Návštěvy hradů a zámků patří k nejčastějším výletům po naší krásné vlasti. Možná i vy jste si všimli, že tyto památky občas nabízejí i něco navíc. Kromě tradičních okruhů jsou čím dál populárnější večerní a noční prohlídky, které vám často umožní vidět historii trochu jinak. A co víc – jejich program udrží pozornost i těch nejmenších návštěvníků.

Vybrala jsem pro vás pět tipů, které mě letos zaujaly. Některé z nich možná ještě stihnete v tomto roce, například „nočky“ na Švihově nebo na Karlštejně, a zbytek berte jako lákadlo na příští sezonu.  Většinou se totiž programy ve více či méně pozměněné formě s železnou pravidelností opakují, protože zájem je poměrně značný. Tak ať víte, do čeho jdete...

Švihov

Hrad Švihov a jeho noční prohlídky - to je moje každoroční jistota v kalendáři již po mnoho let. Rok co rok představuje Agentura Ganancia historii hradu originálním a zábavným způsobem v podobě scének ze střípků historických událostí (se špetkou nezbytné fantazie a humoru).

Hlavní postavou příběhů bývá známý drsňák, královský sudí z rodu Rýzmberků, Půta Švihovský, i když zrovna letos jsem právě díky nočním prohlídkám s názvem Zrnko pravdy pochopila, že ne vždy v dějinách musí nutně vše vypadat tak jednoznačně. A někdy opravdu stačí jen jiný úhel pohledu.

Přijďte se i vy podívát, zda byl Půta takový nelida, nebo byl jen ve špatný čas na špatném místě. A legendy vznikají rychle..

Švihov, www.vyletiky.cz

Vypadá to, že na Švihově měl nejvíce rozumu místní šašek...

Švihov, www.vyletiky.cz

Hříšného Půtu prý odnesl čert. Ano, tudy nahoru...

Švihov, www.vyletiky.cz

Dobrovolníci z řad návštěvníků rádi pomohou se středověkým mučením..

Kontakt: www.hradsvihov.cz

A teď vzhůru do věží....


Karlštejn

Hrad Karlštejn není třeba představovat. Z celého světa se jezdí davy dychtivých turistů dívat na legendární sídlo Karla IV. A snad každá škola směřuje své žáčky aspoň jednou během povinné školní docházky na tuto unikátní památku.

Svou roli hrál Karlštejn nejen v našich dějinách, ale také třeba ve filmu Velká sázka o malé pivo a samozřejmě v hudebním snímku Noc na Karlštejně s nezapomenutelným hereckým párem Jana Brejchová a Vlastimil Brodský (a písněmi v podání Waldemara Matušky a Heleny Vondráčkové).

A jaké to je na Karlštejně v noci, když se zavřou okolní restaurace a stánky se suvenýry? Nám se zde například podařilo během nočních prohlídek vyfotit dokonce v několika podobách BÍLOU PANÍ...

Karlštejn, www.vyletiky.cz

.... ačkoliv - jak je vidět z fotografií - si jí nikdo jiný nevšiml.

Karlštejn, www.vyletiky.cz

  • Tip na poslední chvíli: Hradozámecká noc na Karlštejně se koná 30. září 2014. Co vás čeká? Promítání zmíněného filmu Noc na Karlštejně přímo na hradní zeď a noční prohlídky „Karlštejnské zločiny v průběhu staletí“, které prý budou ještě strašidelnější, než se na první pohled zdá.

Kontakt: www.hradkarlstejn.cz

A teď na chvíli na Moravu...


Milotice

Na zámku Milotice, kterému se říká perla jihovýchodní Moravy, jsem letos byla poprvé a příští rok si ráda zopakuji. Nebývale zachovaná barokní stavba s překrásnou zahradou nabízí jedinečné zážitky.

Milotice, www.vyletiky.cz

V rámci nočních prohlídek v dobových kostýmech se můžete seznámit s životem posledních majitelů - rodu Seilern-Aspang.

Milotice, www.vyletiky.cz

V areálu zámku je v té době malý jarmark s ochutnávkou místních specialit a samozřejmě výtečného vína.

Milotice, www.vyletiky.cz

Máte rádi romantiku? Pak jistě využijete nabídky na zapůjčení kostýmu (po celou sezonu) jako vidíte na obrázku, v kterém se pak lze procházet pro zahradě a pořídit si originální snímky do rodinného alba.

Kontakt: www.zamekmilotice.cz

A nyní směr Vranovská přehrada...


Bítov

 Na Bítově letos rozehráli klasický příběh Muž s železnou maskou. Leonardo DiCaprio sice nabídku na účast nepřijal (prý se připravuje na nějaký oscarový film), ale i tak si návštěvníci užili Francii za krále Ludvíka XIV. díky divadelní a šermířské společnosti EXULIS z Brna.

Bítov, www.vyletiky.cz

Příběh se odehrává v přízemí a prvním patře hradních interiérů, takže si diváci kromě kulturního zážitku (plného napětí a pletichaření) prohlédnou všechny důležité interiéry hradu.

Bítov, www.vyletiky.cz

A pánové si užijí půvabů krásné dámy, která to s muži (včetně krále) vážně umí...

Kontakt: www.hradbitov.cz

A na závěr sladká tečka..


Dačice

Dačice jsou známé svou kostkou cukru. Noční prohlídky na zámku Dačice však probíhají v duchu ptačí říše barona Dalberga. Kostýmovaná prohlídka vás zavede prakticky do všech dostupných interiérů zámku.

Dačice, www.vyletiky.cz

A dovíte se i nějaké ty rodinné drby o členech posledních šlechtických majitelů.

Dačice, www.vyletiky.cz

A že jsou někdy pěkně pikantní...

Kontakt: www.zamek-dacice.eu

  • Nechcete čekat s návštěvou zámku či hradu na příští rok? Pak využijte tuto sobotu některé nabídky v rámci akce Hradeckozámecká NOC 2014.

Přečtěte si také:

Reklama