Máme tu definitivně podzim. Dny se krátí, večer se dříve stmívá, a tak mnohé z nás lákají více než kdy jindy světla (velko)měst... Aneb řekněme si to zcela na rovinu – přichází čas, kdy je příjemné vyrazit za kulturou někam pod střechu a do tepla.

Pojďme se podívat, jak jsou na toto období připraveni distributoři filmů.

Zmizelá

Hned v prvním říjnovém týdnu nasazuje laťku hodně vysoko mysteriózní thriller s fešákem Benem Affleckem v hlavní roli.

Amy nedobrovolně zmizela v den pátého výročí svatby s Nickem. Zoufalý manžel organizuje rozsáhlé pátrací akce, ale postupem času vedou všechny cesty k němu... S kým máme tu čest? S obětí zločinu, nebo cynickou zrůdou?

Zmizelá

Na první pohled jednoduchou zápletku dokázala spisovatelka Gillian Flynn přetavit v kriminální psychologický román, jenž svými nečekanými zvraty uchvátil čtenáře po celém světě.

  • Jelikož je zároveň i autorkou scénáře, nemusíme mít obavu, že scénarista knihu vůbec nepochopil, jak se často stává, a budeme na plátno zírat plni zklamání...

Navíc se režie ujal sám velký David Fincher (Sedm, Hra, Klub rváčů, Podivuhodný případ Benjamina Buttona nebo thriller Muži, kteří nenávidí ženy), takže kdo se chce za podzimních večerů bát, má celkem jasnou volbu...


Andělé všedního dne

Já osobně vám na zklidnění (aspoň relativní) doporučuji film Alice Nellis (scénář Alice Nellis + Michal Viewegh) s názvem Andělé všedního dne, kde vše podstatné vysvětluje jeho podtitul „Kdybyste dokázali zastavit čas, možnábyste si jich všimli“.

Originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková a Vladimír Javorský. Hvězdné obsazení mají ale také jejich lidští svěřenci - Bolek Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil, Ondřej Sokol, Zuzana Kronerová.

  • Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to - samozřejmě, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit.

Andělé všedního dne

„Zaujalo mě téma té knihy. Zjednodušeně řečeno, člověk neví dne ani hodiny a každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme. A čas od času mi přijde dobré si tohle připomenout,“ říká o svém nejnovějším díle režisérka Alice Nellis.

 


Co jsme komu udělali?

Zatím jsem viděla jen trailer, ale už při něm mi tekly slzy smíchu. Takový příběh jako by psal sám život. Jen si to poslechněte: manželé Verneuilovi, silně věřící katolíci ze staré dobré Francie, si byli jistí tím, že se jejich čtyři nádherné inteligentní dcery provdají za výjimečné muže. A výsledek?

První dcera si vezme muslima, druhá Žida a třetí se vdává za Číňana. Zkuste si potom představit, jak vypadá v této sestavě velké rodinné setkání na Vánoce. Budete děkovat za vaše rodinné žabomyší války nad bramborovým salátem...

Co jsme komu udělali?

Jedinou a poslední nadějí na „opravdovou“ svatbu v kostele mají u nejmladší dcery, která, haleluja, potkala Charlese, spořádaného katolíka. Jenže... Nebudu prozrazovat, na tento film si vážně zajděte, protože nic tak člověka nepotěší, jako cizí neštěstí, že? I když já osobně se kloním k heslu: Když nejde o život, jde o víte co. A hlavně že se mají rádi, ne?


Mapy ke hvězdám

Na závěr si udělejme výlet do hvězdného Hollywoodu se vším všudy. Dr. Stanford Weiss (už trochu sešlý věčný miláček John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Navzdory tomu (nebo právě proto?) má doma pěknej hokej. Manželka se snaží zachraňovat jejich vlastní děti, například jejich dcera Agatha (Mia Wasikowska) se zrovna vrátila z léčebny.

A právě Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. A pak že sladký bezstarostný Hollywood...

Mapy ke hvězdám

Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson - aby ne, když je upír, že? Ne, moment, to je zase jiný film...)

Tak jsem celkem zvědavá, jak to tvůrci filmu všechno zvládli. Herečka Julianne Moore získala za svůj výkon na letošním filmovém festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku.

Přečtěte si také:

Reklama