Na co jsme v historii naší země hrdé? Těžká otázka. Dnes ji přebíjí samá negativa. Někdy až stud za to, že jsme Češi. Smutná realita. Ale vždyť existuje přece tolik věcí, na které můžeme být hrdé. Kam se poděly? Proč se o nich nemluví?

Když jsme na poradě plánovali témata, potřebovali jsme nějak uchopit i téma osvobození naší republiky, přece jen nelze tyto dny zcela opominout. Jenže jak?  Ptát se vás na osvobození? Na to, který den je pro vás tím pravým? Co jste se učily? Co jste od koho slyšely?

Czech republik

Po celou základní a střední školu jsme se učili, že naše republika byla osvobozena 9. května. A najednou buch – bylo to 8. května. V některých krajích naší země neoficiálně ještě dřív.

Já osobně toho vím o osvobození hodně od své babičky. Bydlela v Sudetech, tam byla teprve „válka po válce“. Ale o tom psát nechci.
Přesné znění tématu nakonec vymyslel Radek - Na co jste v historii naší země hrdé? A mně se to téma moc líbí. I když on měl v prvé řadě na mysli určitě hlavně naše hokejisty :), já bych byla ráda, abychom společně sáhly i jinam. Do jiné doby, třeba i do historie.

Na co jsem hrdá já?

  • Jsem hrdá na to, že žiju v jednom nejkrásnějších měst na světě, ve městě jehož památky obdivuje celý svět. Karlův most, Vyšehrad, Malá Strana – to nikde jinde nenajdete.
  • Jsem hrdá na to, že žiju v zemi, kde je stále krásná příroda. Jeseníky, Krkonoše, Karpaty, Šumava, ale i Beskydy nebo slovenské Tatry. Kdo se věnuje turistice, musí mi dát za pravdu, že naše česká země je nádherná.
  • Jsem hrdá na to, že z naší malé zemičky vzešly takové osobnosti jako skladatelé Dvořák, Smetana, Janáček…, malíři Aleš, Zrzavý, Kupka…, sportovci Zátopek, Junková, Jágr…, spisovatelé Kafka, Čapek, básník Seifert…
  • Jsem hrdá na to, že značka Baťa nebo Škoda pochází z Čech, že Otto Wichterle dal světu gelové kontaktní čočky, že nad Křižíkovou fontánou se tají dech, že Formanovy filmy patří k těm nejlepším, co kinematografie má.
  • Jsem hrdá na to, že na Václavském náměstí stojí socha patrona české země svatého Václava, že jméno T.G. Masaryka znají všechny generace napříč kontinenty.
  • Jsem hrdá na to, že Božena Němcová zvedla všem ženám hlavu a Ema Destinová dojala k slzám i muže.
  • Jsem hrdá na to, že sametová revoluce proběhla bez kapky krve a jsem také hrdá na to, kolik statečných lidí bránilo naši zemi proti okupantům.

Mohla bych pokračovat hodně dlouho, na co jsem v historii naší země hrdá. Ale stejně tak bych mohla psát, i na co hrdá nejsem. To by bylo také nadlouho. Nebudeme se kazit dnešní sváteční den – vlastně pardon, včerejší.

Včera, před šedesáti sedmi lety, jsme byli osvobozeni. Za tu dobu se toho událo hodně, jen z jednoho jsme se jaksi stále nepoučili. Moc si té svobody nevážíme. Ať už té poválečné, nebo polistopadové.
Když se někdo našich dětí a vnuků zeptá tak já dnes já vás – „Na co jste v historii vaší země hrdí?“ Co asi odpoví?

Téma 9. května 2012: Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už tady na stole připravenou.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Více než kdy jindy se těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Reklama