala upadat do bezvědomí a nebyla už ničeho schopná. Až když se vrátili přátelé, zavolali záchranku. Od té doby si nic nepamatuji, vše znám jen z vyprávění,“ vzpomíná Andrea.

Odvezli ji do Vrchlabí a až pak do Hradce Králové, kde konečně stanovili diagnózu. Meningokok. Šance na přežití? Čtyři procenta. Postupně jí selhávaly jednotlivé orgány. Během deseti dnů se lékařům podařilo Andreu stabilizovat. Vrtulníkem ji převezli do Brna do Bohunické nemocnice. I tak nakonec přišla o nohy. Amputovali jí je ve stehnech. Po pěti týdnech se konečně probudila.

Na co boty, když nemáte nohy?

„Ležela jsem celá obvázaná, nemohla jsem se ani dotknout prstem nosu. O amputaci jsem nevěděla. Když jsem se po čase pokoušela vstát a sháněla se po botách, čekal mě šok. Sestřička mi vpálila, že k čemu by mi byly, když nemám nohy. Zastavil se svět. Nechci říct, že bych úplně myslela na sebevraždu, ale v téhle situaci to asi napadne každého. Řekla jsem si ale, že to nevzdám. Sílu jsem v sobě našla díky dětem,“ přiznává Andrea, která během půl roku prodělala šedesát narkóz. Jedním dechem ale také dodává, že se člověk se životem bez nohou nesmíří nikdy. Musí si jen zvyknout a přijmout realitu. Naučit se s handicapem žít.

Opět v jednom kole

Dohromady se dávala dlouhé dva roky. Nyní nosí bionické protézy, chodí o berlích a už je zase v jednom kole. „Jsem nesmírně aktivní člověk. Když chceme jít na kávu s kamarádkami, už se mi smějí, protože nemůžeme najít společný termín. Založili jsme s kamarádem sdružení NO FOOT NO STRESS pro lidi, kteří přišli vinou nemoci nebo úrazu o nohy. Teď už se k nám přidávají i lidé, kteří nemají ruku. Velkou motivací k návratu do života je sport. I já teď sportuji mnohem více než před nemocí. Mou hlavní činností je ale osvěta v problematice meningokoka,“ říká Andrea. Teď ji ale čeká ještě jeden boj. O syna, který půjde v září do školy.

Priorita? Její syn

„Soud rozhodne, s kým definitivně bude. Když jsem onemocněla, synovi byl tehdy rok a půl a já ho pak skoro dva roky neviděla. Vzal si ho jeho otec. A mně pak trvalo další dva roky, než jsem se s ním domluvila na střídavé péči, než přišel na to, že Adámek je i můj. Teď si užívám každé chvilky s ním, on je pro mě priorita,“ dodává.

meni

Fakta o meningitidě

Meningokokální onemocnění je nakažlivá a potenciálně životu nebezpečná infekce, která se může projevit jako bakteriální meningitida – zápal mozkových blan nebo infekce míchy – nebo jako septikémie – krevní infekce. Toto onemocnění, způsobené bakterií Neisseria meningitidis, nepřežije jeden ze sedmi nakažených.

Až 92 procent nakažených je hospitalizováno, přičemž většina pacientů stráví v nemocnici šest dní.

I když pacient dostane tu nejlepší péči, může zákeřnému onemocnění podlehnout během 24 až 48 hodin od projevení symptomů.

Z těch, kteří přežijí, zhruba každý pátý trpí doživotními vedlejšími účinky, jako jsou amputace končetin, záchvaty, paralýza, ztráta sluchu nebo poruchy učení. Ve většině případů vyžadují devastující vedlejší účinky nemoci nákladnou léčbu a trvalou asistenci.

Jedinou obranou je preventivní očkování, V České republice jsou v současnosti dostupné tetravalentní vakcíny proti séroskupinám A, C, W-135 a Y a vakcína proti meningokoku séroskupiny B.

Více na www.antimeningokok.cz.

Čtěte také:

Reklama