Letošní únor - jak to tak vypadá - bude asi v kinech lámat rekordy v návštěvnosti. Těsně před svátkem svátého Valentýna má totiž premiéru dlouho očekávaný snímek Padesát odstínů šedi natočený podle stejnojmenné knihy. Já osobně vyrazím na jiné dílko, ale pojďme se podívat, co vše se vlastně v druhém měsíci v roce nabízí...

Tady je pár tipů...

Nezlomný

Snímek držitelky ceny Akademie® Angeliny Jolie (režie i produkce) je výpravné drama, které popisuje naprosto neuvěřitelný život olympijského běžce a válečného hrdiny Louise „Louie“ Zamperiniho.

Nezlomný

Ten po zřícení letadla během 2. světové války přežil 47 dnů na záchranném člunu a poté byl chycen japonským námořnictvem a poslán jako zajatec do válečného tábora.

Když 2. července 2014 Louie Zamperini ve věku 97 let zemřel, nebyl v tichosti oplakáván, ale vítězně oslavován jako opravdový americký hrdina. Amerika potřebuje své hrdiny. Vlastně - co říkám - celý svět potřebuje své hrdiny.

Bývalý olympionik prožil to, co lze stěží pochopit. Jeho příběh ochromujícího zoufalství překonaného nezdolnou vůlí a vykoupení nadále slouží jako poselství naděje pro miliony lidí, kteří byli ovlivněni a inspirování tím, co prožil. Však to říkám - všichni potřebujeme hrdiny...

„Část vás stále věří, že můžete bojovat a přežít, bez ohledu na to, co ví vaše mysl.
Dokud je tu život, je stále naděje. A to, co se stane, je v rukou Božích.“

„Ta „nejlepší“ generace byla ta nejodolnější.
Byli jsme houževnatí, protože jsme byli všichni na stejné lodi.
Pomáhali jsme jeden druhému.“

„Myslím, že nejtěžší věcí v životě je odpouštět. Nenávist vás zničí.
Jestliže někoho nenávidíte, vaše nenávist neubližuje jemu, ale vám samotným.
Skutečné odpuštění je úplné a konečné.“

„Nikdy se nevzdávej, ať se děje cokoliv. Dokonce, i když už není kudy kam.“

-- Louie Zamperini

Nezlomný

„Najít herce, který bude hrát tak neobyčejného muže, byl nesmírně náročný úkol,“ popisuje Angelina. „Museli jsme najít někoho, kdo bude vykazovat nejen jistou fyzickou podobnost s Louiem, ale také někoho, s kým budou diváci chtít sdílet celý příběh... někoho, kdo by vypadal jako z tehdejší doby, ne příliš moderně. Musí to také být někdo, komu uvěříte, že je olympijský atlet, někdo, kdo dokáže přežít zřícení letadla, 47 dnů na moři v záchranném člunu, veškeré strádání a samozřejmě také vydržet fyzické a duševní útrapy ve vojenském zajateckém táboru. Museli jsme najít někoho, kdo fyzicky zvládne všechny tyto věci a má osobnost.“

Zda se to ambiciózní ženě povedlo, když vybrala muže jménem Jack O'Connell (1990), můžete posoudit v našich kinech od 5. února. A tohle je přesně ten film, na který s vámi váš partner půjde jistě rád...


Což si nejsem jistá u filmu následujícího, neboť o knize se muži vyjadřují většinou velmi rozpačitě...

Padesát odstínů šedi

Pan Grey vás přijme za okamžik. Tahle prostá věta uvedla setkání, které zcela změnilo život nesmělé studentky Anastasie v příběhu, jenž se stal celosvětovou literární senzací, která v rychlosti prodejů překonala i Harryho Pottera (!!!)

Asi zde nemá cenu psát něco více k obsahu filmu, neboť dokonale kopíruje úspěšnou knihu. Autorka románu E. L. James si nad natáčením prý udržovala umělecký dohled, a diváci se tak prý nemusí bát, že by ve filmové verzi přišli o některé „výživné“ pasáže z románu. „Moje knížka je dost obsáhlá, což si ti, kdo ji přímo hltali, asi neuvědomují. Samozřejmě jsme museli krátit, ale vše, co šlo ven, lze logicky zdůvodnit. Filmu tahle očista prospěla,“ slibuje autorka předlohy.

Herec Jamie Dornan se podle slov režisérky perfektně hodí pro Christiana Greye. „Přináší do scén intenzitu díky tomu jeho obličeji, který dokáže vypadat velmi temně a tak nějak uzavřeně, a vy přemýšlíte, na co tak proboha může myslet - což je pro roli Christiana perfektní. Jamie také Christianovi dodává nezbytné mládí. V knize jsou scény, kdy ho Ana vidí rozzářit se, a kdy se namísto jeho vyspělého já stane mladým mužem. Spatřuje v něm malého kluka a Jamie tohle má, a to je opravdu vzácné.“

Padesát odstínů šedi

A ještě jeden submisivní pohled, prosím...

K hudbě, která ve filmu hraje nemalou roli, režisérka říká: „Výběr písní je stejně důležitý jako všechny scény a to, jak jsou emocionálně zahrány. Je to jako v opravdovém životě: Sedíte, pijete čaj a cokoliv, co zrovna hraje v rádiu, vás může přenést na jiné místo. Hudba je pro mě a pro tento film elementárně důležitá. Je to velká věc, vybrat ji správně tak, aby ladila s náladou jednotlivých částí filmu.“

A tohle už je třeba slušnej hit...

Jak se vám líbí?


Kobry a užovky

Zástupce české kinematografie se pár dní před premiérou tváří velmi záhadně. Ani Česko-slovenské filmové databázi, kde většinou fanouškové píší své postřehy bezprostředně po první klapce (což je mi někdy záhadou, kam na ty informace chodí), se v době dokončování tohoto článku neobjevil ani jediný komentář.
Vzhledem k týmu tvůrců věřím, že film bude překvapením příjemným...

Kobry a užovky

Co víme? Kryštof a Matěj Hádkovi se objeví jako filmoví bratři v příběhu o lidech, kteří ze zoufalství své existence kupí chybu za chybou, přičemž podléhají vlastním představám o krásném životě.

„Kobry a užovky jsou podle scénáře, který jsem vždy toužil napsat, ale nikdy jsem k tomu neměl dostatek odvahy. Je to silný příběh dvou bratrů. Ti jsou si blízcí a zároveň vzdálení. Půjde o film, který je divácky atraktivní a nechybí mu humor ve stylu britských sociálních dramat Kena Loache nebo Stephena Frearse. Takový snímek české kinematografii stále chybí,“ přibližuje snímek režisér Jan Prušinovský a dodává, že obsazení bratrů Hádkových, Matěje a Kryštofa, vnímá jako obrovskou příležitost, protože určité nuance vztahu hlavních hrdinů jsou schopni vytvořit pouze skuteční biologičtí bratři.


Kingsman: Tajná služba

O vtipném a napínavém film, kde tajní agenti nepotřebují mít na konci svých jmen žádné nuly, jeho režisér Matthew Vaughn říká: „Je to moderní vyznání lásky každému špionážnímu filmu, který kdy vznikl, ale vyprávěné bez respektu, zábavnou formou. Chtěl jsem, aby to bylo opravdu zábavné.“

Špionážní služba v Kingsman je oproti jiným britským službám rozhodně nevládní a pochopitelně supertajná. Počet jejích agentů je pevně daný a za každého, který odešel, nastoupí pečlivě vycvičený nováček, převážně z řad synů významných rodin.

Výjimkou je Gary „Eggsy“ Price, jenž je „jen“ obyčejným chytrým klukem s dokončeným výcvikem u mariňáků a oceněný krajskou cenou za gymnastiku. Poslední dobu ale tráví většinu času na ulicích a má nakročeno do kriminálu.

Jak už to tak bývá, v pravou chvíli mu nabídne novou životní šanci jeden z agentů Kingsman - superšpion Harry Hart (miláček Colin Firth), který ovšem vypadá spíš jako pravý anglický gentleman. Ovšem jak bylo vidět ve videoukázce, tak trochu jen klame tělem... „Film je směsicí všeho, co jsem se naučil od Sbal prachy a vypadni, Snatch a Po krk v extázi, které byly gangsterkami, stejně jako mé komiksové filmy Kick-Ass a X-Men: První třída,“ poznamenává režisér a spoluscénárista Matthew Vaughn.

Kingsman: Tajná služba

Obsazení Colina Firtha bylo pro Vaughna jasnou věcí. Firth je milován a veleben jako typický britský gentleman, takže myšlenka ukázat jeho skvělé stránky se nedala zavrhnout. „Sledování Colina v akci je zábavné a jedinečné. Bylo to velké riziko, ale Colin to opravdu zvládl. Věděl jsem, že s přehledem zvládne gentlemanský aspekt špióna, ale nebyl jsem si tak jistý, jestli dokáže zvládnout akci. Vložil do toho tolik úsilí a práce. Colin by se určitě po tom všem mohl stát akční hvězdou,“ uzavírá únorovou pozvánku do kin režisér posledního snímku.

(fotografie: CinemArt a.s. a FALCON)

Přečtěte si také:

Reklama