Typicky prázdninový červenec máme za sebou, a ačkoliv je škola a s ní spojené povinnosti zatím v nedohlednu, počítá se s tím, že dovolené pomalu končí. Jelikož některým z nás ale ještě zbývají dny volna, nabízejí filmoví distributoři skutečné lahůdky – jen aby nás přilákali do kin v tomto příjemně rozmarném času.

Jak to vidím já?

Lucy

Pokud máte rády Scarlett Johansson, nenechte si ujít akční sci-fi s poetickým názvem Lucy. Průměrný člověk využívá 10% své mozkové kapacity. Ona se dnes dostane na 100 %, hlásí v reklamním sloganu distributor filmu.

Lucy

Režisér Luc Besson, zdá se, měl vždycky slabost pro výjimečné ženy. Po Brutální Nikitě, Johance z Arku a vražedkyni ve filmu Leon teď přidal na svůj seznam holku, jež přestala být obyčejná ve chvíli, kdy shodou nešťastných náhod dostala jeden mimořádný dar. Ačkoliv je typická „blondýna“, co se vždycky zamiluje do toho největšího ksindla v okolí, dokáže najednou (ve filmu vysvětleno, prozrazovat nebudu) zlikvidovat všechny nepřátele a pálí jí to ostošest.

Lucy

„Potřebovali jsme skutečně výjimečnou herečku. Ono se to nezdá, ale když se máte v jednom filmu uvěřitelně proměnit z naivní pipky v superhrdinku bez emocí, musíte být výjimeční. Proto jsem tolik stál o Scarlett,“ říká Besson, režisér filmu, kterým navazuje na to nejlepší ze své bohaté tvorby.

A já osobně mu jeho volbu schvaluji. Od té doby, co jsem Scarlett Johansson viděla jako malou holku ve filmu Sám doma 3, jsem její velkou obdivovatelkou. Svým snímkům dodává ono těžce definovatelné cosi, jenž „pozvedá“ film na vyšší emotivní úroveň. Takže u mě dobrý. :-)

A co dál? Máte se na co těšit...


Chlapectví

Melancholický film plný krásy a lidskosti vás pohladí jako prázdninový vánek. Režisér Richard Linklater umí příběh. Viz mé oblíbené kousky Před soumrakem a Před půlnocí. A Chlapectví je výjimečný příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka, na kterém režisér pracoval dvanáct let!

Chlapectví

Každý rok se na tři až čtyři natáčecí dny sešla tatáž sestava herců, aby natočila další střípek do životní mozaiky hlavního hrdiny. O koho jde? Mason (Ellar Coltrane) je šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou a mámou. S tátou (režisérův oblíbenec z již jmenovaných snímků výše - Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním dobrý vztah.

Film pomalu plyne k pubertě, dospívání a nakonec k dospělosti. Při své životní cestě - jak už to tak bývá - míjí řadu známých a přátel, prvních lásek a klíčových životních křižovatek.

Chlapectví

Natáčení podobných filmů se řeší obvykle tím, že se v téže roli obvykle vystřídá víc herců, aby se překonaly časové úseky. V právě v té odlišnosti je Linklaterova práce unikátní. V podstatě připomíná sběrné dokumentární filmy.

„Nejen že jsem se sám rozhodl učinit krok do neznáma, ale musel jsem přesvědčit celou řadu lidí, že vyrazili se mnou a celou tu dobu nezakolísali,“ vzpomíná na svůj nelehký úkol sympatický režisér.

Věřím, že se mu to vyplatilo. Filmoví recenzenti se zatím předhánějí v chvalozpěvech a v údivu nad tím, jak může v záplavě drahých trikových produkcí tak mimořádně zapůsobit film, který je „jen“ o životě. Inu, my, co známe jeho Před soumrakem a Před půlnocí, se nedivíme. Jen sledujeme se zatajeným dechem...

Nenechte si ujít, zatímco další dva klidně přeskočte a šetřete peníze na super podívanou, kterou vám představíme na konec.


Úsvit planety opic

Film vstoupil do našich kin sice už v druhé polovině července, ale to neznamená, že si na něj nemůžeme vyrazit ještě během srpnových dní, je-li to šálek vaší kávy...

Úsvit planety opic

Seznamte se. Caesar je šimpanz z úspěšného filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci, a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva.

A pak tu máme lidstvo, které prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. A schopná opice zatím staví své království, vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planeta opic.

Úsvit planety opic

Co bude dál? Ano, hádáte správně. Boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Nevím, jak to máte vy, ale mně z podobných filmů není dobře...


Očista: Anarchie

A když už jsme u těch nervákových filmů, pojďme mrknout ještě na jeden - skutečný thriller. Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně“ originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny.

Očista: Anarchie

Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty.

Očista: Anarchie

Nezapírám, že tyto filmy nemám ráda, takže určitě nejsem ani objektivní. Ale bohužel jsou to právě tyto věci, díky kterým se kina sem tam zaplní. Kam asi směřujeme? K Planetě Opic, co myslíte, milé čtenářky? Nemohou být podobné snímky destruktivní vliv, když je hltá mládež (ano, v kinech jsou kousky nepřístupné, ale co doma, kde si každý šikovnější teenager stáhne cokoliv a kdykoliv?) Napište nám do komentářů, vaše názory nás zajímají.

Ovšem ještě vydržte na poslední stránku...


Expendables: Postradatelní 3

V srpnu máte jedinečnou příležitost vyrazit do kina se svými partnery. Určitě vás rádi vezmou na pokračování jejich oblíbené akční série Expendables. Vedle Stalloneho, Stathama, Lundgrena, Li nebo Schwarzeneggera budou jako nováčci na odstřel i Antonio Banderas, Harrison Ford a WesleySnipes. Role jejich nepřítele se tentokrát ujal Mel Gibson, o kterém jsme nedávno psali v souvislosti s jeho návštěvou filmového festivalu v Karlových Varech.

Expendables: Postradatelní 3

Tým Expendables bude tentokrát čelit přímo jednomu ze svých zakladatelů a bývalých šéfů. Ve filmu se sice objeví na 1200 počítačových triků, tvůrci ale kladli velký důraz na reálnou poctivou akci. Od Expendables 3 můžeme čekat skvělou akci v klasickém i novém stylu, nadhled a plný zásobník ostrých hlášek.

Expendables: Postradatelní 3

„Expendables - každý z nich je jedinečný a dostat je dohromady všechny na jedno místo je velmi, velmi vzácné,“ říká o svých spoluhráčích Sylvester Stallone. „Život nás zavedl různými směry a cestami, takže sejít se všichni dohromady je velká událost. Ano, událost - to je pro nás klíčové slovo.“

Reklama