Ačkoliv by se mohlo zdát, že v prosinci se do kina moc nechodí, a vše je podřazeno vánočním přípravám, filmoví distributoři jsou zřejmě opačného názoru. Na dvanáctý měsíc v roce si připravili hned několik zajímavých snímků, které bychom si neměli nechat kvůli nákupnímu běsnění ujít.

Tentokrát jsem kinotipy pojala víceméně jako tipy na dárky a já osobně si myslím, že zážitek je to kolikrát lepší než nějaká hmotná věc, zvlášť když je ten balíček měkký...

Most špiónů

Vstupenky na tento film by mohl být tím vánočním dárkem, kterým uděláte radost svému partnerovi. Jeden z neočekávanějších titulů roku je totiž tu a klade si velmi sugestivní otázku: Dokázal by jediný člověk zastavit světovou válku?

Most špionů líčí dramatický příběh Jamese Donovana, pojišťovacího právníka z Brooklynu, který se nečekaně ocitne uprostřed studené války, když ho CIA pověří, aby vyjednal propuštění zajatého amerického stíhacího pilota.

Most špionů

  • Režisér Steven Spielberg (např. Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana) a hlavní představitel Tom Hanks (např. Philadelphia, Forrest Gump, Trosečník ) - to jsou jména, která představují zárukou kvality.

Slavný režisér je velkým nadšencem historie a významné historické události jsou častým námětem jeho filmové tvorby. Jeho zájem o studenou válku se datuje do dob, kdy mu jako malému klukovi otec vyprávěl o nedůvěře a nepřátelství, které panovaly mezi Sovětským svazem a USA. Tyto příběhy si pamatuje dodnes. Byly to rušné roky studené války a v této válce nešlo o armády. Šlo o informace.

Sám Spielberg k příběhu a výběru hlavní role říká: „James Donovan byl někým, kdo si pevně stál za tím, v co věřil - v jeho případě, že spravedlnost platí pro všechny stejně, bez ohledu na to, na které straně železné opony stojíte. Tomova zásadovost, jeho smysl pro rovnost a spravedlnost a skutečnost, že využívá své popularity, aby realizoval prospěšné věci, z něj udělaly zcela jasného kandidáta.“

  • Poznámka redakce: V hvězdném obsazení se objeví mimo jiné i sedminásobný držitel Emmy Alan Alda.

Trable o Vánocích

A teď něco pro vás. Snímek, který si klade za úkol naladit do té správné vánoční atmosféry a připomenout ono známé moudro, že v každé rodině je něco... a že to tradiční vánoční scházení rodin a sdílení životů není vždy snadné.

Stále úžasná Diane Keaton a nestárnoucí John Goodman v hlavních rolích vás pobaví, ale hlavně pohladí svou přirozenou lidskostí. Mladší generaci pak jistě osloví Amanda Seyfried, která se zapsala do podvědomí díky filmovému zpracování muzikálu Mamma Mia!

Trable o Vánocích, Freeman Ent.

Já osobně film zahrnuji do své vánoční kolekce, kterou jsem vám představila v článku Proč je dobré každý rok vidět kýčovité zahraniční vánoční filmy?


Star Wars: Síla se probouzí

A je tu další tip na dárek pro vaše partnery, otce, případně dospělé syny. To si přeberte podle svého věku. Faktem zůstává, že fenomén hvězdných válek fascinuje muže už nějaké to desetiletí...

Star Wars: Síla se probouzí

A možná přijde i Harrison Ford.... Jistotou ovšem je, že hudbu dělal starý dobrý John Williams.


Padesátka

A na závěr snímek, na který je dobré vyrazit například s kamarádkou po posezení u vína. Komedie Padesátka podle scénáře Petra Kolečka a v režii Vojty Kotka se odehrává v zimních Krkonoších a její děj se točí okolo lidí ze zasněžených hřebenů, běžkařského závodu Tříkrálová padesátka a muže, který se rozhodl poznat svého otce - a to vše v duchu kréda: Co se stane na horách, zůstane na horách, a dole ať si dělaj, co chtěj.

Padesátka

Padesátka jde do kin 24. prosince a měla by se stát poslední komedií letošního roku. „Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp,“ řekl k tomu Vojta Kotek, jenž se nebál jít cestou černého humoru a lehké nekorektnosti. Část scén musel pro jistotu prý točit dvakrát - v odvážné i v umírněné variantě.

Tvůrci Padesátky slibují situační i konverzační humor, překvapivé zvraty i horský klid. „Chtěli bychom navázat na klasické horské komedie S tebou mě baví svět, Anděl na horách, Krakonoš a lyžníci nebo Sněženky a machři. Měl by z ní ale zavanout i Cimrmanův vichr z hor,“ hlásal Vojta Kotek už před první klapkou a my se za pár dní podíváme, zda se to povedlo.

  • Něco navíc: Titulní píseň Padesátka přímo pro film složil Michal Hrůza.

Přečtěte si také:

Reklama